Peygamberlerin Mucizeleri

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
İsaAleyhisselam´in Mucizeleri

Nesebipaklari Muhterem annelerinden itibaren on beş yahut on sekiz vasitaSuleyman Aleyhisselam´a dayanir. Şam tarafinda Nasara denilen yerdeuzun zaman kaldigi icin kendisine tabi olup iman edenlere Nasraniismi verilmiştir. Dokuz ceşit mucizeleri vardir.

İsaAleyhisselam´in Birinci Mucizesi

“Bununüzerine Meryem, cocuga işaret etti. Oradakiler, “Biz, beşiktekicocukla nasil konuşuruz?”dediler. “Cocuk konuştu: Ben gercektenAllah´in kuluyum. Bana kitab verdi ve beni peygamber yapti.”(Meryemsuresi, 29-30) ayeti celilesi üzere Hazreti İsa (A.S.) beşiktekonuşdu. Bu mucizenin sebebi zuhuru şu idi. Hazreti İsa (A.S.)babasiz olarak dünyaya teşrif ettiginde Kudret İlahi ile böylebir şeyi akillari ile uzak gördüklerinden bir cok insanlar itirazetmişlerdir. Muhterem annelerine buna dair cevabin ancak İsa (A.S.)tarafindan verilecegi ilham yolu ile bildirilmişti. Bunun icinkendisine <YaMeryem! Babasiz cocugu dogurmakla büyük hata ettin. Halbu kiananizin babanizin zina ettigi de görülmemişti>diyeitiraz ettikleri zaman, Hazreti Meryem: <Benbunun hakkinda bir şey diyemem; kendisine sorun>diyeHazreti İsa (A.S.)´i göstermişti. Biz nasil beşikteki cocugasual cevab ederiz>dediklerindeHazreti İsa (A.S.) şöyle söze gelmiştir:
<Cenab-iHakk´in kudretiyle yarattigi bir Allah´in kuluyum. Bana kitabverdigi gibi, peygamberlikte vermiştir. Her nerede olursam olayimbeni mubarek ve umuma menfaat verici kilmiştir. Sag kaldikcanamazla, zekatla ve anneme itaatle emretmiştir. Kendisine karşicebbar, şaki ve asi kilmamiştir.>

Bu MucizeMakaminda Resulu Ekrem (S.A.V.)´in Mucizesi

Anarahminden dünyaya teşrif ettikleri zaman <Lailahe illallah Muhammedun Resulullah>diye konuşmuştur. Nitekim Süleyman Efendi Mevlid-i Nebimenkibesinde aciklamiştir:

Secdedebaşi dili tahmid eder
Hemgötürmüş parmagin tevhid eder.

İsaAleyhisselam´in İkinci Mucizesi

“VeAllah´in izniyle anadan dogma körü, abraşi iyi ederim. Ölüleridiriltirim”(Ali İmran suresi, 49) Ayeti üzerine Hazreti İsa(A.S.) ölüleri diriltirdi. Bir cok ölüleri Allahu Teala´nin izniile dirilttikleri bilhassa dört mevtayi kabirlerinden kaldirdiklaribir cok eserlerde anlatilmiştir.

1.Sambin Nuh (A.S.) (Nuh (A.S.)´in oglu Sam)
2.Şeddatbin Ad
3.Masanbin malan
4.Beniİsrail´den bir cocuk

Sam´indirilmesi; Bazi kimseler <Yeniölenleri diriltirsin Belki onlar ölmemiştir>diyeitirazda bulundular. İsa (A.S.): <Kimiisterseniz onu söyleyin dirilteyim>dedi.onlar da Nuh´un oglu Sam´i diriltirsen hic şüphemiz kalmaz.Sam´in kabri cok eskidir>dediler.Hazreti İsa Sam´in kabrine vardi. İki rekat namaz kilip dua edinceSam kabrinden dirilip kalkti. Hatta İsa (A.S.): <Seninzamaninda sakalin beyazlaşmamişti. Şimdi senin sakalin beyazlaşmişgörüyorum. Bu nedir?>diyesordu. Sam: <Allah´inizni ile kalkiniz!>sözünüişitince <Kiyametkoptu zannettigimden ve bir de ölüm acisindan sakalim beyazlaşti>diyecevab vermişti.

ŞeddatBin Ad´in dirilmesi: İsa (A.S.) Yemen ahalisinden bir firkayi imanadavet etti. Onlar da Hud kavminden birisinin dirilmesini mucizeolarak teklif ettiler. Bir dag başinda defnolunmuş olan Şeddat İsa(A.S.)´in duasiyla dirilip mezarindan kalkmiş ve kavmine hitaben:<Eykavmim! Bin sene hükümdarlik yaptim. Bin tane bakire bakire kizaldim. Yalniz kendi kuvvetimle bin tane düşmani perişan ettim. Bintane kasabaya hakim oldum. Bunlarin hepsi hic bir şey degilmiş.Ölümü benden uzaklaştirmadi. Aklinizi başiniza toplayin. Benimgibi dünyayi faydasiz şeylerle gecirmeyin! İman edin, HakTeala´nin ibadet ve taatinda sebat edin>demiştir.

MasanBin Malan´in Dirilmesi
Havarileriniman etmesi icinde. İsa (A.S.)´in duasi bereketi ile o dadirilmiştir.

Sabinindirilmesi ise kucaginda cocugu ölmüş aglayan bir kadina cokacidigi icin cocugun dirilmesine dua etmiş ve cocuk da dirilmiştir.

Hendekvakasinda Resulu Ekrem (S.A.V.)´e ziyafet veren Hazret-i Cabir´iniki asker ogullarini Selemetubni Mugire´yi ve diger bazilarinidiriltmişlerdir. Hele Cabir (R.A.)´in ogullarini diriltmesi pekmeşhurdur. Kisaca anlatalim: Cabir (R.A.) bir tek oglagini keserkenoglunun biri de bakiyormuş. Kesildigini görmeyen kardeşine oglaginnasil kesildigini anlatmak icin kardeşini yatirip kesivermiş. Sonraanne ve babasindan korkusuna kendini de öldürmüş. Bu ikiogullarini kaybeden anne ve baba akillarini kaybedecek kadar müdhişhadisede sabredip kaza-i ilahiyi beklemişler. Bilhassa Resulu Ekrem(S.A.V.) icin yemek hazirlamak, üzüntülü ve kederli görünmemekdüşüncesi de kendilerine metanet vermeye sabretmeye agladiklarinibildirmemeye sebeb olmuşur. Yemek hazirlayip Huzuru Saadet´egetirildigi zaman Resulu Ekrem (S.A.V.) Ashabla yemek yemegebaşliyacaklari zamanda Cebrail (A.S.) gelerek: <Cenab-iHakk´in selami var Ya Resulallah! Habihim dua etsin Cabir´in ikioglu dirilsin beraberce yemek yesinler>vahiy getirmiş. Resulu Ekrem (S.A.V.) o şekilde duabuyurunca cocuklari dirilip beraberce yemek yemişler.

İsaAleyhisselam´in Ücüncü Mucizesi

“VeAllah´in izniyle anadan dogma körü”(Ali İmran suresi, 49)
Ayetikerimesi hükmünce Hazreti İsa (A.S.) körleri, anadan dogmagözsüzleri gördürürdü.

Barashastaligi insanin derisinde olan bir hastaliktir ki, onu da iyiederdi. Hatta nasil hasta olursa olsun huzuruna bir hasta getirildigizaman, mubarek elini dokundurur dokundurmaz hasta sihhat bulurdu.Hastalara eliyle dokunmak suretiyle tedavi ettigi icin kendisine İsaEl Mesih sifati ilave edilmiştir.

Mekke-iMukerreme´nin fetholundugu günde on kişinin gözlerini yenidenacmişlardi. Bunlardan bazilari anadan dogma gözsüz bazilari dasonradan gözsüz olmuşlardi. Ensardab dokuz kişiden de barashastaligini iyi etmişlerdir. Selman (R.A.)´in elindeki cibani, Uhudmuharebesinde yetmiş yerinden yaralanan İbni Recae isimli kimseninyaralarinini mübarek eliyle dokununca hic yaralanmamiş ve cibancikmamiş bir hale getirmişti.

Şuradan da gafil olunmasin ki, Resulu Ekrem (S.A.V.)´inbu mucizesi bir cok defa olmuştur. Hadis kitablarinda ayri bir fasilolarak beyan edilir. Cok uzatmadan yanliz Şifa-i Şerif´ten bir kachadis nahledecegim.

Fedikyahut Ferik isimli kimsenin babasi Resulu Ekrem (A.S.)´e gelmiş.Gözleri görmüyormuş. Resulu Ekrem (A.S.) gözlerine üfleyincegözleri görmeye başlamiş. Hatta gözü o kadar keskin görmeyebaşlamiş ki, seksen yaşinda olmasina ragmen igneye ipligigeciriyormuş.

Bedirmuharebesinde Sahabe-i Kiram´dan Zeyd ibni Meuz´un elini Ebu Cehilkesmişti. Zeyd kesilen elini Huzuru saadete getirdi. Resulu Ekrem(A.S.) üzerine biraz tükürüp yerine yapiştirdi.

YineHendek vakasinda Ali ibni Hakem isimli sahabenin ayagi incik yerindenkirilmişti. Resulu Ekrem (S.A.V.) üc kere üflediklerinde derhaliyi olmuştu. Halbuki Resulu Ekrem (S.A.V.)´e geldiginde bindigihayvandan inememişti. İşte bu türlü tedavilere maneviyatlatedavi deniliyordu.

ResuluKibriya Efendimiz (A.S.)´in ölüleri diriltme mucizesi bir kac defavukubulmuştur. Şu hadiseyi de Kadi Iyaz Hasani Basri´den rivayetetmiştir:
Birkimse Huzuru Saadet´e gelip, Hanimi ile iman ettiler ve birkizcagizin dereye düştügünü anlattilar. Bunu anlatmaktakimaksatlari o kizi öldü zannettiler yahut ölüp ölmediginibilemediler de onun icin naklettiler. Resulu Ekrem Sallallahu Aleyhive Sellem Efendimiz Hazretleri o dereye gidip: <Yafulane! Bi iznillah cevap ver!>diye cagirdi. Dereden <Lebbeykve sadeyk> diye cevapgeldi. Efendimiz bu defa <Yafulane! Anan baban iman ettiler. Eger istersen seni de dirilteyim sende iman et, istersen halin üzere kal>dedi. Kiz benim onlara ihtiyacim kalmadi. Cenab-i Hakk´ionlardan hayirli buldum> dedi.

AliyyulKari Beyhaki den şu mealde bir hadis nakleder:
ResuluEkrem (A.S.) bir kimseyi imana davet buyurdu. O kimse: <Ölmüşbir kizim var; onu diriltmedikce iman etmem>dedi. Resulu Ekrem (A.S.) kabrini gösteriniz buyurdu.Mezarini gösterdiklerinde Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve SellemHazretleri: <Yafulane!> diye kiza ismiile seslendi. O da <Lebbeykya nebiyallah!> diyekarşilik verdi. Resulu Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem dünyayagelmek ister misin?> diyesordu. Kiz da: <istememYa Resulallah. Ahireti dünyadan daha hayirli buldum. Allahu Teala´yida annemden ve babamdan daha hayirli buldum>dedi.

SahihiMevahibden naklen Ebu Naiym tahriciyle şu mealde bir hadisi şerifvardir.
CabirRadiyallahu anh Resulu Ekrem (A.S.)´le birlikte Ashabi Kiram´inbazilarina bir ziyafet vermişti. Ziyafette bir koyun kesmiş onuyedirmişti. Koyunu yedikten sonra Aleyhissalatu Vesselem Efendimizkoyunun kemiklerini toplattirdi ve kemiklerin üzerine mübarekellerini koyarak bir şeyler dedi ve o anda hemen koyun dirildi ayagakalkti ve kuyrugunu sallamaya başladi.

ZannedersemCabir radiyallahu anh´in Resulullah´a ziyafeti bir kac defaolmuştu. Cünkü evvelki rivayette kesmiş oldugu bir oglak oldugu,bu rivayette ise kesmiş oldugu bir koyun oldugu rivayetedilmektedir.

ŞifaiŞerif´te de şu mealde bir hadisi şerif görmekteyiz:
HazretiEnes Radiyallahu anh buyuruyor: <Körbir kadinin bir genc oglu ölmüştü. Biz kadina üzülme sabret.Bu, Cenab-i Hakk´in takdiridir>dedik. Kadin oglum öldü mü yoksa dedi. biz de <öldü>dedik. O zaman kadin dedi ki. <YaRabbi niyetim senin ve Resulu´nun rizasi icin oldugunu biliyorsun.Bu musibeti üzerime yük etmemesini şiddetle rica ederim>dedi. Biz yanindan ayrilmadan cocugunun yüzü acildi. Cocukyemek yedi, biz de kendi ile yemek yedik.
AliyyulKari bu hadisin şerhinde diyor ki: <Buradakikerametin mucizeden bir nevi olduguna işaret vardir. Belki demucizeden daha aciktir. Cünkü kendisine tabi olunan peygamberinmucizesi neviinden ayni mucize, fakat keramet ismini takinmakşartiyla tabi olanlarda görülmesi, onlar da peygamberin şerefiniartirmakla kendilerinin de peygamber gibi şereflerini ve kudsiyetiniispat edecektir.

İsaAleyhisselam´in Dördüncü Mucizesi

“Evlerinizdeyediginiz ve biriktirdiginiz şeyleri de size haber veririm.”(Aliİmran suresi, 49) ayeti kerimesi hükmünce Hazreti İsaAleyhisselam kavminin yedikleri veya yemek üzere sakladiklarişeyleri haber verirdi.

Medine´yehicret ettikleri zaman Medine halkinin yedikleri veya yemek üzeresakladiklari şeyleri haber vermiştir. Şu da saklanilan şeylerihaber vermek makamindadir:
Bedirmuharebesinde Müslümanlar kafirlerden yetmiş tanesini öldürmüşlerve yetmiş tanesini de esir etmişlerdir. Esirlerin arasinda henüziman etmeyen Muhterem amcalari Hazreti Abbas da bulunuyordu.Esirlerin kollari baglanmişti. Hazreti Abbas´in kollari cok sikbagli oldugundan sabaha kadar inleyerek yatti. Resulu Ekrem (S.A.V.)Efendimiz onun <of>diye inlemesini işittiginde rahati kacmişti. Sahabei Kiram:<Emredersen saliverelimYa Resulallah. Memleketine gitsin>deyince <Fakiresirlerden olsaydi saliverirdim fakat, fidyesi verilmeyincesalivermem> buyurdu. Hazreti Abbas para verip kendi nefsini kurtarmayip Resulu Kibriya(A.S.) Efendimiz´i üzmesi karşisinda Aleyhissalatu VesselamEfendimiz: <Ya Abbas!Nicin hanimin Ummu Fazl, kendisine biraktigin paralari getirip deseni kurtarmiyor?> dedi.Hazreti Abbas Radiyallahu anh o paradan fidyesini verip kendisinikurtardiktan sonra mucize olarak bunun yettigini anladi ve iman etti.Kendisine neden fidye vermeden iman etmedin diye soruldugunda<Müslümanlariarzuladiklari paradan mahrum etmek istemedim>diye imanini para verdikten sonra aciklamiştir diyor. Bunabenzer daha bir cok İsa Aleyhisselam´in mucizesine benzeyenmucizelerinin bulundugunda kimse şüphe edemez zannederim.

İsaAleyhisselam´in Beşinci Mucizesi

“Ben,size camurdan kuş şeklinde bir taslak yapar; ona üfürürüm deAllah´in izniyle hemen kuş olur.”(Ali İmran suresi, 49)
ayetikerimesi hükmünce camurdan kuş yapip üfledigi zaman AllahuTeala´nin izni ile kuş diriliverdi. Bu mucizenin gösterilmesinesebeb şu idi: Beni İsrail bir miktar camurdan yaptiklari bir kuşugösterip <EgerHak peygambersen bu kuşu canladir>dediler.İsa Aleyhisselam da Vahyi ilahi geregince kuşa üfleyince kuşucuverdi.

Bu MucizeMakaminda Resulu Ekrem (S.A.V.) Mucizesi

ResuluEkrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimizyukaridaki ayeti celileyiokurlarken arablardan bazi kimseler işitmişler: <EgerHak peygamber isen sen de İsa(A.S) gibi öyle mucize göster>demişlerdi. Resulu Ekrem Sallallahu Aleyhi ve SellemEfendimiz bir miktar camur getirip kuş sureti yapip mübareknefeslerini üflediklerinde kuş canlanip ucmuştu.

İsaAleyhisselam´in Altinci Mucizesi

“Meryemoglu İsa şöyle yalvardi: “Ey Allah´im! Ey Rabbimiz! Bize göktenbir sofra indir ki, hem evvelimiz hem sonumuz icin bir bayram vesenin tarafindan bir mucize olsun.”El-Maide suresi, 114)
ayetikerimesinin beyan buyurulan maide mucizesidir. Bu mucize, İsaAleyhisselam daha önce Beni İsrail´e indirilen sofra ve yiyecekolup kavmi tarafindan kendisine teklif edilmişti. İsa Aleyhisselamonlarin bu istekleri icin mubarek elinini kaldirip dua buyurmuşbunun üzerine icinde ekmek ve bildircin eti bulunan bir sofrainmiştir.

Hendekvakasinda gökten inen yiyeceklerdir. Bununla birlikte bir de şumucize rivayet edilmektedir: Bir gün Hazreti Fatima Validemizyaninda Hasan ve Huseyin olduguhalde Resulu Ekrem Sallallahu Aleyhive Sellem´in huzuruna gelerek acliktan şikayet etti. Hemen CebrailAleyhisselam nazil olup ellerini kaldirip dua etmesini, Cenab-iHakk´in emrettigini bildirdi. Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellemdua buyurdu pişmiş balik, üzüm ve diger ceşitli yemekler bulunanbir sofra inmişti.

İsaAleyhisselam´in Yedinci Mucizesi

Hazretiİsa Aleyhisselam uykuda iken yaninda söylenilenleri ve yapilanlarinhepsini bilirdi.

Hadisişerifi hükmünce Resulu Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimizde yaninda ne söylenirse ve ne yapilirsa hepsini biliyordu. Hattauyanik halinde gördüklerinin aynini uyku halinde de gördükleriniyine bu mübarek hadisten anlamaktayiz.

İsaAleyhisselam´in Sekizinci Mucizesi

Hazretiİsa Aleyhisselam her ne zaman murad ederse ve her ne zaman yemekihtiyaci duyarsa, ellerini acip dua buyurunca kendisine hemenyemekler ve meyveler gelirdi.

Yukarilardaanlatilmiş olmakla beraber burada da bazi rivayetleri anlatalim.Resulu Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz, Mekkelilerden birgrup imana davet ettikleri zaman, onlar da İsa Aleyhisselam gibimucize göstermesini istediler. Resulu Ekrem Aleyhissalatu VesselamEfendimiz de dua buyurunca üzümle karpuz kendi kendine gelmiştir.
İsaAleyhisselam´in Dokuzuncu Mucizesi

Hazretiİsa Aleyhisselam Beni İsrail´den gayet uzak oldugu halde onlarinkonuşmalarini ve gizli işlerini duyar ve bilirdi.

ResuluEkrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz de Bedir muharebesindeuzaktan kafirlerin sözlerini ve yaptiklari gizli işleri habervermişlerdi. Ayrica öldürülecek kafirlerin yerlerini bu falankafirin bu falanin öldürülecegi yer diyerek öldürülecekkimselerin bile yerlerini tayin buyurmuşu.
(Mucizat-ulEnbiya Sf. 19-178/Mehmed Şakir Cörüş)

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
[Not olarak da bakalim hayirlisi ile insallah ve bir kitabtan da Hazreti Muhammed(S.a.v.)´in mucizeleri kisaca ardi ardina siralaniyor ve bunuda eklemeyi düsünmekteyim]

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,321
18,203
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Bu kitap kimindir ali abi..Günümüz hurafelerinin bir çoğuna dayanak oluşturan peygamber yarıştırma durumunun en güzel örneği...

Olay şu aa sizinki tur dağında allah ile mi konuştu; hım oda bişey mi bizim ki yanına gitmiş diz dize muhabbet etmişler vs vs..

Peygamberimize atfedilen mucizelerin bir çoğu bu peygamber yarıştırma sonrası kalanı da müşriklerin mucize beklentilerine bir türlü cevap gelmemesine istinaden bizimkilerin uydurduğu hezeyanlardır..

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Bu kitap kimindir ali abi.Günümüz hurafelerinin bir çoğuna dayanak oluşturan peygamber yarıştırma durumunun en güzel örneği.Olay şu aa sizinki tur dağında allah ile mi konuştu; hım oda bişey mi bizim ki yanına gitmiş diz dize muhabbet etmişler vs vs.Peygamberimize atfedilen mucizelerin bir çoğu bu peygamber yarıştırma sonrası kalanı da müşriklerin mucize beklentilerine bir türlü cevap gelmemesine istinaden bizimkilerin uydurduğu hezeyanlardır.
Abi yazarin hal tercümesi de var hazirlamis oldugum bu kitab da onuda internette yüksek doktora tezinden aldim. Kitabin yazari osmanlu ulemasindan ve kendisi o zaman böyle bilinip taninmis > Alay Müftüsü diye ve bizzat bu onun kabrinde ki mezar tasinda yaziyor.

Sunuda demeden gecemiyecegim kitabin yazari Mehmed Sakir Cörüs bu konudaki eksiklige de isaret etmis ve bunun icinde bu kitabi telif etmis vede kendisi bizzat diyor ki muteber kaynaklardan arastirma yapip bunu yazdigini söylemek istiyor. Her zikir ettigi yazida veyahut baska ifade ile bir konuda kaynak altinda gecmeyebilir ve bazi az yerde olsa orda kaynak göstermeyide ihmal etmemistir. Bizzat bir örnek olarak sifa serif kitabi resulullah (s.a.v.) in mucizelerini alip zikir etmistir.

Ali olarak ne yaptim kitabin takdim yazilma sebebi ne dair ve giris indeki mukaddimeyi buraya eklemedim bir hazirlayan kisi olarak direk konuya gectim ve mesele de kisacasi bundan ibaret olur.Yani sadece mucizelere dair konuyu burda site de olarak vermekle yetindim ve bu sonra hacim olarak kitabin yarisi gibi bir sey olur.Sayfa 179 dan sonra Ahir Zamanin Son Peygamberi Hazreti Muhammed(s.a.v.) ile ilgili birde eklem yapmis kitabin yazari buda hacim olarak 140 sayfa kadar en azindan yazi vardir.

Hazirlayan kisi olarak ne yaptim istemeden de olsa tek sunu diyeyim ayet-i kerime lerin cok yerde sadece metinleri var idi. Bunlara dair ayet-i kerimelerin meallerini buldum ve evimdeki Kur´an-i kerim mealinden bizzat cikarip verdim ve hangi sure sonra ayet´in numarasini da gösterdim ve birde Yuşa (a.s.) in mucizelerinide bir kitabtan alip buna eklmemis oldum. Bakip yapmis oldugum bu arastirmada kitablarda Şit Aleyhisselam´in mucizelerine sahid olmadim ve diger Kur´an-i kerimde gecen su peygamberler olarak Harun(a.s.), ilyas(a.s) , Elyasa(a.s.) ve Zulkifl(a.s.) bunun icinde kitab da bunlarida ekleyemedim.

[Bu arada sunuda diyeyim bizzat türkiyede kitab olarak basilmislar imam suyuti nin iki cilt lik eseri var peygamber efendimizin mucizeleri diye ve buna ilaveten de yusuf bin ismail nebhani diye son dönem osmanli da yasamis bu sahsiyetinde ve peygamberimizin mucizelerine dair iki ciltlik eser de vardir.]

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
PEYGAMBERİMİZİN MUCİZELERİ

Kendisine Peygamberlik geldikten sonra Peygamber oldugunu teblig etmeye başladi. Ve bu arada karşi cikanlar, onunla mücadeleye tutuşup peygamberligini isbat icin ondan mucize izharini isterlerken, Allahu Teala, onun eli üzerine mucizeleri izhar etti. Peygamberimizin mucizeleri sayilmiyacak kadar coktur. Onlardan bir kismi aşagida siralanmiştir:

1.İnşakaki Kamer. (Ayin ikiye bölünmesi) (İnşikaki Kamer, Peygamberimizden başka hic kimse icin vuku bulmamiştir. Bu mucizelerin en mühimidir. Sahih-i Buhari ve Muslim´de Enes´ten rivayet edilerek şöyle gecmektedir:

“Mekke ehli, Peygamberden (Aleyhissalatu vesselam) kendilerine bir delil göstermelerini istediler. O da, onlara İnşakak´i Kameri gösterdi.” Hadisin metni El-Lu´lu vel Mercan fima ittefake aleyhi-ş Şeyhan adli eserden alinmiştir. Bkz: C. 2, S. 411)

İbni Subki, İnşikaki Kamer hadisesine ilişkin şöyle diyor:
Bana göre, İnşikaki Kamer haberi mutevatirdir ve ayni zamanda Kur´an-i Kerim´de de üzerinde nass bulunmaktadir. Bu hadise Buhari ve Muslim´de rivayet edildigi gibi başka hadis kitablarinda da gecmektedir ve bir cok rivayet turuku (yollari) vardir.(Talikat)

2.Agacin kendi yerine cekilmesi.(Bureyre(r.a.) rivayet ediyor ki,
<Bedevilerden biri, Resulullah(s.a.v.)´tan bir alamet göstermesini istedi.Resulullah (Aleyhissalatu vesselam) <Bu agaca, Resulullah seni cagiriyor de>buyurdu. Dedi ki, agac kendi sagina, soluna, önüne ve arkasinameyillenerek kökleri söküldü ve Peygamber(s.a.v.) efendimizin önünde duruncaya kadar haline uygun vaziyette yeri yararak geliyordu. Ve: <Esselamu aleyke ya Resulallah>dedi. buarada bedevi, <Yerine gitmesini emret>dedi. Böylece agac yine eski yerine giderek, kökleri topraga saliverildive daha önce oldugu gibi agac istikrar oldu. Bedevi, bunu gördüktensonra <İzinver ki sana secde edeyim>derken,Resulullah(s.a.v.) <Birisinin digerine secde etmesini emretmiş olsaydim, kadinin kendi kocasina secde etmessini emrederdim.(Şifa´dan alinmiştir.)(Talikat)

3.Taşlarin selam vermesi. (Tirmizi, Hz. Ali´den rivayet ediyor: <Diyor ki, ben Resulullah (Aleyhissalatu vesselem) ile Mekke´de geziyordum ve bazi yerlerine ciktik. Bu sirada her karşilaştigi taş ve agac<Esselamu aleyke ya Resulallah>dedi.(Şifa´dan alinmiştir.)(Talikat)

4.İki parmagi arasindan su akmasi (Enes (Radiyallahu Anh) rivayet ediyor:
“İkindi namazinin vakti yaklaşmişken, sahabe abdest suyunu aradilar ve bulamadilar. Bu sirada Resulullah´i gördümki, kendisine, icinde su bulunan bir kab ile gelindi ve Resulullah elini söz konusu su kabinin icine koyarak, Sahabenin gelip ondan abdest almasini emretti. Enes diyor ki, o sirada suyun, Resulullah´in parmaklari altindan aktigini gördüm. Ta ki, herkes abdest almiş oldu.”(Bakiniz El-Lu´lu vel Mercan fima ittefake aleyhi-ş Şeyhan: C. 2, S. 221.)

Bu hadisi Enes(r.a.)´ten rivayet eden ravi şöyle diyor: Biz, Enes´e abdest sirasinda kac kişiydiniz diye sorarken, Enes (Radiyallahu Anh),ücyüz kişi diye cevap verdi.(Talikat)

5.Büyük kelerin, peygamberimizin peygamberligine şahitlik etmesi. (Hz. Ömer´den rivayet ediliyor: Peygamber efendimiz (Aleyhissalatu vesselem) bircok sahabe ile birlikte iken, bedevinin biri geliverdi ve eşyasi yaninda kizartip yemek üzere bir büyük keler yakalamişti. Cemaati görünce, Bu kimdir? diye sordu. Sahabe, Allahin peygamberidir diye cevap verirken, Bedevi, entarisinin kolundan keleri cikararak <Lat ve Uza´ya yemin ederim ki, sana inanmam. Ancak bu keler iman ederseben de iman ederim>dedi vekeleri Resulullah´in önüne atti. Bu arada Resulullah <Ey keler>dedi. Büyük keler, herkesin işitecegi bir sesle <lebbeyke ve sa´deyke>(buyurunuz emrinizdeyim) diye cevap verdi. Resulullah (Aleyhissalatu vesselam) : <Sen kime ibadet ediyorsun?>sorarken, söz konusu hayvan, <Ben, gökte arşi, yerde egemenligi, deniz de yolu, cennette rahmeti ve cehennemde azabi olan Allah´a ibadet ediyorum>diye cevap verdi. Sonra Resulullah <Ya ben kimim?>diye sorunca <Sen alemlerin Rabbi olan Allah´in elcisi ve Peygamberlerin sonuncususun. Seni tasdik eden iflah eder ve seni tekzib eden mahrum olur>şeklinde cevap verdi. (Envari Muhammediye´den alinmiştir)(Talikat)

6.Devenin, ac oldugunu kendisine şikayet etmesi (İbni Şahin, Abdullah bin Cafer (Radiyallahu Anh)dan rivayet ediyor: Peygamber efendimiz (Aleyhissalatu vesselem) Ensardan birisinin duvari yaninda bir deve görür. Deve de,Resulullah(s.a.v.)´i görünce, ses cikardi ve gözleri yaşardi. Bunun üzerine Resulullah(s.a.v.) deveye giderek, kulak arkasini eliyle okşadi. Böylece deve durdu. Bu arada Resulullah(s.a.v.) <Bu devenin sahibi kimdir? diye sordu. Bunun üzerine Ensardan bir genc gelerek: <Benimdir ya Resulallah>dedi. Resulullah(s.a.v.) da, <Sen Allah´in mülk ettigi bu deve hakkinda Allah´tan korkmuyor musun? Senin deveyi ac biraktigini ve caliştirdigini deve bana şikayet etmektedir>buyurdu.(Talikat)

7.Devenin, Peygamber efendimize konuşmasi.

8.Elinde cakillarin tesbih etmesi.

9.Kebablanmiş koyun etinin, zehirli bulundugunu dair kendisine ihbar etmesi. (Bu olay Hayber gazvesinde vuku bulmuştur. Zeyneb bint Harise denilen biryahudi kadin tarafindan koyun eti kebablanip zehir serpilerek Peygamber(s.a.v.)imize hediye edilir. Bu arada Peygamber efendimiz (Aleyhissalatu vesselam) ve ashabindan bir kac kişi yemeyebaşlarlar. Aniden Resulullah (Aleyhissalatu vesselem): <yemekten ellerinizi cekin> diye emir verir ve eti veren yahudi kadina adam gönderir. Kadin gelince :<Sen bu eti zehirlemişsin> der.Kadin : <Kim sana haber verdi?> diye sorar. Resulullah (Aleyhissalatu vesselem) : <Şu elimdeki bana haber verdi>der. Kadin evet dogrudur derken, şu şekilde izahat verir. <Dedim ki, eger Peygamber olursa, zaten ona zarar vermez. Peygamber degilse, hepimiz ondan kurtuluruz. Bu izahtan sonra Resulullah (s.a.v.), kadini af eder ve cezalandirmaz. Ancak etten yiyen sahabeler ölünce, -- ve bunlarin arasinda Bişr bin Berra´da bulunmaktaydi--Resulullah (s.a.v.) söz konusu kadini velilerine teslim eder.Velileri de kadini kisas olarak öldürürler.(Talikat)

10.Bir günlük cocugun, peygamber olduguna dair konuşmasi.

11.Uhud savaşinda Katade´nin cikarilan gözünün tekrar yerine yerleştirilmesi ve iyileştirilmesi (Uhud savaşi gününde Katade bin Numanin gözleri darbe alarak yanagi üzerine düşer. Katade bu vaziyette Peygamber(s.a.v.) efendimize gelerek, Ya Resulallah, benim sevdigim bir karim vardir. Ben korkarim ki bu vaziyette yanina gidersem benden tiksinir, der. Bu arada Resulullah (s.a.v.), cikmiş olan gözünü eliyle tutar ve gözü oyuguna yerleştirir ve bunu yaparken<Allah´im onu güzellikle kisvelendir>diye dua eder. Böylece hem görmede kesinlik hem de güzellik bakimindan her iki gözünden iyisi haline gecer ve diger gözü agriyinca, darbe alan gözü agrimazdi.(Talikat)

12.Hayber gününde,Seleme bin Hakem´in bacagi darbe alinca, Peygamber (s.a.v.) efendimiz tarafindan üfürülerek iyileşmesi ve atindan inmemesi (Hayber gününde, Seleme bin Hakem´in bacagi bir darbe alir ve Resulullah(s.a.v.) üc defa ona üfürdükten sonra artik ondan hic şikayetci olmaz. (Talikat)

13.Bedir savaşinda Ebu Cehil tarafindan Muaviz bin Afra´nin kesilen elinin yapişmasi. Şöyle ki : Eli kesilirken, elinden tutup Resulullah(s.a.v.)´a geldi. Resulullah (Aleyhissalatu vesselem), üzerine tükürügünü koyarak birleştirdi ve yapişmiş oldu.

14.İsra ve Mirac.

15.Kuru agacin hasret ve şevkle Resulullah(s.a.v.) icin ses cikarmasi (Hurma agacinin,hasret ve iştiyaktan Peygamber(s.a.v.)imiz icin cikardigi ses büyük mucizatlardan biridir. Kadi İyaz şöyle demiştir :

Bu mucize olay, meşhur ve yaygindir ve bununla ilgili haber mutevatirdir. Cünkü sahih rivayetler ehli tahric etmiştir ve sahabelerden de on dolayinda ravi vardir.Şöyle ki :
Mescid-i Nebevi´nin tavani hurma agaclarinin saplari üzerinde kurulmuştu Peygamber(s.a.v.) efendimiz, hutbe okurken bu direklerden birisinin yanina gidip hutbe irad ederdi. Ancak üc basamakli minber yapilinca,Resulullah(s.a.v.) minbere cikti ki, kalabaliklaşalan cemaatin her ferdi sesini işitsin. Resulullah(s.a.v.) oturunca, direk hasretten seslendi taki sesinden cami dalgalandi. Bu arada Resulullah iner ve diregin yanina gider. Böylece susar. Sonra Resulullah (s.a.v.)şöyle buyurur : Muhammed´in nefsi, kudret elinde olan Allah´a yemin ederim ki, yanina gitmiş olmasaydim, Resulullah(s.a.v.)´a karşi hüzün ve hasretten dolayi kiyamet gününe kadar seslenirdi. Sonra Resulullah(s.a.v.) onun defnedilmesiyle emreder.(Talikat)

16.Peygamber icin ölülerin diriltilmesi. Keza iman etmek üzere ebeveyninin diriltilmesi (Beyhaki Delailde rivayet etmiştir ki,<Resulullah (s.a.v.),birisini islama davet eder. O da <Benim kizimi dirilmedikce ben iman getirmem> derken,Resulullah(s.a.v.), kabrini bana göster der. O da gösteriyor. Buarada Resulullah(s.a.v.) <Ey falanca>diyehitap ederken, ölü kiz <Lebbeykve sa´deyke>der. Ve yine Resulullah(s.a.v.) <Dünyaya dönmek istermisin>diye sorunca, ölü kiz, hayir ya Resulallah. Cünkü Allahi ebeveynimden, ahireti de dünyadan hayirli gördüm, der.(Talikat)

17.Peygamber efendimizin gögsünün yarilmasi ve kalbinin cikarilmasiyla yikanmasi.

18.Arkadaşi ve veziri Ebu Bekir ile magaraya giripte, onlari takip eden Kureyş zorbalarinin magara önüne kadar gelerek, gözlerini kaldirip bakmiş olacaklari halde görecekleri derecede yaklaşanlarin gözlerine perde konulmasi.

19.Peygamber efendimizin, amcasi Abbas ve cocuklarina ettigi duaya kapi eşigi ve duvarlari <Amin> demesi.(Ebu Said Es-Saidi´den rivayet edilmiştir : Resulullah (Aleyhissalatu vesselem), Abdulmuttalib oglu Abbas´a <Ey Ebelfazl, ben size gelinceye kadar sen ve cocuklarin yarin evinizden ayrilmayiniz. Cünkü sizinle bir işim vardir>dedi. Bu nedenle Resulullah, (Aleyhissalatu vesselem) kuşluk namazindan sonra onlara gelinceye kadar beklediler. Resulullah (Aleyhissalatu vesselam) gelince onlarin yanina girdi ve : <Esselamu aleykum>dedi.onlar da <vealeykumusselam ve rahmetullahi ve bereketuhu>dediler. Resulullah (Aleyhissalatu vesselem), onlara <nasil sabahladiniz?>derken,onlar, <hayirla elhamdulilllah>dediler.Sonra Resulullah (Aleyhissalatu vesselem) birbirinize yanaşin dedi.onlar da sikişik vaziyette birbirine yanaştilar. Taki Resulullah(s.a.v.)´in örtüsü hepsini kapladi. Bu arada Resulullah (Aleyhissalatu vesselem) : <Ya Rabbi, bu benim amcam ve babamin öz kardeşidir. Bunlar da ehlibeytimdir. Onlari örtümle setrettigim gibi, sen de onlari ateşten setret ve koru>diye dua etti. Bunun arkasinda kapinin eşigi ve duvarlar üc defa <Amin>dediler. (Talikat)

20.Uhud daginin,Peygamberin sevincinden titremesi ve Peygamberin, kendi ayagini vurarak <Ey Uhud, senin üzerinde bir Peygamber, bir siddik ve iki şehid vardir>demesiyle Uhud´un durmasi, (Buhari ve Muslim rivayet ediyor.) Bu gibi hadise bir kac yerde vuku bulmuştur.

21.Serkeşlik eden devenin secde etmesi ve işe sokulmak üzere Resulullah(s.a.v.)´a karşi yumuşamasi.(Enes bin Malik´ten rivayet ediliyor : Diyor ki : <Ensardan bir aileye ait, sirtinda su cektikleri bir deve vardi. Deve hircinlaşarak su cekmeye yanaşmazdi. Bunun üzerine ensar Resulullah´a gelerek, dedilerki, <Ya Resulallah, bizim sirtinda su cektigimiz bir deve vardi. Son günlerde deve hircinlaşarak su cekmeye yanaşmamaktadir. Bu nedenle hurma agaclarimiz ve ziraatimiz kurumaya yüz tuttu. Bunun üzerine Resulullah (Aleyhissalatu vesselam), ashabina <kalkin>dedi. ve ashabi kalkti. Resulullah (Aleyhissalatu vesselam)bahceye girerken, hircin deve bir köşedeydi. Resulullah (Aleyhissalatu vesselam) deveye dogru yürürken, Ensar, <Ya Resulullah deve köpek gibi olmuş, sana saldirmasindan korkuyoruz> dediler. Resulullah bana ondan zarar gelmez, buyurdu. Deve, Resulullah´a bakinca, ona yönelerek önünde secede etti. Sonra Resulullah, alnindan tutarak, uysal vaziyette işe koştu. Bunun üzerine Sahabe, Ya Resulallah bu, akilsiz bir hayvan iken sana secdeye vardi. Biz akilli olmamizla sana secde etmemiz evladir derken, Resulullah, (Aleyhissalatu vesselem) beşerin, beşere secde etmesi dogru degildir. Eger dogru olsaydi kadinin, kendi kocasina secde etmesini emrederdim. Cünkü kocanin, karisi üzerindeki Hakki büyüktür. Bunu İmam Ahmed rivayet etmiştir.(Talikat)

22.Kurdun Peygamberimiz hakkinda konuşmasi. (Sahabenin bir cogu rivayet etmiştir. Bunlardan biri de Ebu Said El-Hudri´dir. Diyor ki : Kurt, koyuna saldirarak birisini yakaladi ve coban da kurdu takip ederek,koyunu ondan kurtardi. Sonra Kurt, otuagi üzerine oturarak <Sen Allah´tan korkmuyor musun? Allah´in bana gönderdigi rizki benden aliyorsun>şeklinde konuştu. Bu arada coban, ne hayret, oturan kurt benimle insan kelamiyla konuşuyor>dedi. Kurt da dedi ki, Yesrib (Medine) Muhammed´i gecmiş insanlarin haberlerini insanlara söylüyor. İşte acaibin acaibi budur. Bunun üzerine coban, Medine´ye girinceye kadar sürüsünü sürdü. Ve Medine´ye girdikten sonra sürüsünü bir köşeye yerleştirdi,sonra Resulullah (s.a.v.) gelerek, gördügünü anlatti. Bu arada Resulullah (Aleyhissalatu vesselem), namaz icin <Esselatu camia> denilmesini emretti. Namazdan sonra Resulullah (Aleyhissalatu vesselam) cikip bedeviye <ihbar et> buyurdu.Ve bedevi cemaata ihbar etti. Bunu İmam Ahmed rivayet etmiştir.(Talikat)

23.A´ma olan gözün iyileştirilmesi.

24.Ashabinin bazisina verdigi sopanin keskin kilica dönüşmesi*, Söz konusu kilica Avn delinirdi.(İbni İshak diyor ki : Akkaşe bin Muhsin El-Esdi, Bedir gününde elinde kilici parcalanincaya kadar carpişti. Sonra Resulullah(s.a.v.)´a gelerek, durumunu arz etti. Resulullah,(Aleyhissalatu vesselam) ona odundan bir sopa verdi ve bununla savaş buyurdu. Verilen sopayi sallarken elinde uzun, sirti kalin ve beyaz demirden bir kilica dönüşü verdi. Ve müslümanlar kesin zafer elde edinceye kadar bununla dövüştü. Bu kilica Avn (yardim)denilirdi. Bu kilic, Akkaşe´nin yaninda sürekli kaldi. Resulullah (Aleyhissalatu vesselam) ile savaşlara giderken de yaninda ayirmiyordu ve öldürülünceye kadar yaninda kaldi.(Talikat)

25.Resulullah(s.a.v.)´in,Bedir gününde bir avuc toprak alip müşriklere dogru atarak,yüzlerine, gözlerine isabet etmesi ve bu yüzden kendi halleriyle meşgul olmalari neticesinde müslümanlara maglub olmalari.

26.Cok olan askere yetecek kadar az olan yiyecek ve icecegin bereketlenerek artmasi. Mesela : Cabir´in koyunu ve bir sa, miktarindaki arpasi,icinde su bulunan kaplarin sahibi olan kadinin suyu, Ebu Talha´nin Enes´le gönderdigi cörekler,(Enes´in, koltugu altinda getirdigi cörekler, Peygamber(s.a.v.) efendimiz tarafindan seksen veya yetmişkişiye yedirilmiştir. Cörekler getirilirken, Peygasmber(s.a.v.) efendimiz, önce parca haline getirilmesini emretmiş ve sonra Allah´in istedigini okumuştur.(Talikat) Tebuk gazvesinde gazilerinbir araya getirip topladiklari yiyecekleri (Ebu Hureyre´den rivayet edilmiştir. Diyor ki : Tebuk gazvesinde Sahabe acikinca, Hz. Ömer, Resulullah(s.a.v.)´a <Ey Allah´in Resulu, üzerinde fazla kalmiş yiyecek bulunanlardangetirmelerini iste ve sonra onlara bereketli kilinmasi icin Allah´adua et, şekilde teklifte bulunurken, Resulullah (Aleyhissalatuvesselam) : <Evet>dedi. Böylece önce serilmek üzere bir deri (sofra bezi) nin getirilmesini istedi. Sonra da artan yiyeceklerinin getirilmesini emretti. Bu arada kimi bir avuc dari ve kimi bir parcaekmek getirdi. Ancak post üzerinde toplanan yiyecek azdi. Resulullah (Aleyhissalatu vesselam), Allah´in bereketli kilmasina dua etti vesonra kaplariniza koyun buyurdu. Böylece herkes yiyecegi kabina aldiki, asker arasinda bir boş kab kalmadan hepsini doldurdular veyemeye başladilar. Herkes doyuncaya kadar yedi ve yemek artti. Bu sirada Peygamber(s.a.v.) efendimiz, Şahitlik ederim ki, Allahtanbaşka İlah yoktur ve ben de onun Resuluyum.(Talikat) ve Peygamberimiz sahabenin bazisina verdigi yarim vusk (otuz sa´) arpadan yenildigi halde, tartmazdan önce bitip tükenmemesi gibi.(Cabir´den rivayet ediliyor. Diyor ki : Biri Resulullah(s.a.v.)´a gelerek yiyecek istedi. Resulullah(s.a.v.) daona yarim vusk (otuz sa´) arpa verdi. Bu şahis, karisi ve misafirleriyle birlikte verilen arpayi ölcmeyinceye kadar yediler. Sonra Peygambere gelerek durumu ihbar etti. Bu arada Resulullah(s.a.v.), şöyle buyurdu :

“Eger ölcmüş olmasaydin ondan yiyecektiniz ve size yeterdi.”(Muslim,Fazail. 9). İmam´i Nevevi şöyle diyor : Ulema ´ölcme, Allah´in rizkina tevekkül etme ve teslim olmaya aykiridir ve kişisel tedbirle kuvvete baş vurmayi icermekle birlikte Allahin sirr ve hikmetlerini ögrenmeye zorladigi icin, faili nimetin zevali ile cezalandirilmiş olur´diyorlar. Bkz. İmam´i Nevevi, Muslim Şerhi: C. 15, S. 41-42.)

PEYGAMBERİMİZİNGAYBTEN HABER VERMESİ

1.Kur´an-i Kerim´in bildirdigi gaybi ihbar etmesi.

2.Benden sonra Nasikin (dünyadan el ve etek cekenler), kasitin (mutedil olanlar) ve marikin (dinden cikanlar) dövüşecekler, diye önceden Hz. Ali´ye söylemesi.

3.Ammar´a<Seni bagi olan (hak üzere olmayan) taraf öldürecektir.

4.Dünyanin meşrik ve magribleri Peygamber(s.a.v.) efendimizce, haline Uygun şekilde görülmesi.(Tabarani, İbni Ömer´den tahric etmiştir. İbni Ömer diyor ki : Resulullah şöyle buyurmuştur:

“Allah Teala bana Dünyayi kaldirdi, ben de ona ve icinde kiyamet gününe kadar olacak şeylere, avucuma bakarcasina bakiyorum.”(Talikat)

5.Benden sonra Hilafet otuz yildir, daha sonra mülk ve saltanata dönüşür.

6.Kisra ve kayserin helak olacaklarini, mülklerinin dagilacagini vehazinelerinin Allah yolunda infak edilecegini bildirmesi. VeTürklerin istila etmesinden haber vermesi gibi sayilmasi mümkün olmayan binlerce mucize, sahih hadis ve meşhur haberler işiginda gösterilebilir.(Resulullah (Aleyhisallatu vesselam) Mute´ye birkisim asker gönderdi ve bunlarin başina Zeyd bin Harise´yikumandan olarak tayin etti ve sonra şöyle buyurdu, <Eger savaşta isabet alirsa yerine Cafer bin Ebu Talib gecer. Eger o da isabet alirsa, yerine Abdullah bin Ravaha gecsin>.Müslüman askeri Mute´de carpişmaya başlarken, Resulullah (Aleyhissalatu vesselam) minber üzerine oturdu ve savaşmeydani Resulullah(s.a.v.)´a keşf olundu. Carpişmalarina bakinca, Bayragi Zeyd bin Harise şehid düşünceye kadar kendi aldi dedi. buarada namazini kildi ve dediki <Ona istigfar edin. Sonra bayragi Cafer bin Ebu Talib aldi. O da şehid düştü ve Resulullah (Aleyhissalatu vesselam) namazini da kildiktan sonra, kardeşiniz Cafer´e istigfar edin, dedi. sonra Abdullah bin Ravaha bayragi aldi. O da şehid düştükten sonra Resulullah(s.a.v.) namazini kildi ve, kardeşiniz icin istigfar edin, buyurdu. Böylece Resulullah(s.a.v.), her ücünün şehid düşmesini ayni saatte Ahsabina ihbar ediyor. Halbuki Mute, Medine´den cok uzak, Şam yakinlarindadir. Esma binti Umeys diyor ki, Resulullah,Cafer´in öldürülecegi günün sabahinda iceri girdi ve´ya Esma Cafer´in cocuklari nerededir? diye sordu. Ben gidip onlari getirdim.Bu arada Resulullah onlari kucakladi, kokladi ve gözleri yaşardi. Ben de ya Resulullah Cafer´den bir haber aldin mi? diye sordum. Bana cevaben Resulullah evet bu gün öldürüldü, dedi. Bagavi rivayet etmiştir.(Talikat)(Kaynak İslam İlmihali Sf. 430-440/İbn-i Abidin Oglu Muhammed Alaaddin)

Son mesajlar