Abdestin Tıbbi Mucizeleri

Zümrüt

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
848
1,792


Ondört asir önce temizligin t'sinin bile olmadigi bir ortamda gelen bu hikmetli reçete tam anlamiyla bir Kur'an Ahlâkidir. Ancak abdestin getirdigi saglik mucizeleri temizlikten ibaret degildir. Akillara durgunluk verecek bin bir biyolojik sir gizlidir onda. Üç gurupta özetlersek:

1.Dolaşim Sistemine katkilari:
Kalp, 100.000 km'ye yakin damar agiyla bütün vücudu besleyen çok geniş bir sistemin motorudur. Damarlar kalpten uzaklaştikça kilcallarina ayrilarak son hücreye kadar her alani, her dokuyu besler. Öyle ki hayati organ ve dokulari birden çok damar agi kontrol eder. Kilcal damarlarin işlevini devam ettirebilmesinin en önemli şarti ESNEKLIGININ korunmasidir. Ne çare ki, stres ve oburluk (obezite) kilcallarin işini bitirir. Bundandir ki obezite ve strese bagli olarak ortaya çikan "esneklik kaybi" kalp-damar hastaliklarinin ve bunamanin baş sebeplerindendir.

Peki abdest bu korumanin neresindedir?
Bu tehlikeli gidişten uzaklaşmanin en pratik ve saglam yolu, kan damarlarina genç yaşlardan başlayarak esneklik kazandirmaktir. Özellikle kalbe uzak olan bölgelerde (el, ayak gibi) bu jimnastigin yapilmasi daha önemlidir.
Ama damarlara nasil esneklik kazandirabiliriz diye düşünmeyin! Her şeyin bir çaresi var: Tabii ki egzersiz salonlarinda -Ab shaper- larla bu iş olmaz. Damarlara esneklik kazandirmak için basit bir fizik yasasindan faydalanabiliriz: "Isi farkiyla hareket"
Evet, damarlarimizi isi farkindan istifade ederek açip kapatacagiz. Böylece esneklik ve esenlik bizim olacak.
Özellikle agiz, burun ve boynun iki yaninin su ile temasi dolaşimi zenginleştirir. Işte on dört asir önce Islamiyet, suyun "altin" oldugu bir noktadan yeryüzüne yayilirken abdesti bu akil almaz hikmeti içinde insanliga sunmuştur.
Abdest ile, kalp ve dolaşim basinci nefes alir. Beyin ve bütün sinir sistemi uyuşukluktan kurtulur. Zaten günümüzde psikolojik rahatsizliklarin tek dogal ilaci olarak gusül tarzi genel yikanma tavsiye edilmektedir. Hele (gusletmenin) tavsiye edilmesi çok hikmetlidir. Çünkü gusülde yapilmasi zorunlu olan agiz içinin, burnun ve bütün vücudun yikanmasinin esprisi yeni yeni gün yüzüne çikmaya başlamiştir. Hipofiz bezinin (ki çok önemli hormonlarin salindigi bir organdir) burun boşlugu ile yakin ilişkisine dikkatinizi çekmek isterim. Burada burna alinan su ne kadar derine çekilebilirse o kadar faydali olacaktir. Hipofiz bezini dinlendirmenin en iyi yolu, damarlar vasitasiyla beslenmesini artirmaktir. Işte su bu görevi yapar. Damarlarin si farki nedeniyle hareketini artirarak hipofize dolayisiyla vücudumuza çok önemli bir dinlenim saglar.

2. Abdestin Bagişiklik Sistemine katkilari:
Bagişiklik sistemimiz, dolaşim sistemimizden biraz farkli olarak dizayn edilmiştir. Asil adi "lenf sistemi" olan bu mükemmel şebekede daha ince bir damar agi kullanilmiştir. Bu sistem araciligiyla mikroplara ve kansere karşi korunuyoruz. Bu kadar önemli olan lenf sistemini korumak da ayrica önemlidir. Dolaşim sistemindeki damarlardan on defa daha ince olan lenf damar aginin büzüşmesi sonucu çok agir hastaliklar ortaya çikar (zatürre, anjin gibi)
Işte abdest sanki bu sistem için düzenlenmiş gibidir. Lenf aginin kildan ince damarlarini zinde tutar. Hele de bu sistemin kontrol merkezleri olan burun arkasi ve bogazın sık sık yıkanması korunma sistemimize "deli" katki yapar.
Yine lenf sisteminin düzenli çalişmasi vücudun tepkileri açisindan da çok önemlidir. Lenf sistemi iyi çalişan vücut, hastalik âninda aptalca tepkiler göstermez. Daha mâkûl, akillica tepki gösterir.

3. Abdestin vücudun Statik Elektrigi giderici etkisi:
Bütün hücreler çevresinde belli bir statik elektrigi vardir. Ancak vücudun tümü bu statik elektrigin olumlu dengesi içindedir. Bunu hissetmeyiz bile! Ne var ki gerek havada artan iyonlar, gerekse -özellikle çagimizda bir mesele olan- plastik giysiler vücudun dış yüzünde elektron artmasina neden olur. Bu olay dıştan ince dogru bizi etkilemektedir. Özellikle sinir sistemi üzerinde ciddi rahatsizliklar oluşturur. Bir önemli etki de deri üzerinedir. Bu elektron artişi, deri altindaki mimik kaslarini yorar ve onlarin vaktinden önce esnekliklerinin kaybolmasina yol açar. Sonuç: yaşlilik belirtisi olan yüz kırıişmalari !!

"Abdestli ölen, ölüm acisi cekmez. Cunku abdest imanli olmanin alametidir. Namazin anahtari, bedeni gunahlardan temizleyicisidir".
 
  • Beğen
Tepkiler: Tatlı Cadı