• #EvdeKal TÜRKİYE


Amerikan Demokrasisini(!) Anlatan 5 Film Tavsiyesi

Mutlu

Well-known member
Sp Kullanıcı
Katılım
25 May 2018
Mesajlar
278
Tepkime puanı
1
[h=1]Amerikan Demokrasisini(!) Anlatan 5 Film Tavsiyesi[/h]

[FONT=&quot]Amerika, Irak ile başladığı demokrasi(!) yolculuğunda bir çok ülkeye savaş ve yıkım götürmüştür. Irak, Yemen ve Afganistan en güzel örneklerdendir. Asıl gaye, bu beldelerin yer altı ve yer üstü zenginlikleri iken, demokrasi maskesini takmayı unutmazlar. Yüzlerce kiloluk bombaları hiç çekinmeden sivillerin ortasına atıp kahkaha atarken, Ortadoğu halkları ise acı içinde çığlıklarını yükseltmektedir. Bu listemizde Amerika’nın Ortadoğu’ya getirmek istediği demokrasi örneklerini anlatan filmleri göreceğiz.

[/FONT]

[FONT=&quot][h=4]1. Sniper ; Duvar[/h][h=4][/h][h=4][/h]Film Amerika’nın Irak’a girdiği dönemde geçmektedir. Filme göre ıraklı bir terörist(!) ıraklı işçileri hedef almıştır ve Amerika’da en eğitimli 2 keskin nişancıyı o teröristin imhası için görevlendirmiştir. Ancak hesaplayamadıkları bir şey vardır oda karşılarındaki kişinin dünyanın en iyi keskin nişancısı Juba lakaplı Irak’lı bir sivil olduğudur. Film bu şekilde devam etmektedir. Hatırlayanlar bilir zamanında Juba Amerikanın en korktuğu kişilerden biridir ve gerçek adı da hala öğrenilememiştir Juba kelimenin tam anlamıyla bir EFSANE’dir. Savaş filmi olduğu için çocukların izlemesi uygun değildir.


[h=4]2. Kirli Savaşlar[/h][h=4][/h][h=4][/h]Amerikalı gazeteci Jeremy Afganistan’ın Gardez bölgesinde yapılan amerikan operasyonunda öldürülen bir aileyi araştırmaya başlar ve burada karşılaştığı şey MÖHK yani amerikanın savaşçı gizli bölümüdür. Detaylara indikçe olaylar daha da karmaşık bir hale gelecektir çünkü MÖHK sadece Afganistan’da değil Yemen, Irak, Somali ve daha birçok ülkede gizli operasyonlar yürütmektedir. Filmde Amerikan özel kuvvetlerince katledilen ve Amerikan vatandaşı olan Enwer Evlaki ve yine katledilen oğlundan da bahsedilmektedir. Film Belgesel tadındadır.[h=4]3. Şaşkın Köpekler[/h][h=4][/h][h=4][/h]Bir afgan filmi olan Sag-haye Velgard’ta Afganistan’daki iç savaşın ardından annesi ve babası Afganistan ceza evinde tutuklu olan iki kardeşi ele almaktadır. Filmin konusu savaşın çocuklar üzerindeki etkisini anlatıyor. Filmin başında kuyuda sıkıştırılan bir köpek Amerika ajanı olmakla suçlanıyor çocuklar tarafından ve öldürülmek üzereyken bu kardeşler tarafından kurtarılıyor. Afganistan’ın bugün bu durumda olmasının en büyük nedeni başta Rusya ardından Amerika’dır.[h=4]4. Guantanamo Yolu[/h][h=4][/h][h=4][/h]Guantanamo Yolu annesinin seçtiği kızla evlenmek için Pakistan’a yolculuk yapmaya karar veren İngiliz vatandaşı Asıf ve arkadaşlarının hayatını konu alan belgesel türünde bir film. Pakistan’da cuma namazına gittikleri camide imamın vaazından etkilenip Pakistan’a insani yardım için gitmeye karar verirler. Ancak yolculukları bekledikleri gitmez. Afganistan’a vardıktan kısa süre sonra ülke ABD tarafından bombalanmaya başlar.


[h=4]5. Ebu Gureyb'in Çocukları[/h][h=4][/h][h=4][/h]Abu Ghraib’de yer alan ve savaş sırasında yakalanan Iraklıların yer aldığı bir Amerikan hapishanesinde, işlenen insanlık dışı görüntülerin arasında yaşayan bir Amerikan askerinin, Iraklı esirle birlikte yaşadığı arkadaşlığı konu alıyor. Bu film aslında kirli amerikan tarihinin vicdan temizleme görevini üstlenmektedir ancak kafamızda Amerika ile ilgili sempatik şeyler varsa bile bu silmemiz için yetecektir.


suffagah.com


[/FONT]
 
Üst