Ayın konuğu ALI

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Konukluğun hayırlı olsun Kardaşım.1.Ümmet coğrafyası hakkında ne düşünüyorsun?2.Orta doğu intifadalarına bakış açın ne?3.Mutezilenin mekanik aklına bakış açın ne?Bu üç soru hakkındaki zihin dünyanı bize açarmısın.
Eline saglik sen sag ol Qasem kardesim cümlemize hayirli olsun insallah.

1.Ummet cofrafya olarak manzara iki kere ikinin dört ettigi gibi hos degil ve bu gidiste artik tek is Allahu teala ya kalmistir.

2.Orta dogu intifadalarina bir bilgim yok ve o mesele ye dair de vakif da degilim suanda onun icin de tek sunu diyorum bilmiyorum.

3.Mutezile bilinen bir sey ve akil konusunda meshur olmus ve hic bir merzheb de bunun kadar da aklina bas vurmamis diye denilir.

Tek akil cok seyde ona dair ilim yok ise eksik kalir ve meseleyi sadece distan yada baska ifade ile durusundan bilir.

Akil denilen bu sey ister istemez cok seyde gelip takilip kalir eger ona dair ve o konuda nakli bilgi gelmemis ise akil da meselenin ic yüzünü veya hakikat sebebini bilemez olur.

Akil denilen sey bilgi ile güzel ve saglam olur ve bir sey de akil bir misal olarak bilgiye dayaniyorsa veya ondan cikip geliyorsa buda hos olur yoksa tek akil ve mantik da olsun kuru bir agac misali olur.

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
"islam dini mantik dini olsaydi ayagimin üstüne degil altina mesh ederdim".(Hz. Ali).

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K