Bir Değirmendir Bu Dünya

Turan

Well-known member
Sp Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
2,227
Tepkime puanı
197
...
kalple ilgili bir sırrımız var, olmalı. bakılmadığı için karartılan, yumuşatılıp ılıklaştırılan, romantikleştirilen ve ya beşerileştirilen yalazlara kanmayan, onlara başını çevirip bakmayan bir yol takipçisi bulunmalı. aksi takdirde ebediyen yitmiş olacak. o damar, o öz, şurda bir yerlerde ve gözüm, bana şahdamarından yakın bir hissin yolcusunda.
...
mükemmelliğin hududu yoktur. insan, hayvandan da aşağı seviyelerden başlayarak, insan-ı kamil derecesine kadar, her duruma müstahaktır.
allah dostlarının sevgileri güvenilir ve değişmezdir. kişiliklerinin özü menfaat çırpınışlarıyla çalkalanıp durmadığı için değişmez ve kararlıdır.
...
kim kimden hesap sorar? mazlum zalimden, haklı haksızdan, sömürülen sömürenden, gelen gidenden mi ? yoksa hesap sormak, sadece güçlü duruma geçmiş olanın, güçsüzü, neyin adına olursa olsun, hesaba çekmesi mi demek?
...
ankara büyük şehirdir. yıllarca yaşayınca onunla dolar ve çevrenle ilişkilerinin içinde kaybolursun. fakat istanbul’a bir temas, birkaç günlük bir gezi, ankara’daki hayatını basitleştiriverir. ve görürsün ki kocaman bir kasabadır orası.
...
annemi ziyaret ettim. her zamanki gibi, daha çocukluğumdaki gibi, yine akşamın alacasında, pencereye yaslanmış birilerini yani bizlerden birilerini gözlüyor. başörtüsü, yaşlılığı ve eve geç kalanlar için daima hazır tuttuğu meraklı meraklanmasıyla.../Cahit Zarifoğlu-Bir Değirmendir Bu Dünya
 
Üst