Soru/Cevap Bir kimsenin çok fazla günah işliyor olması namaz kılmasına engelmidir?

Nurhanım

Sp Kullanıcı
28 Ocak 2018
284
481
Bir kimsenin çok fazla günah işliyor olması namaz kılmasına engelmidir?
Bir soru :

Ben çok fazla günah işleyen biriyim haftada bir içki içen haftada 1 zina yapan harama bakan bir kişiyim o yüzden namaz kılmıyorum kendi kendime diyorum ki bu kadar çok günah işlerken namaz kılsam nolur? İşlediğim günahları bırakmadığım müddetçe günde 100 vakit namaz kılsam Allah gene razı olmaz benden diyorum. O yüzden günah işlemeyi bırakmadan namaz kılmayı düşünmüyorum. Haksız mıyım hocam? Ben bu kadar çok günah işlerken namaz kılsam Allah benden razı olur mu? İşlediğim günahları bırakmasam ama namazımı da aksatmasam Allah benden razı olmaz ki Allah’ın benden razı olması için günah işlemeyi bıraktıktan sonra namazımı aksatmamam lazım. Günah batağında olduktan sonra namazımı aksatmamamın Allah katında bir değeri yok diye düşünüyorum. İşlediğim günahları bırakmadığım müddetçe günde 100 vakit namaz kılsam Allah gene razı olmaz benden. Haksız mıyım?

Ve bir cevap : cevap hakkında benimde görüşüm var uyarı niteliğinde tavsiye verilmiş.. doğru olan cevap verilmiş.. ama bu engel değil zıt bir tuhaflık var yalnız günahın ayrı sevabın ayrıdır.. bu konu hakkında bir çok kaynak verebilrim yenidendogus aracılıgı ile..

Hoca :

Bir taraftan Allah tarafından yasaklanmış olan işleri yapıyorsunuz, diğer taraftan da Allah tarafından emredilmiş işleri yapmıyorsunuz ve bunun da gayet bilincindesiniz.

Sizce ortada garip bir durum yok mu? Yani sizi yaratanı inkar etmiyor ama ona bile bile karşı geliyorsunuz.

Şeytanın bu konuda ne kadar sizinle oyun oynadığının farkında değil misiniz?

Siz derhal tövbe edip yüzünüzü Allah’a dönün, Fatiha suresinde ifade edildiği gibi sadece O’na kulluk ederek O’ndan yardım isteyin ve katiyen aksatmadan 5 vakit namazınızı kılmaya başlayın.

Göreceksiniz ki, ihlas ile kılacağınız namazlarınız sizi bütün günahlardan ve bu batıl çevrelerden uzaklaştıracaktır ve gerisi de inşallah çorap söküğü gibi gelecektir; yeter ki 5 vakit namazınızı, sünnetleriyle beraber aksatmayın.

Günahları terk edip Allah’a yönelirseniz -buradaki samimiyetinize bağlı olarak- da Allah geçmiş günahlarınızı silecek hatta inşallah sevaba dahi tebdil edecek.

Şeytanın vesveselerinden de sık sık Allah’a sığınmayı ve her fırsatta tövbe istiğfar etmeyi de unutmayın lütfen.

Beyin tavsiye alabilir ,fakat kalp değil.
Beğen Alıntı Cevapla Etiketle

Ekli dosyalar

Nurhanım

Sp Kullanıcı
28 Ocak 2018
284
481
Şimdi ben burda kendi eğitimimce bir yorum yapmak istiyorum .. ne fetva ne akıl vermek gibi bir görevim niyetim yok...

vatandaşın sorusu gayet açık ve net ama cevap soruyu karşılayan nitelikte değil...

sorunun cevabı doğru verilmiş hoca olarak vermesi gereken cevap ama soruyu soranın aklındaki soru işareti giderilmemiş..
yanlış yaptıgı söylenmiş uyarılmış..

biz medreselerde ilk dersi çocukken hocalardan şöyle alırız .. kinaye v.s yok şaka ile karışık gerçek ders konusudur bu.. yaşlar 13 14 tabi ergenliğe dayalı..

derlerki kızlarla oynamanız :) bazı şeyleri denemeniz sizin hiç namaz kılmayacağınız anlamına gelmez... cumaya gitmeyeceğiniz anlamına gelmez... günah işliyorsunuz günahınız solda sevabınız sağdadır.. ama sevabla günah bir arada olmaz.. yinede şunu bilin çocuklar .. günahlarınız ibadetlerinize engel olmasın.. doğru yolu bulmak için hiç birşey yapmamaktansa ibadet ederek doğru yola allahın ilete bilecegini düşünün...

yani vatandaş aslında ben buyum böyle böyle yapıyorum ama ibadette etmek istiyorum demiş..değişirim bırakmak istiyorum değil zaten huyunu suyunu söylemiş..
o soru cevabı karşısıda solunun yükü sağını inşaallah geçmez demesi lazımdı... bunu kültürel hocamı cevaplamış .. mutfaktan çıkan hocamı bilmiyorum.. müftülüge gitse tenkin eder dogru yolu söyler anlatır ama yinede ibadeti yap sen derdi ( bence )

Darksaga

Sp Kullanıcı
23 Şub 2018
868
746
Gerçeğin Ruhu
Tabii ki değil namaz ayrı görev diğerleri ayrı görev..
Namaz kılınmalıdır.. Bu konuda din çok net.. Farzları kılmak tüm müslümanların görevidir. Bunu tartışmaya gerek yok.

Bir insan oruç tutamıyor diye namazı bırakamaz..
Ya da hacca gidecek param yok diye sadaka vermeyi de kesemez..

Hepsinin yeri ayrıdır bence..
Tamamı elde edilemeyenin tamamı terk edilemez..

100 vakit namaz diye bir şey zaten yok 5 vakti ama düzenli ve kararlı bir şekilde kılmak var..

Allah affetmez demek zaten en büyük küfürdür.. Hiçbir insanın günahı Allah’ın merhametinden büyük değildir..

Saçma sapan laflar bunlar yaa.. Günahtan sakınmak lazım ama günaha düştüm diye namazı bırakmak saçma..

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,922
Tabii ki değil namaz ayrı görev diğerleri ayrı görev..
Namaz kılınmalıdır.. Bu konuda din çok net.. Farzları kılmak tüm müslümanların görevidir. Bunu tartışmaya gerek yok.

Bir insan oruç tutamıyor diye namazı bırakamaz..
Ya da hacca gidecek param yok diye sadaka vermeyi de kesemez..

Hepsinin yeri ayrıdır bence..
Tamamı elde edilemeyenin tamamı terk edilemez..

100 vakit namaz diye bir şey zaten yok 5 vakti ama düzenli ve kararlı bir şekilde kılmak var..

Allah affetmez demek zaten en büyük küfürdür.. Hiçbir insanın günahı Allah’ın merhametinden büyük değildir..

Saçma sapan laflar bunlar yaa.. Günahtan sakınmak lazım ama günaha düştüm diye namazı bırakmak saçma..
Katılıyorum 👍🏻
Kılacağı namaz belki uzak tutacak günahlarından, zaten namazın bize katması gereken o değil mi? Günahlardan sakınmak için. Yoksa bizim namazımıza allahın ihtiyacımı var.

Son mesajlar