Birşey Yap

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Aşka nankörlük
Önce sevgiyi anlayalım. Allah bir insanı senin elinle ayağa kaldıracaksa, sen nasıl elini uzatmazsın? Allah seni insanlara sevdirmek istiyor, Allah senin dağılmış parçalarını topluyor, Aşka nankörlük etme.

• Beğen
Tepkiler: Meryem

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Temenniler yalana sıvanmış
Giderken kendimi sende bırakmayı diliyordum, gördüm ki, sana hiç gelmemişim. Anladım ki, iyi niyetlerle dolu temenniler yalana sıvanmış teşekkürlerde boğuluyormuş. Merhabanın boynunu bükene, elveda demek zulümmüş.

• Beğen

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Gerçek dost
Hakiki dost Allah gibi mahrem olmalıdır. Dostun çirkinliklerine, hoşa gitmeyen hallerine tahammül etmeli, hatasından incinmemelidir. Dosttan yüz çevirmemelidir, dosta itiraz etmemelidir. Nitekim rahmeti bol olan Allah kullarının ayıplarından, günahlarından, noksanlarından dolayı onlardan yüz çevirmez. Tam bir inayet ve şefkatle, onlara rızkını verir. İşte garazsız, ivazsız dostluk budur.

Dost ile düşmanı ayırmak yolunu bilseydin, hayatı iki kere yaşamış olurdun. Dost görünen düşmanlar çoktur. Sana dert ortağı olacak dost yaraşır.

• Beğen

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Hiç gereği yokken..
Hiç gereği yokken, hayatına giren insanlar,
Hiç gereği yokken, karşına çıkarlar.
Hiç gereği yokken, gününü haftanı ayını belkide yıllarını alırlar,
Hiç gereği yokken, gece-gündüz aklından geçen her düşünceye bulaşırlar,
Hiç gereği yokken, seni istemediğin kadar mutlu ederler,
Sonra, hiç gereği yokken, hayatından çıkıp giderler. Anladımki meğer gerçek dost aşk Mevlaymış, ne beni unuttu, nede bıraktı.

• Beğen

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Başköşe
Bir gün bir sohbet meclisine Şems-i Tebrizi Hazretlerini de davet ederler. Kapıdan içeri girip, hemen eşiğin yanında boş bulduğu bir yere oturur. Sohbet meclisinde bulunanlar: “Efendim, lütfen şöyle buyurunuz” diyerek, ısrarla başköşeye almak isterler. Şems Hazretleri: “Eğer, adam adamsa, eşiği de başköşe yapar, eğer adam adam değilse, başköşeyi de eşik yapar” demiştir.

• Beğen

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Canımda saklıyorum..
Bırakmıyorum ki, gönülde düşünce olasın, istemiyorum ki, gözlerde değersiz kalasın, seni canımda saklıyorum, gözümde gönlümde değil. Tâki son nefesime kadar bana yar olasın.

• Beğen

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Yolunda canımı feda ettim
Ey sevgili bak bir kere can'dan pek az bir şey kaldı, bugün biraz daha derdimi çek. Ancak bir şafak vakti kaldı. Güzel yanağının renginden gül fidanı gibi boyundan, sanki gül ter içinde kaldı. Ay da sıkıntı içinde. Artık altınım gümüşüm kalmadı, bizden ne götürebilirsin? Aşkımdan hatıra, ancak kapında bir altın tabak kaldı. Gönlümü dava ettin ama, yolunda canımı da feda ettim. Bundan daha büyük söz olur mu? Üzerimizde bir hakkın kaldı. Şu bir kaç gün de bari bizim zahmetimizi çek. Çünkü ömrümüzün defterinden tek bir yaprak kaldı.

• Beğen

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Mecnun'un gözüyle bak
Bana mecnun'un gözüyle bak, sevgiliye, seven gözlerle bakmalı. "Allah onları sever", buyurulmuştur. Fakat buradaki eksiklik, onların Allah'a sevgi gözleriyle bakmamış olmalarındandır. Onlar, Allah'a bilgi yönünden bakarlar, irfan ve felsefe yönünden bakarlar, ama sevgi yönünden bakmak başka bir iştir.

• Beğen

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Gerçek aşk
Her hakiki aşk, umulmadık dönüşümlere yol açar. Aşk bir milad demektir, şayet aşktan önce ve aşktan sonra aynı insan olarak kalmışsak, yeterince sevmemişiz demektir. Birini seviyorsan, onun için yapabileceğin en anlamlı şey değişmektir.

• Beğen

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
O'nun aşkıyla ölmek
Aşktan mutluluk, güvenlik beklerler, halbuki aşk son zerresine kadar kendini vermektir, ruhundaki son zerreye kadar sevdiğin olmak istemektir, onun içinde eriyecek kadar sevmek, kendinden kopmak demektir. İşte ben aşk derken böyle bir aşktan bahsediyorum, ölmekten bahsediyorum. Var mı o'nun aşkıyla ölmeye cesareti olan?

• Beğen

Son mesajlar