Haberler Bitcoin ve diğer kripto paralarda sert düşüş

Sükût-u Hayâl

Yıldırım çarpmış
Sp Kullanıcı
8 Tem 2018
2,760
13,593
Biri bana özet geçebilir mi noluyo ne iş bu kim ne nasıl kaybetmiş kazanmış:D
Özet mi olur bilmiyorum ama kısa tutmaya çalışayım.
Ortada şifrelerden oluşan bir para var. Birileri aracı siteler, uygulamalar üzerinden Tl dolar vs yatırıp dijital parayı (adı konulan şifreyi {bitcoin veya diğerleri} ) satın alıyor.
Satın alınca amaç kar etmek ya, ne kadar alan olursa ona göre fiyatı artıyor. Kendi aldığı para değerlensin diye insanlığın geneline gaz veriyor. Sonra insanlar aldıkça değerlenen parasını yüksek fiyattan satıyor. Satışlar artıp alışlar azaldığı için değer kaybetmeye başlıyor.
Burada kar eden gazı veren.
Örnek bir dijital para briminden bahsedelim.
TRX şuan 1.15 TL civarı.
Bir gün önce 24 saatin içinde 1 milyar 200 milyonun üzerinde işlem görmüştü ve değeri 1.44 TLye kadar çıkmıştı.
Sonra alımlar azldıkça ki 500 milyonlara kadar düştü, fiyatı da 1 TL civarına düştü.
Bir hafta önce 1 tlnin altında fiyatla alanlar yaptıkları yüzde 50ye yakın karı ballandırarak anlattıkları için gaza gelenler 1. 30 tl den TRX aldılar. Son gün düştüğü rakamları görüp heyecanla paralarını bozduranlar zararlarına karşılık soğuk su içmek için iftarı beklediler :D
Sonra ne mi oldu. Fiyat düşünce tekrar yükselmesi kuvvetle muhtemel olduğundan az değere satılan dijital paraları toplamaya başladılar.

Yani gaz verip yükselten ve yükselince satan, piyasayı durgunlaştırıp değer düşüren kar ediyor.
Gaza gelen, sabırsız ve çok paraya TAMAH eden zarar ediyor.

Son iki cümle özet oldu galiba :D
Son

Son düzenleme:

HayLaz61

Ah Mine-l Aşk
Yarışma Birincisi
9 Mar 2017
1,956
12,713
Özet mi olur bilmiyorum ama kısa tutmaya çalışayım.
Ortada şifrelerden oluşan bir para var. Birileri aracı siteler, uygulamalar üzerinden Tl dolar vs yatırıp dijital parayı (adı konulan şifreyi {bitcoin veya diğerleri} ) satın alıyor.
Satın alınca amaç kar etmek ya, ne kadar alan olursa ona göre fiyatı artıyor. Kendi aldığı para değerlensin diye insanlığın geneline gaz veriyor. Sonra insanlar aldıkça değerlenen parasını yüksek fiyattan satıyor. Satışlar artıp alışlar azaldığı için değer kaybetmeye başlıyor.
Burada kar eden gazı veren.
Örnek bir dijital para briminden bahsedelim.
TRX şuan 1.15 TL civarı.
Bir gün önce 24 saatin içinde 1 milyar 200 milyonun üzerinde işlem görmüştü ve değeri 1.44 TLye kadar çıkmıştı.
Sonra alımlar azldıkça ki 500 milyonlara kadar düştü, fiyatı da 1 TL civarına düştü.
Bir hafta önce 1 tlnin altında fiyatla alanlar yaptıkları yüzde 50ye yakın karı ballandırarak anlattıkları için gaza gelenler 1. 30 tl den TRX aldılar. Son gün düştüğü rakamları görüp heyecanla paralarını bozduranlar zararlarına karşılık soğuk su içmek için iftarı beklediler :D
Sonra ne mi oldu. Fiyat düşünce tekrar yükselmesi kuvvetle muhtemel olduğundan az değere satılan dijital paraları toplamaya başladılar.

Yani gaz verip yükselten ve yükselince satan, piyasayı durgunlaştırıp değer düşüren kar ediyor.
Gaza gelen, sabırsız ve çok paraya TAMAH eden zarar ediyor.

Son iki cümle özet oldu galiba :D
Son
Misal,
Herkesin cebinde 100 adet ari var ve ortada 100 kovan var diyelim.
Şimdi kovan destekcileri diyelim bu kovan ciceklere cok yakin ve cok bal yapacak diyor ve ciceklerin actigi mevsimde herkes cebinden bir pay ari kovana koyuyor ve kovanin cevre sartlarina gore ya ari uretecek ya da arilari azalacak ( yaptigi bala gore )
Ve kovana ari koyanlarda,
Mesela ben bir avuc ari attim 2 avuc geri alcam der ve alir kimi daha cok alir , kimi de zaten bal yapmis ve ari sayisi kovan kapasitesini gecmis kovana ari koyar ve arilar doluluktan sikayet ederek kacmaya ( oğul atmaya ) baslar ( miss gibi yeni kovan - coin )
Iste bu anda kovana sonradan ari koyanlar o kovanjn yeniden dolmasinj beklemek zorunda ve yeniden arilarin bal yapip cogalmasini beklemek zorundadir.
Önceden ari koyup istedigini alan ise coktan baska yeni taze kovanlara arilarini dagittilar bile

Buda benim yorumum olsun somut örnek olarak

Son mesajlar