Bizi böyle bilmeyin

Turan

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,209
298
Bizi Böyle Bilmeyin!

BETÜL ŞATIR

Gün geçmiyor ki praym taymımıza düşen cinnet miktarına her gün bir yenisi eklenmesin. Ahlakımız beynimiz kulak memesi kıvamına getirilip kızgın fırınlarda yanana kadar pişirilmesin.
Nike reklamı güzel olmakla narin olmakla takı sevgisiyle kadına hasredilen bütün duygu ve tanımlarla bir zoru olduğunu sevimli bir dille ifade ettiğini zannediyor aklısıra.
Hamuru yoğuran ellerle hamur yoğurup karın doyuran annelerle fedakar kadın portresinin içine sığan her şeyle çatıştığını çekinmeden ilan ederek dönüyor şu sıralarda.
Süregiden ve güzel olan; bizi biz yapan bütün rituellerle dalga geçiyor.
Pervasızca tekrar tekrar dönüyor.
Aile fotoğrafını aşağılayarak başlıyor reklam.
Aile olmayı aile resmi vermeyi ağzına taktığı boksör dişliği ile sinirli ve alaycı bir tutumla sert bakışlı bir kız bozuyor senaryonun gereği olarak. Agresif sinirli kaba ve erkeksi bir kız bu. Reklam devam ettikçe bakıyorsunuz hepsi böyle oyuncuların. Soğuk çatık kaşlı öfkeli...
Hanımefendiliği temsil eden elbisesi birden soyuluyor reklam öznesinin ve kabuk değiştiren bir canlı gibi karakteri de değişiyor adeta. Eski halinden yeni haline geçişi klasikten spora geçiş değil de özgürlük yenilik modernlik olarak dayatıyor reklamın iç sesi.
Spor yapmayı gelenekseli reddetmekle hastalıklı bir hal takınarak özdeşleştiriyor nedense. Reklamda vadettiği mutluluk hiç bir kadın figüranı gülümsetmiyor hayret.
Gülümsemeye yanaşmayan bu kadınlar siyasi bir gönderme yapıyorlar. Sözüm ona çok akıllıca zeka küpü bir gönderme bu. Herkesin içinde kahkaha atma refleksi. İnadına kısa giyerim inadına gülerim inadına bedenime yerleşen cenini kazıtırım refleksi. Belli bir kesimi yok sayma, muhatabı görmeme yahut küçük görme, tam bir ötekileştirme refleksi aslında bu.
Anne şefkati kadın merhameti genç kız masumiyeti yerine; kabalığı zorbalığı kaslı kemikli bir maskülenliği tercih ediliyor reklamın dili.
Bir vuruşla yıkıyor her şeyi reklam; öznesi olan kadınların eliyle. Kadınlar kadın doğduğuna bin pişman iki arada bir cinsiyeti simgeliyorlar adeta.
Aile mefhumunu anneyi babayı kardeşi eşi yari yareni birlikte olmanın güzelliğini düzeni tertibi bir yumrukla al aşağı ediyor reklamın 'yeni kadın' portresi.
Halbuki kadim geleneğimizde kadın imar ediyordu bütün bunları değil mi? Reklam yine 'kadim' olanı 'modern' olanla kafa kafaya tokuşturmak üzerinden bir dil inşaa ediyor çok yazık ki.
Reklam herşey bitti diyor. Sıcaklık güzellik zarafet narinlik güvenilirlik sıcaklık kuşatıcılık dert ortaklığı hepsi bitti...
Kendisini bir ailenin ferdi olarak bir yuvanın neşesi olarak değil değil kum torbalarını döven ve rakiplerini deviren bir kimlikle ifade ediyor kadın bu senaryoda. Kendini evinde ailesinin büyüklerinin yanında değil; ıssız sokaklarda, terkedilmiş garajlarda, karanlık izbelerde mutlu hisseden bir kadın azınlığını dayatıyor kıt bir hayal gücü ile.
Kendilerince doğru olanı; başkalarının, sevmediklerinin, ötekinin doğruları üzerinden şekillendiriyorlar veya belirliyorlar. Acemice ve iğreti bir şekilde.
Reklama bakarsan yemek yapanlar hamur yoğuranlar yanlış yolda, iyi olanlar ellerini unlayarak börek açanlar değil pudralayarak halter kaldıranlar, barfiks çekenler. Geri kalan herşey ve herkes anlamsız.
Hamur yoğuran kadınlar nasihat veren ananneler, sükunet içinde konuşan aile büyükleri, edebiyle söz dinleyen kız evlatlar 38 bedeni biraz geçmiş bedende olan kadınlar koca bir hiç.
Lisanslı spor yapmayanlar. Evde eşini çocuğunu birlikteliği önemseyenler... Değersiz sevimsiz geçersiz...
Reklamın mottosunun aksine biz de diyoruz ki orada durun biraz "bizi böyle bilmeyin"
 

Asi ve Mavi

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
6,168
1,280
Bahsedilen reklamı dün akşam gördüm bu neki demiştim
Yozlaşmada son taktik buymus demekki
Teşekkür ederiz konu için