borsam

Fuzuli

Sp Kullanıcı
22 Ara 2020
541
1,475
ülkemizde vatandaşlarımızda ekonomiye ilgisi fazladır.mesala özellikle kadınlarımızda altın merakı vardır.Erkekler genellikle yatırım olarak borsaya ilgi göstermektedir.parası olsun veya olmasın bir çogu borsaya göz ucu ile bakmaktadır.ve bizim borsamız bist 100 olarak anılmaktadır. altın dolar kötü havayı borsa iyimserligi fiyatlar. 2020 yılının mart ayında virüsün dünyada borsada dipleri gördükten sonra tüm dünya borsaları ölen ölür kalan saglarla yolumuza devam ederiz mantıgı ile dünyada virüsde iyileşme olmazken bunu görmezden gelen borsalar çıkış trendine girmiştir.şimdide aşı bulundu geliyor haberleri ile yükselmeye başladı.
borsa riskli yerdir.risk olan yerde kazançda ummadıgınız tahmin edemeyeceginiz aynı ölçüde zararda aynı şiddette parayı bitme noktasına getirir.
özellikle ülkemize gelen yabancılar bist 30 bist 50 hisselerinden tercih ederler.bunlar büyük bankalar ve holdinglerdir.
borsada günlük marj artı eksi yüzde ondur.o yüzde ye geldiginde fiyat orda kalır. zaten oraya geldiginde hisse ya tavan yada tabandır. bu fiyatlara gelmesinde bazen spekülatif hareketlerle bazen de o şirket halkında olumlu haberle yükselişe geçer.mesala geçen altın bulan gübre fabrikaları martta 6 lira iken 9 ay sonra 80 tl ye ulaşmıştır. mesala virüsden dolayı petrol tüketiminin azalması ile geçen sene 140 tl den işlem gören tüpraş 108 tl dir.bu hissede olanlar zarardadır.birde bu hisseye dolar bazlı düşünüldügünde zarar büyüktür.aynı durum banka hisselerinde de geçerlidir.yani zarardadır.
eger ilgi görürse devam ederim.

• Beğen
Tepkiler: Karaton

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,980
31,583
44
BOLU
Hep üç kağıt oyunudur kısaca 😀
Zaten tahvil bono senet hisse hatta para bile kağıt değil mi?
Üç değil bir kağıt oldu ama neyse.

• Beğen

Meryem

Sp Kullanıcı
13 Haz 2020
2,139
9,889
Borsadan hiç anlamıyorum altın'ı takmayı hiç sevmiyorum ama her kadın gibi altın'ı en güvenilir yatırım olarak görüyorum hem borsa gibi batma riski çok az :)

Fuzuli

Sp Kullanıcı
22 Ara 2020
541
1,475
Hep üç kağıt oyunudur kısaca 😀
Zaten tahvil bono senet hisse hatta para bile kağıt değil mi?
Üç değil bir kağıt oldu ama neyse.
reis bile türk ekonomisinden bahsederken borsamız rekor kırdı diye bahsediyor
borsa kimine göre 3 keat yeri kimine göre yatırım yeridir.
bu kişiye göre degişir
benim amacım 15 yıllık tecrübeme göre bilgi paylaşımıdır.

• Beğen

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,980
31,583
44
BOLU
reis bile türk ekonomisinden bahsederken borsamız rekor kırdı diye bahsediyor
borsa kimine göre 3 keat yeri kimine göre yatırım yeridir.
bu kişiye göre degişir
benim amacım 15 yıllık tecrübeme göre bilgi paylaşımıdır.
Paylaşımınızla ilgili bir küçümseme değildi niyetim sözüm maksadını aştıysa özür dilerim ama borsa nezdimde her daim şaibeli bir yer olmuştur.
Reisten kastınızın kim olduğunu biliyorum ama ben o tabiri kendisine kullanmam asla tercih meselesidir saygı duyarım.Borsamız derken nihayetinde bizim borsamız onun kişisel düşünceleri ne olursa olsun yerinde olduğu makam itibarıyla bunları söylemesi normaldir diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Karaton ve Fuzuli

Fuzuli

Sp Kullanıcı
22 Ara 2020
541
1,475
ben burda degişik bir konu açtım.benim siyasi bir görüşüm.yok .hatta oy bile kullanmam.ibb seçimlerinde bile oy kullanmadım. tek merak ettigim tuzla yalova vapur seferleri tekrar başlayacak mı siyasetten tek beklentim bu :)

Fuzuli

Sp Kullanıcı
22 Ara 2020
541
1,475
biraz bilgi vereyim
dün cumhurbaşkanı türkiye cds i 320 ye düşürdük dedi peki cds sidies nedir
cds bir ülkenin risk pirimidir.bu sayısı zaman zaman 500 e kadar çıktı.
ülke cds de normal oran 170 200 arası bunun üzerine çıktıkça ülkenin risk durumunun kötüleştigini gösterir.yabancı yatırımcının bir ülkeyi tercih etmesinde bir göstergedir.

• Beğen

Son mesajlar