Yorum Daha İyi Olmaz mı?

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,192
86,233
IMG_20220805_122543.jpg
Daha İyi Olmaz mı?

Ben küçükken kız çocuklarına havlu kenarı örmeyi öğretirdi anneler. Örmeyi öğrenirken söker yeniden başlar, yeniden söker yeniden başlardık. Her yenilgi ile sabrı öğrenirdik. Şimdi kenarı hazır boncuklu yemeniler çıkmış, dün pazarda kadınlar seçiyordu gördüm. Uğraşmak istemiyor kimse...

Babaannem herkesin uyguladığı aynı tariflerle yapardı yemeklerini mesela. Ne az ne çok atardı malzemelerden ama, herkesten daha lezzetli olurdu onun yemeği. "Sırrı ne babaanne?" dediğimiz zaman "siz yemeği yapıyor pişerken bırakıp gidiyorsunuz sabırsızsınız, ben başında bekliyorum." derdi. Şimdi izlenen videolar arasında "hızlı yemek tarifleri" yazan başlıklar daha çok tıklanıyor. Uğraşmak istemiyor kimse...

Yeni çağ eski çağ kıyaslaması yapmayı hiç sevmem. Her zaman kendi içinde değerli. Ancak bazı şeyleri hızla tüketirken şu hız çağında, en çok sabrımız tükenmedi mi sizce de?

Herkesin çok acelesi var.

Yemeklerimiz ayaküstü yeniyor, arabalarımız daha hızlı, azıcık yavaşlayan internet bağlantısı bile saç baş yolduruyor. Uğraşmak istemiyor kimse...

Günlük yaşam rutinlerimiz neyse de birbirimize sabrımız kalmadı gibi ya!

Nasihat eden yaşlılarımızın sözünün bile bitmesine sabredemediğimiz gibi, önümüzde biraz yavaş yürüse sinirleniyoruz. Eğlenen, kahkaha atan gencin beş dakika fazla gülmesine tahammülümüz kalmamış. Camide de, otobüste de, sokakta da çocuk sesine sabrımız hele hiç yok. Kadın kocasının evde oturmasını istemiyor, çocuk anasının aramasını. Sofraların gecikmesine bile sabrı yok erkeklerin. Aykırı bir görüşü dinlemeyi bırak, birinin beş saniye yüzümüze bakmasını istemiyoruz.

Daha kırılganız sanki sabır sermayemizi tükettiğimiz için. İçimiz yenilgiler kumpanyası hem de ülke ülke gezip alkış arayan cinsinden.

Kopmak üzere olan ip narinliğinde insan ilişkilerimiz. Ne kopuyor ne de kalıyor...

Oysa farklılıklarımızı zenginlik kabul edebilsek ve bir insanı keşfedilecek yeni bir kıta gibi görsek daha iyi olmaz mı?

Her yaşanmışlık yeni bir dantel motifi olsa hayatımızın kenarlarına olmaz mı?

Her tecrübe bizim için doyup kalktığımız sofralarımız olsa, herkes o sofradan aldığını kendi nasibi kabul etse olmaz mı?

Olur da, işte...

Ezgi Akgül

Son mesajlar