Dini Sorular Devlet malını ve imkanlarını şahsi çıkarlar için veya yakınları için kullanmak!

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,547
59,068
Devlet malını ve imkanlarını şahsi çıkarlar için veya yakınları için kullanmak!

... Ben (Ali) ve Fatıma peygamberin yanına birlikte geldik. Hazreti Ali dedi ki: Ey Allah’ın Resûlü, uzun yıllar oldu. Sırtım ağrımaya yüz tuttu. Hazreti Fatıma da dedi ki: Un öğütmekten ellerim nasır tuttu. Senin yanına bazı köleler getirildi. Bize de bir tane hizmetçi verebilir misin?

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Hayır, veremem, Suffe'de kalanların karnı açlıkla kıvranırken ve onlara harcama yapacak kalem bulamazken ben size köle veremem! Ben bu köleleri satıp parasını Suffe'de kalanlara harcıyorum."

Hazreti Ali ve Fatıma dönüp gittiler...

Müsned 838

Açıklama: Peygamber Efendimiz Devlet Başkanı vasfıyla damadını ve kızını eli boş gönderdi...

Devlet imkanları ve kamu harcamaları elinde olan kimselerin dikkat etmesi gereken bir husustur. Devletin araçlarını, imkanlarını, hatta devletin ağırlığını yani itibarını kişi kendi ailesi için kullanamaz.

Damadı da olsa kullanamaz. En sevdiği kızı da olsa kullanamaz. Veya kullanmamalı. Belki talep edebilirler. Ama harcama yetkisi elinde olan kişi bu talebi geri çevirmelidir.

Murat Padak

• Beğen
Tepkiler: Eylül Başak

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K