Düşünmek görmektir..

Mystery

Teknik Destek
Teknik Destek
29 Ocak 2017
6,330
26,569

Akıl: “Her eserin bir ustası, her şiirin bir şâiri, her kitabın bir yazarı, her planın bir mühendisi, her resmin bir ressamı vardır. Öyleyse şu kâinat resminin de bir ressamı olmalı” hükmünü veriyor.

Kur’an: “İşte o ressam Allah’tır” diyor.

Göz ise: “Hani nerede, ben niye göremiyorum ya?” diye, şaşkınlık içinde sızlanıyor.

Hangisine güveneceğiz? Benzeri, hayvanlarda da bulunan göze mi, yoksa insanı diğer varlıklardan üstün kılan akla mı?

“Görmediğime inanmam” demekle, “ben gözlerimle düşünürüm.” demek arasında fark yok.

Peki, akıl ne işe yarayacak?

Ömer Sevinçgül

Yazıcızade

ARTIK YOK
Sp Kullanıcı
20 Ara 2017
250
24
Kocaeli
Bir varlığın olmasına inanmak için materyalist bir bakış açısıyla görünmesine gerek yoktur. Verilebilecek en önemli örnek ise konu içerisinde geçen Aklın olmasıdır. Akıl görülmez fakat varlığına inanılır. Yaşadığımız duygular görülmez fakat hissedilir. Muazzam bir kainat ve muazzam bir denge söz konusu iken nasıl olur da böyle bir sanat eserinin sanatkarı olduğuna inanılmaz.? Bilgisiz, İradesiz ve Şuursuz atom parçacıklarının belirli bir sistem ve intizam içerisinde hareket etmesinin arkasında elbet ki bir kudret elinin olduğunu anlarız. Üstelik tek bir atom'un parçalanması Hiroşima(atom bombası) gibi büyük bir felakete yol açacaktır.

ay düşüm

Münzevi..
Sp Kullanıcı
31 Ağu 2017
1,430
844
Bu yazıyı okuyunca hz.Ibrahim as.'min HzAllahi bulmasi geldi aklıma

Son mesajlar