• Allah, Talan edilen bahçeleri eski güzelliğine kavuşturmasıyla meşhurdur. LiyA🌺

Etkili disiplin için ipuçları

Zümrüt

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
705
Tepkime puanı
1,115
- Disiplin metotlarınızda ve cezalarınızda tutarlı olun. Çocuğunuz hareketlerinin sonucunu önceden tahmin edebilmeli.

- Tepkilerinizi önceden düşünün. Davranışlarının sonuçlarını anlayabilmesi için ne yapacaksınız, ne söyleyeceksiniz, hazırlıklı olun. Doğaçlama yapmayın, aklınıza ilk geleni söylemeyin. Çocuğunuzu disipline etmek için planınızı önceden düşünmezseniz, olumsuz davranışlar gösterebilirsiniz.

- Küçük çocuklarınız için günlük rutin oluşturun ve her gün buna uyun. Yemek, uyku, banyo zamanlarını belirleyin.

- Keşfetmeyi cesaretlendiren fakat çocuğunuzun güvenli olmasını da sağlayan bir ortam yaratın.

- Çocuğunuzun yaşına ve gelişim seviyesine uygun sınırlar koyun. Unutmayın ondan siz sorumlusunuz ve ona bazen ‘hayır’ demek zorundasınız. İstediğini alamadığında çocuğunuzun ağlamasına şaşırmayın. Bu küçük bebekler için hüsran duygusu ile baş etmenin normal bir yoludur. Ağlama ve öfke nöbetlerine aldırış etmeyin.

- Kurallarınıza mutlaka uyulması gereken durumlarda tercih sunmayın. Örneğin: “Banyo yapmak istiyor musun?” diye sormayın. Bunun yerine “Şimdi banyo zamanı.”

- Çocuğunuz sızlandığında, ağladığında ya da öfke nöbeti geçirdiğinde teslim olmayın. Eğer teslim olursanız ona bu tip davranışlarla istediklerini elde edebileceğini öğretirsiniz.

- Küçük, zararsız ve çok önemli olmayan kötü davranışları görmezden gelmeyi öğrenin. Örneğin; kıpır kıpır yerinde durmamak.

- Ödül ve cezaları hemen uygulayın. Davranışın sonuçlarını alması için birkaç dakikadan fazla beklemeyin.

- Komutları tekrarlamaktan sakının. Bir komut verdiğinizde yapılmıyorsa bir kez daha uyarıcı bir şekilde tekrarlayın. Uymaması durumunda sonuçların ne olacağını söyleyin. Ve sonuçları uygulayın. Komutu tekrarlayıp durmayın.

- Verdiğiniz ceza hakkında çocuğunuzla tartışmayın. Protestoları görmezden gelin. Daha sonra konuşabilirsiniz ama o anda değil.

- Sonrasını planlayın. Alışveriş veya misafirlik gibi durumlarda her zaman problem yaşıyorsanız, önceden planınızı yapın. Ondan beklentileriniz neler ve kötü davranışların sonuçları ne olacak.

- Esnek olun; özellikle daha büyük çocuklarda ve ergenlerde. Onları dinleyin, kurallar ve cezalar için onların da fikrini alın.

- “Sen” mesajları yerine “ben” mesajları verin. “Odanı temizlemeyerek beni üzüyorsun” yerine “odanı temizlemediğin için üzülüyorum.” “Sen” mesajları suçlayıcıdır ve tartışmaya yol açabilir.

- Çocuğunuz davranışlarının sonuçlarını yaşadıktan sonra ona kuralı açıklayın, kötü davrandığında sizin ondan ne beklediğinizi söyleyin ve uygun davranışın ne olması gerektiğini açıklayın.
 
Üst