Ev kokusu

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
Evet efendim aynen evlerin kokusu gibi insanların da kendilerine özel kokuları vardır..

Maddeten düşünülürse aynen ev kokusunu oluşturan nedenler, insan kokusunu oluştururlar..Ama ben evde de, insanda da mecazı kastediyorum daha çok, tabii ki.

Hiç duydunuz mu bilmem, “Namaz kılmayanların ne kadar yıkansalar da, vücutlarının koktuğu söylenir.”

Hatta İmam Şafii Hazretleri’ydi yanılmıyorsam; “Namaz kılmayan bir insanın yanında bir saat dursam 40 gün ibadetimden zevk alamam” dermiş..

Sanırım o saldıkları koku etkiliyor ve epey de geçmiyor etkisi.

Bu bağlamda evlerin de manen koku saldıklarını düşünüyorum ben..

Kur’an’da; “İçinde Allah zikri yapılan evler” diye bir ayette geçer hani?..

Hadislerde de, içinde Kur’an okunan evlerden bir nur çıktığı ve ehlince bunun görülebileceğinden bahsedilir..

Yine içinde ibadet edilen, çok Kur’an okunan bazı evlere girdiğinizde bir mutluluk, huzur, değişik bir hava hissedersiniz..Hatta böyle evlerde kılınan namazlar bile çok farklıdır, huşuludur, zevkine doyum olmaz..

Demek ki, nasıl evlerin ve insanların maddeten herkesce hissedilen bir kokuları varsa, manevi kokuları, manevi dokuları da var, ehlince hissedilen..

Efendim, aynen ev gibi bir insanın kokusu da, kafasına ve yüreğine doldurduklarıyla ve dahi “O” merkezli ya da değil, yaşam tarzlarıyla belirlenir..

Bazı evler vardır girer girmez rahatsız olursunuz kokudan, ağır bir hava çöker üstünüze, dayanamazsınız..Mutsuzluğa, huzursuzluğa ayarlanmış gibidir evin havası..

Bazı insanlar vardır yanlarında duramazsınız, acaip kokarlar..Burnunuzun direği kırılır. Değil yanından, taa uzaklardan gelir kokusu size. Koku alma hassası güçlü olanlar rahatsız olurlar..

Bazıları hiç konuşmadıkları zaman kokmazlar, koku ehli de yoksa yanlarında, gizli kalır kokuları..Testi içindekini sızdırdığı gibi bu insanlar da konuştukları zaman, içlerindeki koku ortaya çıkar ve zehirler havayı..O havada soluyanın vay haline, oksijen tüpü de yoksa hele, "pisipisine" ölüp gitmesi işten değil..

Sadece konuştukları zaman mı? Hayır. Mesela kalem ehli iseler yazdıklarında da salarlar kokularını.. Nasıl ev kokusunu geçici olarak sprey vs. ile izale etmek mümkündür, bunlara bu gibi çareler de yok.. O kokuyu yok edemezsiniz. Ancak koku üreten kapları; yani kafa ve yürekleri temizlenirse kesilir koku.

Günahın da bir kokusu olurmuş, öyle derler..

Ancak ehil olanlar duyarmış bu kokuyu..

Ve Allah’ın merhametindenmiş günah kokusunun herkesce algılanamayışı..

Çünkü herkes bu kokuyu alsa mümkünü yok yaşanmazmış bu dünyada..

Ya Rab, kokularımızı güzel eyleye.
Evlerimizi, kafa ve yüreklerimizi “koku”nla doldur ne olur..

Amin.

Şimdi sorsun herkes içine hadi:

Nasıl kokuyorum?

Muhabbetle efendim..

Ayşe Reşad

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Nasıl koktuğumuzu vahyin temel ilkelerine arz ederek birdaha gözden geçirmeliyiz elbette...
lakin müslümanların unuttuğu bişey var! Vahiy sadece salt ibadetler bütünü değildir... hakikatın karşısında duruşumuz kadar , zulumatın , karanlıkların , ifsadın karşısında da nasıl konumlandırınız çok önemlidir...

Evimiz hakkın ve hakikatin , mutluluğun ve Neşe'nin hanı olduğu gibi mazlumunda durağı olmalıdır... zalime haykırma mekanı , ifsad ile mücadele güzergahı, bir kütüphane uğrak bir çay evi olmalı... sosyal hayatta karşılı olan bir han....

Güzel yazı ve paylaşım için hem yazara hem bizlere ulaştırana teşekkürler

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Nasıl koktuğumuzu vahyin temel ilkelerine arz ederek birdaha gözden geçirmeliyiz elbette...
lakin müslümanların unuttuğu bişey var! Vahiy sadece salt ibadetler bütünü değildir... hakikatın karşısında duruşumuz kadar , zulumatın , karanlıkların , ifsadın karşısında da nasıl konumlandırınız çok önemlidir...

Evimiz hakkın ve hakikatin , mutluluğun ve Neşe'nin hanı olduğu gibi mazlumunda durağı olmalıdır... zalime haykırma mekanı , ifsad ile mücadele güzergahı, bir kütüphane uğrak bir çay evi olmalı... sosyal hayatta karşılı olan bir han....

Güzel yazı ve paylaşım için hem yazara hem bizlere ulaştırana teşekkürler
Güzel yorum başka söze ne hacet çAy123

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
2,887
7,815
Yine içinde ibadet edilen, çok Kur’an okunan bazı evlere girdiğinizde bir mutluluk, huzur, değişik bir hava hissedersiniz..Hatta böyle evlerde kılınan namazlar bile çok farklıdır, huşuludur, zevkine doyum olmaz..
Bazı camiler bazı şehirlerde de durum böyle.

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
60K