Eyvallah Şehri

  • Tüm İslam Aleminin Ramazan Ayı Mübarek Olsun

Asi ve Mavi

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
6,194
1,319
***65532; Eyvallah Şehri
Kıssaya değil hisseye odaklanalım. Sevdim ben bu yazıyı..

EYVALLAH ŞEHRİ

Bir derviş mürşit kapısına hizmet için gelir. Hizmetin ilk basamağı nefsin terbiyesi olan tekke temizliğinde görev alır. Bir gün kalbinden " Allah'ım nedir bu çektiklerim " diye geçirir. Bu düşüncesi mürşidine malum olduğu için, münasip bir dille o tekkeden kovulur. Bizimki düşer yollara... Akşama doğru bir şehrin ışıkları görülür. Bu şehre varır varmasına fakat bu şehre girmenin üç şartı vardır.

1- Allah’ın işine karışılmayacak.
2-Kulun işine karışılmayacak.
3-Yalan konuşulmayacak.

Bu şehrin adı EYVALLAH' tır. Bizimki şartları kabul eder ve girer bu şehre. Hoş geldin derler, "eyvallah" der. Kalacak yer gösterirler " eyvallah" der. Hizmet verirler " eyvallah " der. Evlendirirler " eyvallah " der.

Adam bir gün yolda yürürken sade giyimli bir genç kız ve süslü giyimli orta yaşlı bir kadın görür. Kalbinden "şu kadının haline bakın bu ne hal" der.

Kadınlar bağırmaya başlar, " YETİŞİNN KULUN İŞİNE KARIŞAN VARRR" . Etraftan gelirler bir güzel döverler. Her tarafını kırarlar ve kan revan içinde hamalın küfesine koyup evine gönderirler.

Küfede adam " Ey Allah’ım nedir bu basıma gelen" diye kalbinden geçirir. Hamal küfeyi yere atar ve bağırır " YETİŞİNNNN ALLAH'IN İŞİNE KARISAN VARRRR" etraftan koşup gelenler adamın sağlam kalan yerlerini de kırıp iyice döverler.

Orada bırakırlar.
Sürünerek evine giden adama kapıyı karısı açar. "Noldu sana böyle" diye sorar. Bizimki " çok kötüyüm hanım, soran olursa evde yok de " der. Der demez kadın cama cıkıp "YETİŞİİİNNNN YALANN SÖYLEYENN BİRİ VARRR" die bağırır. Etraftan koşup gelenlerden üçüncü bir dayak daha yer, bu sefer bayılıncaya kadar.

Meğer bu şehirde kalptan geçenler karşıdakine malum olur hiç bir şey gizli kalmazmış. Adam acılar içinde bayılır ve bir müddet sonra mürşidinin huzurunda adap tutarken ayılır..

Mürşidi ona tebessümle bakmaktadır. " EVLADIMM " der, " DAHA EYVALLAH ŞEHRİNDE YAŞAMASINI BİLMİYORSUN, RIZA KAPISINDAN NASIL GEÇERSİN? RIZA KAPISINDAN GEÇENLER, RIZAYA RAZI OLMAKTAN GEÇERLER"