Yorum "Farklı Yorum Kaçınılmazdır..."

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,465
Tartışma olmasın diye isim vermeyeceğim. Bir hocaefendi, bir alimin kitabını okuyor ve "Şöyle şöyle hüküm vermiş. Bu bizim geleneğimize hilaftır" diyerek alimi eleştiriyor... Tabi, kitabın cilt numarasını, sahife numarısını da veriyor...

Bu sefer başka bir hocaefendi, ismi verilen kitabı eline alıyor ve söylenilen sahifeyi de açıyor ve bu sefer o okumaya başlıyor ve iddia edildiği gibi geleneğe hilaf bir hükmün olmadığını dillendiriyor...

Dikkat edin: Günümüzde iki medreseli hoca... Yaşları ve ilimleri kamalat eksende... Bir alime ait olan kitabın aynı sahifesini okuyup tercüme ediyorlar... Biri "ak" yorum çıkarıyor diğeri de "kara" yorum çıkarıyor...

Bana sorarsanız tamamen normal... Çünkü her iki hocanın da,

Düşünceleri... Görüşleri... İradeleri... Akılları... İlmi müktesabatları... Sevdiği ve saydığı hocaları... Kültürleri vs vs... var... Yani, farklı yorum yapmaları kadar "DOĞAL" bir şey yoktur...

Yanlış şuradadır, o hocalardan biri aynen şunları söylüyor diğerine:

"Sana çamurlu ayakkabılarımı öptüreceğim..." ---))))
"Molla'nın biri...."
"Züccaciye dükkanına giren fil..."
"Alçaksın... Rezilsin... yalancısın..."

İşte sıkıntı buradadır....

Ayetler için de bu geçerli... Ayeti okuyor 4 ülema... 4'de, farklı yorum yapıyor... Sıkıntı var mı, bana göre zerre kadar yok... Sıkıntı: "Benim dediğim sadece doğrudadır..."

Daha ileri bir şey söyliyeyim: Bu 4 yorumun 4'ünü de sizler de kabul bulmayabilirsiniz... Bu da normaldir...

İşte... İnsan akıllı, iradeli, okuyan ve düşünme melekeleri olan insan... İllaki "farklı" olacaktır...

NOT

Aslında ben bu halimle "enterasan/farklı" bir kişilik falan değilim... Öyle de takdim ediliyorum... Sıkıntı yoktur... ---)))

• Beğen
Tepkiler: AçelyA

Son mesajlar