Fatiha'nın süresinin meali

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511
1-el-FÂTİHA

Müddesir sûresinden sonra Mekke'de inmiştir. 7 (yedi) âyettir. Kur'an'ın ilk sûresi olduğu için açış yapan, açan manasına "Fâtiha" denilmiştir. Diğer adları şunlardır: Ana kitap manasına "Ümmü'l-Kitâp" dinin asıllarını ihtiva eden manasına "el-Esâs", ana hatlarıyla İslâm'ı anlattığı için "el-Vâfiye" ve "el-Seb'u'l-Mesânî", birçok esrarı taşıdığı için "el-Kenz". Peygamberimiz "Fâtiha'yı okumayanın namazı olmaz" buyurmuştur. Onun için, Fâtiha, namazların her rekâtında okunur. Manası itibariyle Fâtiha, en büyük dua ve münâcâttır. Kulluğun yalnız Allah'a yapılacağı, desteğin yalnızca Allah'tan geldiği, doğru yola varmanın da doğru yoldan sapmanın da Allah'ın iradesine dayandığı, çünkü hayrı da şerri de yaratanın Allah olduğu hususları bu sûrede ifadesini bulmuştur. Kur'an, insanlığa doğru yolu göstermek için indirilmiştir. Kur'an'ın ihtiva ettiği esaslar ana hatları ile Fâtiha'da vardır. Zira Fâtiha'da, övgüye, ta'zime ve ibadete lâyık bir tek Allah'ın varlığı, O'nun hakimiyeti, O'ndan başka dayanılacak bir güç bulunmadığı anlatılır ve doğru yola gitme, iyi insan olma dileğinde bulunulur. Hicretten önce nazil olmuştur. 7 ayettir.

1. Rahmân (ve) rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

2. Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.

3. O, rahmândır ve rahîmdir.

4. Ceza gününün mâlikidir.

5. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.

6. Bize doğru yolu göster.

7. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,320
18,199
Bolu
www.sevgiplatformu.info
allah razı olsun abla.kuranın mealini de okumak lazım aslında ne istenmiş biz neler söylüyoruz anlamalıyız.bu konuda da epey gerideyiz aslında

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511
allah razı olsun abla.kuranın mealini de okumak lazım aslında ne istenmiş biz neler söylüyoruz anlamalıyız.bu konuda da epey gerideyiz aslında
amin amin amin hepimizden inşallah kardeşim,,,,

Hamdolsun Kur'an-ı kerimi Arapçasından okuyoruz yıllardır ama Rabbimiz bize ne diyor bilmeyip ezbere okuyoruz,,

bende son bir kaç senedir mealiyle beraber okuyorum çok güzel oluyor ve Rabbimizin bize Kur'an da ne diyor ne demek istiyor daha iyi anlıyorum,,,

bizler Müslüman olarak kendi dilimizde manasını da okumamız lazım,,
Rabbim okuyup anlayıp yaşamımıza idrak edenlerden etsin inşallah,,

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Kuran esas itibari ile okunduğunda anlaşılan şey manasındadır. Okumaktan maksat anlamak anlamaktan maksat ise ibret almak ders çıkarmak ve uygulamaktır. Kuran , keraa kökünden türemiştir.

Şu halde bizim vahye karşı temel sorumluluğumuz onu anlamak ve yaşamlaştırmaktır. Bakara suresinin ilk ayetlerinde; " Hudden lil muttekin " ibaresi muttakiler için yol gösterici olduğudur. Şuhalde Fusilet suresinin ilk ayetlerinde anlaşılması için apaçık bir Arapça / yan,i muhattapları anlasınlar diye onların diliyle inen bir kitap olduğuna göre bizim sorumluluğumuz onun ya dilini öğrenmek yada onu dilimize çevirilmiş hali,neden onu anlamaya anlamaktan öte yaşamaya yaşamlaştırmaya çalışmaktır.

Bu girişten sonra zaman buldukça Ayet ayet ele alıp onu anlamaya çalışalım derim....

İlk ayette belirttiği üzere

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile...

Rahman bu dünyada kafir müslüman demeden herkese merhamet edendir. Ona baş kaldıran buyruklarına uymayan hududullahı çiğneyen ona ibadet edenleri öldüren, yeryüzünde ifsadı yaygınlaştıran yani herkese merhamet eden onları hemen helak etmeyen ve dünyanın nimetlerinden faydalanmasına izin veren bir rahmete sahip olan denemektir. O halde rahmeti Evren'i her yönüyle kuşatan....

Rahim ise bu dünyada ayırt etmeksizin herkese merhamet eden , süre tanıyanın diğer dünyada bu sureyi sona erdirip sadece akaensine iman eden ve İmanlarına yaraşır şekilde güzellikte hareket edenlere merhamet edeceğini gösteren ismi tnecellisidir... şu halde diğer dünyada rahmet Kapısını sadece iman eden ve İmanlarına yaraşır şekilde hareket edenlere açacaktır...

Allah lafızda özel bir isim olup herşeyi yaratan , kuşatıp koruyan demektir... ve Evren'in yaratıcısının genel ve özel adıdır...

Şu halde ayete geri dönecek olursak....

Merhameti herşeyi ve herkesi kuşatan, Evren'de yaşamın son bulmasından sonra İmanını Salih amel ile taclandıranları mükafatlandıracak olan ve herşeyin yaratıcısı olanın adı ile başlıyorum....

Besmele olan ilk ayet aslında bana bunu diyor... ve ben besmele ile aslında bunu her daima gündemime (zikr) taşıyorum. Çünkü rabbimiz bu temel ilkeyi unutma diyor...

Bu temel ilke şudur ki ;
Sana rahmetimin eseri olarak sınırsız rızk yarattım , bu rızk seni saptırmasın...
Şayet sapanlardan olursan rahmetim diğer dünyada seni kuşatmayacağım bil...
Ve beni an benimle başla herşeye ki asla unutmayasın varlığımı....

Zaman buldukça inşallah diğer ayetler
Üzerinde biraz beyin fırtınası yaratmak üzerine düşünmek ve düşündürmek isterim...

Selametle kalınız inşeallah

• Beğen
Tepkiler: Asi ve Mavi

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,923
Şu halde bizim vahye karşı temel sorumluluğumuz onu anlamak ve yaşamlaştırmaktır. Bakara suresinin ilk ayetlerinde; " Hudden lil muttekin " ibaresi muttakiler için yol gösterici olduğudur. Şuhalde Fusilet suresinin ilk ayetlerinde anlaşılması için apaçık bir Arapça / yan,i muhattapları anlasınlar diye onların diliyle inen bir kitap olduğuna göre bizim sorumluluğumuz onun ya dilini öğrenmek yada onu dilimize çevirilmiş hali,neden onu anlamaya anlamaktan öte yaşamaya yaşamlaştırmaya çalışmaktır.

Eyvallah çok güzel bi yorum.
Fatiha suresi benim için bir " sığınak"tır hep.
Amin Allah razı olsun sükut-u ezber

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511
[MENTION=31]Hayalet[/MENTION] Rabbim razı olsun sizden inşallah güzel anlattınız,,,Rabbim ilminizi ilmimizi yaşamamız yönünde artırsın inşallah,,,

mümine

Sp Kullanıcı
3 Şub 2017
286
307
amin amin amin hepimizden inşallah kardeşim,,,,

Hamdolsun Kur'an-ı kerimi Arapçasından okuyoruz yıllardır ama Rabbimiz bize ne diyor bilmeyip ezbere okuyoruz,,

bende son bir kaç senedir mealiyle beraber okuyorum çok güzel oluyor ve Rabbimizin bize Kur'an da ne diyor ne demek istiyor daha iyi anlıyorum,,,

bizler Müslüman olarak kendi dilimizde manasını da okumamız lazım,,
Rabbim okuyup anlayıp yaşamımıza idrak edenlerden etsin inşallah,,
Âmin inşaAllah kardeşim Allah razı olsun yorumlarınızı her kelimesine katılıyorum meal çalışmaları yapalım inşaAllah

Son mesajlar