• Kime dua ediyorsanız, “Bin misli de sana olsun!” diyen meleği unutmayınız… Başkasına dua etmek, insanın kendisine dua etmesidir aslında. (sıgınak)

Hacamat Nedir? Niçin Yapılır?

  • Konbuyu başlatan İsrâ
  • Başlangıç tarihi
İ

İsrâ

Hacamat Nedir ?
Hacamat İki omuz arasından, belden, kalp karşısından, bacaklardan, sırttan, başın arka tarafından veya vücudun herhangi bir yerinden tedavi maksadıyla şişe, bardak, veya boynuzla etle deri arasındaki kirli kanları, iltihapları, sarı suları vb. aldırmaktır.
Peygamberimiz (s.a.s)'in tavsiyelerinden ve bizzat tatbik ettiği sünnetlerindendir.
Hacamatta maksat, derinin altındaki akıcılığı olmayan pıhtılaşmış kirli kanı ve dokular arasındaki sıvıda biriken atıkları dışarı atmak ve kanın rahatça dolaşmasını sağlamaktır.
Hacamatın birinci hikmeti sevgili peygamberimizin (s.a.v.) sünneti olması ve Miraç'ta verilmiş olmasıdır. Onun her bir sünnetine uymanın ne kadar makbul olduğu hepimizce bilinmektedir.
Hacamatla vücutta fazla kan kalp ve beyin sektelerine, sinirsel rahatsızlıklara, alerji gibi bir çok hastalığa sebep olmaktadır.
Peygamber Efendimiz (s.a.v) haber'de Yahudi bir kadın tarafından koyun buduyla zehirlenildiği zaman, Cebrail Aleyhisselâm kendisine gelerek hemen başın arkasından ve iki omzundan hacamat yaptırmasını buyurmuştur.
Efendimiz (s.a.v) başından ve iki omuz arasından hacamat yaptırıp zehir'i vücudundan kirli kanlarla birlikte atmıştır ve ondan sonra ümmetine hacamat olmayı tavsiye etmiştir. ''Herkim vücuduna bir hastalık veya bir rahatsızlık gelirse hemen hacamat olsun'' buyuruyor.
Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz, bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccam’a başından kan aldırmak suretiyle hacamat yaptırmış ve şöyle buyurmuştur:
“Hacamat (kan aldırma) sizin için en iyi tedavi yollarından biridir.”
(Buharı, Tıb 13; Müslim, Musa kat 62, 63)

İbn Abbas, Resulullah’ın Miraç gecesinde, meleklerden oluşan bir cemaate her uğrayışında kendisine meleklerin,
“ Ya Muhammed ! Ümmetine hacamat olmalarını emret!” dediklerini nakleder.
(Tirmizi, Tıb, 12; İbn Mâce, Tıb, 20; Ahmed b. Hanbel, I, 354)

Hacamat İki sebepten dolayı olunur;

1-) Sünnet için: Yani herhangi bir kişide bir hastalık rahatsızlık olmayıp sadece Efendimizin sünnetini yerine getirmek için yaptırılır. Bunun için en faziletli günler tercih edilirse daha evla olur. İlk bahar, sonbahar ayları ve hicri ayın tek günleri 15_17_19 vb. gibi...

2-)Hastalık için: Peygamber efendimiz (s.a.v) Hadisi Şerifte
''Sizin Başınıza bir hastalık, geldiğinde hemen hacamat olun'' buyurmuştur. Hastalık için yapılan hacamatta sadece hacamat yapılmayan günler dikkate alınır. İlk bahar son bahar vs. gözetilmez.
Çünkü hasta olan kişinin veya zehirlenen bir kişinin daha faziletli olan günleri bekleme gibi yahut bir kaç ay bekleme imkanı yoktur.
Nitekim peygamberimizde başına herhangi bir hastalık gelen hemen hacamat olsun buyuruyor.
Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır.
50 senelik kökleşmiş büyünün, kalp karşısından yapılan hacamatla kaldırıldığı rivayeti vardır. Çift uzuvlarda hacamat faydalıdır. (İki diz, iki ayak gibi…)
Kansızlık, şeker ve kan hastalıklarından birisi bulunan kişiler usta bir hacamatçıya en uygun yerden hacamat olunmalı…
Bir insan bünyesine, dayanıklılığına ve vücudunun kan oranının azlığına yada çokluğuna göre 1 yerinden, 4 yerine kadar aynı anda hacamat olabilir.
 

Zümrüt

Aktif Üye
Sp Kullanıcı
Katılım
30 Ocak 2017
Mesajlar
708
Tepkime puanı
1,130
Babam,annem,kardeşlerim,eşim hepsi hacamat oldular,hatta küçük yeğenim bile :)

Bu konuda bilinçli olmak,ehil olana gitmek gerekir.Ama sağlık açısından çok faydalıymış...

Bilgilendirme için teşekkürler..
 

EfuL!m

HüZün'Gâh
Sp Kullanıcı
Katılım
8 Mar 2017
Mesajlar
2,525
Tepkime puanı
493
Çok çok istediğim lakin sanırım korktugum tedavi yöntemi :utan:

Ancak biri tutacak kolumdan haydi diyecek belki cesur birisi nasip ..
 
Üst