• #EvdeKal TÜRKİYE


Hayalinizdeki Aşka Nasıl Kavuşursunuz?

Mutlu

Well-known member
Sp Kullanıcı
Katılım
25 May 2018
Mesajlar
278
Tepkime puanı
1
[h=1]Hayalinizdeki Aşka Nasıl Kavuşursunuz?[/h]

[FONT=&quot]Bismillahirrahmanirrahim;[/FONT]
[FONT=&quot]Bir zamanlar hayallerindeki aşkı arayan bir adam varmış. Karşısına pek çok hanım çıkmış ancak hiçbirisi hayallerindeki hanım değilmiş. Bir türlü hayallerindeki hanımı bulamıyormuş. Aradan yıllar geçmiş ve bir gün gerçekten tam da hayallerindeki gibi birini tanımış. Ellerine kocaman, kıpkırmızı, muhteşem güzellikteki gül buketini alarak hanımefendinin kapısına dayanmış. Siz benim yıllardır aradığım hayallerimdeki hanımsınız demiş ve evlenme teklif etmiş. Karşısındaki hanım ona şöyle söylemiş: “Ben sizin hayallerinizdeki hanım olabilirim, ancak siz benim hayallerimdeki erkek değilsiniz.”

[/FONT]

[FONT=&quot]Bu hikayeyi sizleri üzsün, umudunuzu kırsın diye anlatmadım. Ancak söyle bir gerçek var: Hayatınızda karşılacağınız insanlar da sizin rızkınızdır. Hayallerinizdeki insanla bir gün mutlaka yolunuz kesişecek. Ancak acaba siz hayallerinizdeki hanımın-beyin aradığı kişi olabildiniz mi? Evlenmek istediğiniz kişinin evlenmek isteyeceği biri misiniz? Karşınızdaki bireyden beklediğiniz özelliklere siz sahip misiniz? Hadi buna bir göz atalım:

[/FONT]

[FONT=&quot][h=4]1. Aşk[/h][h=4][/h][h=4][/h]Hayalinizdeki gibi aşık olmak veya size aşık olunmasını mı istiyorsunuz? İnsanlardaki sevgi konusunu araştırmaya ömrünü adamış psikanalist Eric From’u dinleyin. Sevme Sanatı kitabında şöyle diyor: …Bunun sevmekten çok sevilme meselesi olduğunu kabul ettiğimizde, narsisizmle hareket ediyoruzdur. Bunun bir içerimi de para, statü ve kozmetiklerle parlatılmış iyi görünüm sahibi olarak kendimizi sevgi için uygun nesneler haline getirme zarureti hissettiğimizdir. Ayrıca tüm olayın bir yetenekte, sevme ve sevilme kabiliyetinde ustalaşmaktan çok, nesneyle (doğru insanı bulmakla) ilgili olduğunu kabul edişimizde de tuhaf bir taraf vardır. İnsanlar sevmenin kolay, sevilecek şeyi bulmanın ise zor olduğunu düşünürler, oysa gerçek bunun tersidir. Sevmek tıpkı müzik, resim ve marangozluk gibi ustalaşılması gereken bir sanattır ve adanmışlık ister.”


Kiminle evlenirseniz evlenin kabiliyetinizi geliştirmeniz gerekiyor. Karşınızdaki insan olduğu için muhakkak kusurları olacaktır. Her hangi birini, var olan tüm kusurlarına rağmen sevebilmeyi başarabilecek misiniz, kendinize bunu sorun.[h=4]2. Dış Görünüş[/h][h=4][/h][h=4][/h]
Öncelikle medyada yayınlanan fotoğraflarla kendinizi kıyaslamayı bırakın. Hepimiz, dış görünüşünü, normalde fotoğrafta görsek güzel-yakışıklı diyeceğimiz, fakat hal tavırlarıyla karşımızda durduğu zaman gözümüzde hiç bir kıymeti olmayan insanlar tanımışızdır. Ya da aslında-toplum standartlarına göre- çirkin diyebileceğimiz ancak sırf ‘havalı’ olduğu için çok ilgi gören insanlar da tanımışızdır. Yani dış görünüşünüz sandığınız kadar elinizin-yüzünüzün şekliyle alakalı değil. Bu daha çok kişiliğinizle hatta, özgüveninizle alakalıdır ve özgüveninizi de geliştirebilirsiniz. Kaldı ki dünyanın en yakışıklısı-güzeli de olsanız insanda ülfet diye bir duygu var. Evlendikten sonra karşınızdaki kişi sizin dış görünüşünüzden zaten sıkılacak, dünya sizden güzeli mi yok? Bu yüzden sizi gerçekten seveceği bir iç güzelliğiniz olması için çalışın. Karşınızdaki aklı başında biriyse, aradığı başka şeyler olacaktır. Bunun dışında temiz ve güzel giyinmek, yaşamak zaten iman kalitesinin gereği ve sünnet. İsraf ise haramdır. Karşınızdakinden ne kadar bakımlı ve sağlıklı olmasını bekliyorsanız siz de öyle olun.


[h=4]3. Maddi Durum[/h][h=4][/h][h=4][/h]
“Dindarlığını ve ahlâkını beğendiğiniz biri gelip sizden kız isterse (o kişinin maddî durumuna bakmaksızın) onu kızınızla evlendirin. Eğer bunu yapmazsanız (sadece mala rağbet ederseniz) yeryüzünde büyük bir fitne ve enine boyuna yaygın bir fesat meydana gelecektir.” (Tirmizî, Nikâh, 3, Abdürrezzâk, el-Musannef, 10325; İbn Kesîr, et-Tefsîr, 7/131)


Bir erkekte bakılması gereken şudur: Bu adam ailesini geçindirmek için zor durumda kalırsa, ailesinin rızkını kazanmaktan haya etmeyerek, çıkıp da sokakta limon satar mı? Yoksa ona buna burun kıvırıp, iş beğenmez bir tip mi? Çalışmaya niyeti olmayana kimse iş bulamaz. Bir benzeri kızlar için de şöyle: sizlerde ev işlerinde deneyim sahibi olmalısınız. Üniveriste okuduğu halde mısır patlatmayı bile youtubedan öğrenen tiplerden olmayın. Elinizden iş gelsin. Yuvayı dişi kuş yapar. İlerde zor zamanlarda hem eşinizi hem çocukları idare etmeniz gerekecek. Psikoloji ilminde okumalar yapın. Çocuklarınızı nasıl yetiştirmeniz gerektiğini araştırın. Erkeklerde veren elin alan elden üstün olduğunu bilip, ailesini elinden gelen en iyi imkanları sağlayacak şekilde kendini geliştirmeli. Esasen İslam toplumunun gelişebilmesi için kadın-erkek ayırt etmeden herkesin bir uzmanlık alanı olmalı.


[h=4]4. İlim[/h][h=4][/h][h=4][/h]
İslami ilimler ve dünyevi ilimlerde hangi düzeydesiniz? Evleneceğiniz insanın hafız olmasının çok havalı olacağını düşünüyorsanız önce siz hafız olun. Yada bir bilim insanıyla mı evlenmek istiyorsunuz? O zaman sizinde bilimsel konularda bir şeyler yapmanız gerekecek. İlla aynı eğitim düzeyinde olmak zorundasınız demiyorum. Ancak kendiniz yapmadığınız şeyi başkasından beklemeyin. Evlendikten sonra çoğu kardeş, eşim beni şu şu konularda teşvik edecekti diye hayal kırıklığına uğruyor. Öyle mi? Peki sen neden o konuları öğrenip onu teşvik etmiyorsun? Neden gece namazına kaldırmak zorunda olan karşındaki olsun ki? Beklentiler ne kadar büyükse, hayal kırıklığı o kadar fazla olur. Ne bekliyorsanız, önce kendinizden bekleyin.


[h=4]5. Dindarlık[/h][h=4][/h][h=4][/h]
“Kadınlarla dört hasletleri için evlenilir: Malı için, asaleti için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun.” (İbni Mâce, Nikâh: 6)


Aynısı erkekleri içinde geçerli. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘Sen dindar olanı tercih et’ diyorsa bakmamız gereken ilk özellik dindarlıktır. Tabi önce kendimizde… Namaz dinin direği ve kabirde sorulacak ilk sual olduğuna göre ondan başlayalım. Ne kadar zamandır namaz kılıyorsunuz? Namazı hayatınıza yerleştirebildiniz mi? Geçmişte (bluğa erdikten sonra) kılmadığınız ve kaza etmeniz gereken namazlar var mı? Zaruri şartlardan veya geçmiş hayatınızdaki bilinçsizliğinizden dolayı böyle bir borcunuz olabilir. Eğer varsa asıl soru şudur: bunları düzenli olarak kaza etmek için bir takvim oluşturdunuz mu, kaza edeceğiniz namazlar uçsuz bucaksız gibi göründese, bin yıl süreceğini zannetsenizde, siz ufacıkta olsa gerçekten çaba harcıyor musunuz? Karşınızdaki insanları kandırabilirsiniz ama aslında içinde bulunduğunuz durumu bir Allah bilir bir de siz bilirsiniz. Namaz sorgusunu geçemeyen bir insan ‘Ben Allah rızası için yuva kuracağım, biz cennette bir arada olacağız’ iddiasını bir kez daha düşünmeli. Namazdan sonra günlük mutlaka okunan kuranı kerim, oruçlar, salih ameller, sünnete uygun yaşama gibi konularda da kendinizi sorgulamanız gerekir. Örneğin bazı yaşlılardan eskilerde oruç borcu olana kız verilmediğini ve oruç borcu olan kıza da kimsenin talip olmadığını duymuştum. Şimdilerde böyle olsa çoğu kişi evde kalır sanırsam. Çok dindar birisiyle mi evlenmek istiyorsunuz? O zaman öyle biri olun.


[h=4]6. İffet[/h][h=4][/h][h=4][/h]
“Kötü kadınlar kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar, temiz erkeklere; temiz erkekler de temiz kadınlara yakışır.” (Nur Suresi 26. Ayet-i Kerime)


Erkek olun kadın olun fark etmez. Allah tüm haramlar için kuluna karşı en kıskançtır ve O; size haramı işlememenizi değil, harama yaklaşmamanızı emretti. İstediğiniz kadar namaz kılın, karşı cinle iletişim üslubunuz-seviyeniz Allah’ın istediği düzeyde olmadıkça evlilik için iyi bir aday olmuş olmazsınız. Eşinizin sosyal medya hesabında karşı cinsten takip ettiği olmasın mı istiyorusunuz? Öyleyse sizin neden var? Kendiniz gibi biriyle evleneceksiniz.


[h=4]7. Niyet[/h][h=4][/h][h=4][/h]
Erkekler harama sebebiyet verecek herhangi bir duruma düşmeden açıkca niyetlerini belirtmeliler. Bunda utanılacak bir şey yok. Evlilik için görüşme talep edebilirsiniz. Yani bu görüştükten sonra uygun bulursanız gidip babasından isteyeceğiniz anlamına geliyor. Mümkünse en iyi yol aklı başında ve yaşı sizden söyle otuz yaş kadar büyük, evlilik hakkında deneyim sahibi bir aracıyla iletişim kurmaktır. Allah ve siz başbaşasınız. Niyetinizi iyi tartın. Dikkat edin, Şeytan size sağdan yaklaşmasın. Görüşmeden önce veya sonra karşınızdakinin kabul etmemesi ise sizin bir kusurunuzdan kaynaklanıyor diye bir şey yok. Elma mı daha iyidir armut mu sorusunun cevabı kişiye göre değişecektir. Şartlar uygun bir şekilde sağlandığı sürece- ki burada çok ama çok ince noktalara dikkat edilmeli- birisiyle evlilik görüşmesi yapmak iffetsizlik değildir. (Burada bir erkekle gidip bir kafede oturup muhabbet etmeyi kastetmiyorum, dikkat ediniz.) Sadece bazı kardeşlerin aşırı çekingen davranmalarını kastediyorum. Evlenmek istiyorsanız kavli duanın yanında fiili dua olan görüşmelere de katılmanız gerekir. Bu beğenirseniz evleneceğiniz beğenmezseniz bir daha o kişiyle hiçbir şekilde muhattap olmak zorunda olmayacağınız anlamına geliyor. Görüşme şartlarına çok dikkat edilmesi gerektiğini tekrar hatırlatıyorum. Aksi halde florte dönüşecaktir. Mesela bence karşı tarafa telefon numaranızı kesinlikle vermeyin…


[h=4]8. Tevekkül[/h][h=4][/h][h=4][/h]
Size şaşıracağınız bir şey söyleyeyim mi? Evlilik için beklemek belki evliliğin kendisinden bile daha güzel. Neden mi? Beklentiniz ders notu olsaydı ders çalışırdınız, iş olsaydı iş arardınız, para olsaydı biriktirirdiniz… Beklentiniz evlilikse uygun aday için gazeteye ilan veremezsiniz, internetten sipariş edemezsiniz, sokağa çıkıp benimle kim evlenir diye arayamazsınız… Allah herşeyi bir vesileye bir çabaya bağlamıştır. Sonuçları görmek için çalışmanız gerekir. Evlilik ise tamamen nasip işidir. Kalbinizi vesilelerden kurtarıp yalnızca ve yalnızca Allah’a bağlamanız gerekir. Bu Rabbinizle aranıdaki bağı ve tevekkül edebilme kabiliyetini o kadar geliştirir ki evliliğin kendisinden bile daha lezzetli hale gelir. Öyleyse şimdilik beklemenin tadını çıkarın. : )


suffagah.com


[/FONT]
 
Üst