İslam Hergüne ayet ve yorum/08.09.2020

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,510
12,13. Ona bol mal ve gözü önünde duran oğullar verdim.

14. Kendisine alabildiğine imkânlar sağladım.

15. Sonra da o hırsla daha da artırmamı umar.(3)

(3) Âyetin iniş sebebi olarak müşrik liderlerden Velid b. Muğîre gösterilmektedir. Ancak âyetin hükmü geneldir.

16. Hayır, umduğu gibi olmayacak. Çünkü o, bizim âyetlerimize karşı inatçıdır.

@Asiye @Eylül Başak @Ali @ay düşüm @Mavi @M.Salman @Kenshi @sıgınak @Mizgin_TuRabii

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,865
30
Kocaeli
12,13. Ona bol mal ve gözü önünde duran oğullar verdim.

14. Kendisine alabildiğine imkânlar sağladım.

15. Sonra da o hırsla daha da artırmamı umar.(3)

(3) Âyetin iniş sebebi olarak müşrik liderlerden Velid b. Muğîre gösterilmektedir. Ancak âyetin hükmü geneldir.

16. Hayır, umduğu gibi olmayacak. Çünkü o, bizim âyetlerimize karşı inatçıdır.
Peygamber karnına taş bağlıyor ama iman etmeyen bolluk içinde yaşıyor..

Bunun hikmeti nedir?

Son düzenleme:

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,510
Peygamber karnına taş bağlıyor ama iman etmeyen bolluk içinde yaşıyor..

Bunun hikmeti nedir?
Rabbimiz Rahman ismi ile dünyada inanan ve inanmayan herkese merhamet ediyor ve isyan veya kafir oldukları halde rızıklarını kesmiyor işte bu Rahman isminin tecellisiyle oluyor,,,

Düşün hepimizin günah ve hataları var ve buna rağmen hergün yiyeceğimiz var yiyip içiyoruz, giyim var vs...

Müslümanlık demek illa fakir, yoksul muhtaç olacak diye bir şey yoktur
Ama zengin olup mütevazi yaşamak kişiye düşer,,
Şu iki gerçek var zengin olan Müslüman Allah'ın ona verdiği zenginliği fakirlerin de hakkı var bu yüzden zekat farzdır ve istediği kadar sadaka verebilir ve de Allah yolunda harcayabilir bu davranış onu cennete götürebilir

İkinci gerçek şu Allah'a inanmayan isyankar insanlar da zengin olabilir, dünyada istediği kadar fakir fukaraya yardım etsin iyi insandır yapar ama Allah'ı inkâr ettiği için onun iyilikleri sadede dünyada kalır,,

Rabbimizin Rahim Esması var onu da inanlara ahiret için saklıyor çünkü Rahim ismi ile bazı günahları affedecek ne olduğunu Rabbimiz bilir,
Ama ahirette inanmayanlar bu Esmadan mahrum kalacak

Rabbimiz bunu ayetinde sabittir,,,

(De ki: Size en çok ziyana uğrayanları haber verelim mi? Onlar dünya hayatında iyi işler yaptıklarını sandıkları halde, çabaları boşa giden kimselerdir. İşte onlar, Rablerinin âyetlerini ve Ona kavuşmayı [dirilmeyi, hesabı, ceza ve mükâfatı] inkâr eden, bu yüzden amelleri boşa giden kimselerdir. Onlar için, kıyamet günü, hiç bir terazi tutmayız. [İyilikleri ile kötülüklerini ölçmeyiz çünkü amelleri boşa gitmiştir, tartıya girecek makbul şeyleri kalmamıştır.]) [Kehf 103, 104, 105]

(Kâfirlerin iyi işleri engin çöllerde görünen seraba benzer. Susayan kimse onu uzaktan su sanır; ama yanına varınca, umduğunu bulamaz.) [Nur 39]

Ayrıca Müslümanların hepsi fakir değildi
Aklıma gelen şu an
hz. Süleyman, hz. Dâvûd as., hz. Eyüp as.Çok zenginler

Sahabelerden de çok zenginler vardı
Hz. Ebû Bekir, hz. Osman, hz. Hatice Selman farisi, Ebû Zer El-Gıfari

Mübârek Nil,,

Müslüman olmak eşittir fakirlik, yoksulluk değildir,,, ????

• Beğen
Tepkiler: SiyahSancaktaR

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,510
Şöyle düşünmek lazım eğer ki Allahu Teala Kendine inananlara sadece zenginlik verseydi, inanmayanları fakir etseydi o zaman insanların aklında şu soru olurdu
Allah taraf tutuyor sadece Kendine inananlara zenginlik veriyor
Nasıl bir adalet bu belki inanmayan fakir olan zengin olursa iman edecek, iyi kul olacak, Allah'ın yolunda harcayabilir rızasını kazanabilir

O yüzden Rabbimiz dünya da iken ister kafir, mecusi, müşrik ve Müslüman olan herkese rızık veriyor, çalışana çalışma karşılığını veriyor, dilediğini zengin edebiliyor,,,

• Beğen
Tepkiler: SiyahSancaktaR

Son mesajlar