İlmihal okuyun

Turan

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
2,092
360
Efendiler!

İlmihal okuyun. Evlerinizi müslümanlığın öğrenildiği, konuşulduğu ve yaşandığı Müslümanhaneler haline getirin. Bu akşam evinize dönünce etrafınıza Müslüman gözüyle bir bakın, acaba İslam'a aykırı neler var? Eşyalarınıza, eşinizin, çoluk çocuğunuzun kılığına kıyafetine, eline yüzüne, ağızlarından çıkana, oturup kalkmalarına bir nazar edin. Bakın düzeltilecek ne çok şey var. Ama ilkin öğrenmek gerek düzelmek için. Okuma yazma öğrendiniz, liseler, üniversiteler bitirdiniz, kendinizi allame bilirsiniz ama belki Müslümanca taharetlenmeden bile haberiniz yok.

Kendinizi ve evinizi tepeden tırnağa İslam'a göre yeniden tertip etmediğimiz sürece, 'İslam tek millettir' diye düşünmenin anlamı kalmaz.

Tek bir milletiz, tek bir gövdeyiz de neden Afganistan'da, Filistin'de, Filipinler'de ciğerimizi deştikleri halde acısını duymuyoruz, hiç düşündünüz mü?

| Cahit Zarifoğlu

GüLBeYaZ

Ehl-i sünnet
Sp Kullanıcı
21 Ağu 2017
2,433
8,008
Okuma yazma öğrendiniz, liseler, üniversiteler bitirdiniz, kendinizi allame bilirsiniz ama belki Müslümanca taharetlenmeden bile haberiniz yok.
Islamiyet ancak bilerek ve öğrenerek yaşanır.
Sadece meal okumak yeterli degildir kur'ani okuyup öğrenmek isteyen, Ilmihali de cokca okuyup anlamaya çalışmalıdır.
Kur’an-ı kerimin asıl gayesi,
Bu yenir,
bu yenmez,
bu serbest,
bu yasak,
bu yapılır,
bu yapılmaz,
bu sevilir,
bu sevilmez ,diye öğretmektir.
Imanin ve islamin sartlari,itikat,ibadetler,helal ve haram olan seyler...
Ilmihal
hal ilmi
hayat ilmi
islami yasama ilmi
Efendiler! Cokca ilmihal okuyunuz.

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Sağolsun eski bir dost göndermişti diyanet ilmihali hatrına baktığım zamanlar oluyor.
Ama sıralı Bi okuma yapmadım..
Ona ayıracağım zamanı mesela kur an ayetlerine ayırsam bilginin ve rehberin membaağından daha fazlasını alniliyorum.

Yada benim üzerimde tesiri en fazla olan kitap kuan yani onun tesiri fazla olduğu için diğerlerini çok kaale alamıyorum.
Ama tersi olmasından iyidir.

İnsanların herşey den önce kurana yoğunlaşmaları gerektiği kanaatindeyim..

Diğer bilgiler ayetler eşliğinde değerlendirilip anlamlandırılmalı.
Önce başka kaynaklar okununca ayetleri onlara göre tevil etme gayreti gibi bir durum çıkıyor ortaya.
Aslında toplumun kafası da karışık yani az Bi sorgulasa nasıl içinden çıkılamaz bir durumda olduğunu anlayacak ve arındırıcı kitabı bulacak ama çok dert etmiyor çok üzerinde durmuyoruz. İman ettik iddamızı ispatlamak gibi bir yükü ve sorumluluğu almıyoruz maalesef

GüLBeYaZ

Ehl-i sünnet
Sp Kullanıcı
21 Ağu 2017
2,433
8,008
Yada benim üzerimde tesiri en fazla olan kitap kuan yani onun tesiri fazla olduğu için diğerlerini çok kaale alamıyorum.
Ama tersi olmasından iyidir.
Elbette kur'ani kerim Rabbimiiz kelamidir amenna o inkar edilmez.Okumada denmiyor.
Mevla (c.c)kur'an da bize bir takim emirler vermiş namax gibi oruc gibi hac gibi vs.
Namaz icin ne laxim abdest ,abdest icin taharet ,taharet nasil alinir bayanlar icin baylar icin vs.diger ibadetleri icin de durum ayni
Nanaxin icindeki sartlar disindaki şartları vs...
Bunlar birbirleriyle baglantili ..
Yazacak cok sey varda senle kavga etmek istemiyorum
@Karaton
Bolca akaid oku akaid
"ya mukallibel kulûb sebbit kalbî ala dînike"

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K