Insan Olmak.

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
insan Olmak/VaV

İnsan nedir

İnsanın yaratılışı
İnsanın Dünyaya bakışı
İnsanın Yaratacıya olan kulluk görevleri
Dünden Bugüne değişen insan..

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Bismillahirrahmânirrahîm
Bir tek, mutlak gâlip, sonsuz kudret sahibi, çok bağışlayıcı olan, gönül ehli ve basiret sahiplerine bir hatırlatma, akıl ve düşünce ehline bir ibret olsun diye geceyle gündüzü birbirine katan ALLAH’a hamdolsun.

Hamdin en yücesi, en üstünü, en şümullüsü ve en mükemmeliyle ALLAH’a hamdederim. Kullarına çok iyilik yapan ve Kerîm olan, onlara çok acıyan ve Rahîm olan ALLAH’tan başka ilâh olmadığına, Efendimiz MUHAMMED sallALLAHu aleyhi ve sellem’in O’nun kulu ve resûlü, sevgilisi ve dostu olduğuna, dosdoğru yola ulaştırıp, en kâmil dine dâvet ettiğine kesinlikle inanırım. ALLAH’ın salât ve selâmı, onun, bütün peygamberlerin, herbirinin inanmış dostlarının ve diğer sâlih kimselerin üzerine olsun.

ALLAH Teâlâ şöyle buyurur: “Ben, cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. Ben onlardan rızık istemiyorum, beni beslemelerini de istemiyorum” [Zâriyât sûresi (51), 56-57]. Bu âyet, onların ibadet için yaratıldıklarını açıkça ifade eder. O halde onların, yaratılış gayelerine özen göstermeleri, zühd yolunu tutarak dünyanın geçici zevklerinden yüz çevirmeleri gerekir.

Çünkü bu dünya geçici bir yurt olup, ebedî kalınacak bir yer
değildir. Dünya âhiretin bineği olup, kalıcı bir sevinç ve neş’e yeri de değildir. Ayrılık yeridir; sürekli vatan değildir. Bu sebeple, dünya halkının en uyanıkları, ALLAH’a en iyi kulluk yapanlardır. İnsanların en akıllı olanları da zâhidler, dünyaya bağlanıp kalmayanlardır.

ALLAH Teâlâ şöyle buyurur: “Dünya hayatı, tıpkı gökten indirdiğimiz bir suya benzer: İnsanların ve hayvanların yiyeceklerinden olan yeryüzü bitkileri o su sayesinde gürleşip birbirine girer. Nihayet yeryüzü zînetini takınıp rengârenk süslendiği ve sahipleri de onun üzerinde kudret sahibi olduklarını sandıkları bir sırada, bir gece veya gündüz ona emrimiz gelir de,
onu sanki dün yerinde yokmuş gibi kökünden koparılarak biçilmiş bir hale getiririz. İşte iyi düşünecek kavimler için âyetlerimizi böyle açıklıyoruz” [Yûnus sûresi 10

İnsan Olmak Sevda selinde Bir Yaprak olmaktır.
İnsan olmak Yokluktan varlıgı bulmaktır.
İnsan değilmidir,Bir çamur pıhtısı,
İnsan olmak topraktan Suret olmaktır...

İlk Yaratılıştan hammaddesinin Toprak olduğunu unutan insan,Yokoluşun zannıyla düşürken gayeyi İlahinin intizam ve mahkemesinden geçemeyeceği kanı ile Bir Toprak misali savrulup Lodos Rüzgarında Kaybolacağını planlarken,İlahi Adeletin tecellisi öldükten sonra nasıl vuku bulaçagını hesaplayamadı insan...

We İnsan Aldandı..Aldananlardan oldu..

Dünyayı Oyun eğlenceden ibadet sanan hayat tarzını Maddecilik Akımları üzeri kuran insan,Bir fırtına ile imtihana tabi tutuldugunda isyan etmiş,kaderi ilahiyeye Rıza göztermeyip Ahiretini berbat bir cehennem cukuruna rıza etmiştir.İnsan yaratılış gayesinin en açık şekilde sırrına mualim oldugu an ALLAHın (C.C) Yaratmış olduğu en üstün mahlukat sınıfına giriyor,Hayatından Lezzet,imtihanından Şükür ihsan ediyor ve üstün kulları arasına adını yazdırıyor.

Ne zaman ki insan ;nefsine uydu o zaman ki aldandı kabilin kini ile,
Ne zaman ki insan ; Rahmana sıgındı en güzel hediyeleri sundu o zaman kazandı Habilin hissesi ile..

İnsanlık tarihinin ilk adımlarında görüldükü insan bir et parçasından öte değildir.Kardeşine Kıyan Kabilin bir kargadan ders alışı hatadan bir pişmanlık değildir,bilgisizliğin ve kibirin belirtisidir..

We insan aldandı nefsine,heva ve hevesine,İmtihana tabi tutulan insan ilk imtihanı kanlı bir şekilde kaybetmiştir we halen kaybetmektedir.
Yazıklar olsun imtihanını Kaybedenlere...
Yazıklar olsun insanlıktan çıkanlara...
Yazıklar olsun katılaşmış kalblere...

Güzellikler Kainatı yaratan Bütün mahlukatları ve tabiinleri insanın hizmetine sunan bagışlayan ve esirgeyen ALLAH (C.C)dir.Bütün kusur ve hatalardan bizdendir...
Rabbim Hayırla yogrultsun bizi Hayırdanda çıkarmasın temennisi ile..
selam ve dua ile

Zübeyde

Sp Kullanıcı
29 Ocak 2017
793
229
Amin aminn insaAllah mü'min içi incedir kalbi de incedir..
Allah razi olsun..

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Mesele sadece bilgi sahibi olmak değil, önemli olan bilgeliktir…
Konu sadece akıllı olmakta değil, daha da önemlisi hikmet sahibi olabilmektir…
Can taşımak, canlı olmakta yetersiz bizden istenen canlılık, yani direniş ve dik duruştur…
Daha da önemlisi Allah’ın “dur” dediği yerde durmaktır…
Ramazan Kayan

Son mesajlar