Özgün Konu Kaderimizi Değiştirebilir miyiz?

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Aklıma kıymetli "Mehmet Emin Akın" hocanın bir sohbetinde ki sözleri geldi:
-Kader, ALLAH'a tevekkül etmektir. Kader, ALLAH'ın emrettiğini sarılmaktır...

ALLAH ondan razı olsun dilerseniz konuyu acan Nil nikli hanım kardeş cidden sorunlarınızda samimi iseniz böylesi kıymetli alimleri dinleye bilir, merakınızı gidere bilirsiniz...

Ayrıca ilim buralardan değil kitaplardan alimlerden öğrenilir hadis aranır kaynak taranır vs

Ama birşeyide es geçmek istemiyorum, bir kaç gündür dikkatimi çekiyor bilhassa sizin açtığınız başlıklar tuhaf geldi doğrusu "yönetici editör" unvanı ile sitede aktifsiniz açtığınız başlıklar ise ataistce bir üsluba sahip.. hele huri konusundaki paylaşımınız meale takılıp melaci ekol gibi Nebe süresini ele alısiniz, site kurucusu arkadaşın ise paylasiminiza anında cevap verip İran'da eğitim almış fusha arabcasi dahi olmayan sekuler birilerinin mealini referans alması, okadar dikkat çekiciydiki sormadan edemiyor insan bu site neye kime hizmet ediyor? Cidden ne kadar samimiler .. bir birlerini taniyorlar mi? Hepsi kurmaca soru ve cevaplarmi vs..
Çünkü başlık ve kurucu arkadaşın cevapları belli bir ekolün üslubu..

Site kurucusu arkadaşın referans verdiği kişilerede bakınca huznizan ile yaklasamiyorda insan...

Öyle yani meramımız çok...
Fikri ve metodu farkindaliklar belli bir yere kadar musehama ile gider tevilin tahrife dönüştüğü noktada biter...
Merhabalar ebudücane kardeşim.

Fussilet '33' Allah'a çağıran, salih amel işleyen ve “ Kuşkusuz ben müslümanlardanım” diyenden daha güzel sözlü kimdir..
ayeti gereğince kendisini, müslüman olarak tanımlayan herkese ve her fikre eşit mesafede yaklaşır herkesin görüşünü açık bir şekilde ifade edebileceği bir platform olduğumuzu belirtmek isterim..

Bu minvalde benim alim bildiğim sizin nezdinizde seküler irancı ocu bucu vs olabilir sizin aliminiz benim gözümde başka bir şey olabilir..
Bizim için kendisini Müslüman olarak tanımlayan herkes birdir muteberdir düşüncelerine katılırız yada katılmayız ama kişinin düşüncesini ifade etmesinin önünde engel olmayız.

Bu dindar yada ateist yada deist yada agnostik bunlarla ilgilenmeyiz.
Platform kuralları çerçevesinde hareket eden her kullanıcı nezdimizde saygındır kıymetlidir..
Nil arkadaşımız ateist değil.ama olabirdide, ilerde ateist olmamasının önünde bir engelde yok. Şimdilik sadece öğrenmek isteyen araştıran bir arkadaşımız..
Sorduğu sorular tamamen kendi tasarrufu kendi merakı ve öğrenme gayretinden ibarettir...

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Şüphesiz biz herşeyi belli bir kaderle, (bir ölçüye, düzene ve plana göre) yarattık.” (Kamer, 49)

Yaşamak istediğimiz güzel bir gelecek mi var?
Ona ulaşmak için Rabbimize yalvara yakara dua edelim. Bize cevap verecektir. Emrettiği gibi işten işlere koşalım. Telbellik etmeyelim, gayret edelim. Şükredelim.

Kaderimizin değişmesiyle değil, geleceğimizin güzelleşmesiyle ve geçmişimizin günahlarının temizlenmesiyle ilgilenelim.
O takdirde emin olumuz ki Yüce Allah Üzerimizdeki lütuflarını arttıracaktır.

Dua Allah’ın ezeli bilgisini yani kaderi değil, ama hayatı değiştirir. Duamız kaderimizin nasıl şekilleceğinde bir rol sahibidir. Yani dua kaderin sonradan değişmesiyle değil, kaderin ezelde biçimlenmesiyle ilgilidir.

Yani Allah’ın ezeli bilgisi bizim nelere dua edeceğimizi ve neler için çabalayacağımızı da kapsamaktadır. Allah ezelden, bizim özgür irademizle ne isteyip neye çabalayacağımızı da bilmekte ve kaderimizi bu bilgiye göre takdir etmektedir. Bu açıdan, Allah’ın ezelden bildiği kaderimiz bizim dua ve çabamıza dayanır. Allah dua ve çabamıza bir karşılık takdir (kader) eder ve takdir ettiği olayların takdir ettiği zamanı gelince de onu yaratır. Bu da bizim kaderimiz olur.

Ebudücane

Junior Member
Sp Kullanıcı
26 Mar 2017
16
30
Karaton arkadaşım

Öncelikle Nil hanım kardeşe ataist denediğimi bildireyim sadece konuya attıkları başlıklar ekstra dikkat çekiyor usluben ataistleri andırıyor bilhassa huriler konusundaki meale takilip olayı açması...
Ve malesef sizin buna verdiginiz cevap
Nebe suresindeki tahrifcileri refarans alabilirsiniz, islam sizin için bir kaç pratik dini ritüelden ibaret pasif bir disiplin olabilir, ama benim hayatımın tek anlamı.
Referans aldığınız kimseler Rabbimizin ayetlerini zedeliyorlar, bu durum yeteri kadar sizin zorunuza gitmiyor da sakinliğinizi koruyabiliyorsanız buda muhakkak sizin yapınız ve bakış acinizdir ama benim değil..

Meramımı izah ettim hepsi bukadar aç çok fikri ve metodi farkındalıgimin farkındasınız elbette kimse ile cedel peşinde değilim... ricamdir hesebimi va paylasimlaeimi silmenizi istirham ediyorum... Allah'a emanet

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,299
18,123
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Teşekkür ederim ebudücane kardeşim.
Karaton arkadaşım

Öncelikle Nil hanım kardeşe ataist denediğimi bildireyim sadece konuya attıkları başlıklar ekstra dikkat çekiyor usluben ataistleri andırıyor bilhassa huriler konusundaki meale takilip olayı açması...
Ve malesef sizin buna verdiginiz cevap
Nebe suresindeki tahrifcileri refarans alabilirsiniz, islam sizin için bir kaç pratik dini ritüelden ibaret pasif bir disiplin olabilir, ama benim hayatımın tek anlamı.
Referans aldığınız kimseler Rabbimizin ayetlerini zedeliyorlar, bu durum yeteri kadar sizin zorunuza gitmiyor da sakinliğinizi koruyabiliyorsanız buda muhakkak sizin yapınız ve bakış acinizdir ama benim değil..

Meramımı izah ettim hepsi bukadar aç çok fikri ve metodi farkındalıgimin farkındasınız elbette kimse ile cedel peşinde değilim... ricamdir hesebimi va paylasimlaeimi silmenizi istirham ediyorum... Allah'a emanet
Elbetteki meramınızı anlamış bulunmaktayız
Kararlarınıza saygı duymakla birlikte üyelik ve konu silmenin geçerli nedenleri olması gerektiğini belirtmek isterim.
Yinede konu gündemimize alınıp değerlendirilecektir.
Allaha emanet inşallah
Sevgi Platformu/ Karaton

GüLBeYaZ

Ehl-i sünnet
Sp Kullanıcı
21 Ağu 2017
2,433
8,008
Aklıma kıymetli "Mehmet Emin Akın" hocanın bir sohbetinde ki sözleri geldi:
-Kader, ALLAH'a tevekkül etmektir. Kader, ALLAH'ın emrettiğini sarılmaktır...

ALLAH ondan razı olsun dilerseniz konuyu acan Nil nikli hanım kardeş cidden sorunlarınızda samimi iseniz böylesi kıymetli alimleri dinleye bilir, merakınızı gidere bilirsiniz...

Ayrıca ilim buralardan değil kitaplardan alimlerden öğrenilir hadis aranır kaynak taranır vs

Ama birşeyide es geçmek istemiyorum, bir kaç gündür dikkatimi çekiyor bilhassa sizin açtığınız başlıklar tuhaf geldi doğrusu "yönetici editör" unvanı ile sitede aktifsiniz açtığınız başlıklar ise ataistce bir üsluba sahip.. hele huri konusundaki paylaşımınız meale takılıp melaci ekol gibi Nebe süresini ele alısiniz, site kurucusu arkadaşın ise paylasiminiza anında cevap verip İran'da eğitim almış fusha arabcasi dahi olmayan sekuler birilerinin mealini referans alması, okadar dikkat çekiciydiki sormadan edemiyor insan bu site neye kime hizmet ediyor? Cidden ne kadar samimiler .. bir birlerini taniyorlar mi? Hepsi kurmaca soru ve cevaplarmi vs..
Çünkü başlık ve kurucu arkadaşın cevapları belli bir ekolün üslubu..

Site kurucusu arkadaşın referans verdiği kişilerede bakınca huznizan ile yaklasamiyorda insan...

Öyle yani meramımız çok...
Fikri ve metodu farkindaliklar belli bir yere kadar musehama ile gider tevilin tahrife dönüştüğü noktada biter...
Alt yapısı olmayan bir insan bu yorumlar ve yönlendirmeler ile ateist olursa hiç şaşırmam.
Her iki kardesin yorumlarina aynn katiliyorum.

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
4,974
31,564
44
BOLU
Kişinin herşeyi kaderden bilmesi yanlıştır.Kader böyle imiş diyerek herşeyi kadere yüklemek yanlış.Her türlü kötülüğü yapıp kader diyemezsin.
Evet kaderdir ama senin yaptıkların kaderde yazdığı için olmuyor,senin öyle yapacağını bilen Allah onu senin tercihlerine göre yazmıştır.Allah herkesin ne yapacağını bilerek yazmıştır kaderi.Tersi olsaydı biz Allah’ın yazdığını yani bizim yapacaklarımızı bilmeden yazdığını yaşıyor olsaydık ve yaptıklarımız kaderimizde yazıldığı için yaşanıyor olsaydı saçma bir durum olurdu.
İnsanın kaderi kendi elindedir iyi kötü güzel çirkin bizim irademizle seçebileceğimiz şeylerdir.Allah bizim yapacaklarımızı bilir ve kaderimizi yazar zamanı gelince yaratır.
Kader yanlış bilinen meselelerden birisidir her daimde öyle olacak gibi görünüyor.

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K