Pratik Bilgi Kedilerle Yaşamanın Faydaları

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,597
67,337
77FAB9FF-DE14-421B-B709-A93457FE3602.jpeg

Bilim insanları, insan ırkının evcilleştirdiği ilk hayvanın kedi olduğunu söylüyor. 🐈

Bilimsel araştırmalara göre, evde kedi beslemenin insanların hem fiziksel sağlığına hem de ruhsal haline faydası var. Evde kedi yetiştiren ailelerin çocuklarının daha sakin ve stresten uzak olduğu gözlemlenmiş. ⠀

Minnesota Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre kedi sahibi olmayanlar, evlerinde kedi besleyen kişilere kıyasla kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan ölümlere yüzde 40 oranında daha fazla eğilimli. Kedi beslemenin felç riskini 3’te 1 oranına varana kadar azalttığı da belirtiliyor.⠀

Queensland Üniversitesi'nin araştırmasına göre kedileri olan otistik çocuklar konuşmaya, gülmeye, suratları tanımaya çok daha yatkın.
Bir kediyi okşamak seni çok daha mutlu biri yapıyor: Kedini okşamak vücudundaki oxytocin miktarını arttırıyor. Bu ise tam olarak "sevgi hormonu" dediğimiz şey.⠀

Kediler, 20 ila 140 hz arasında mırıldar ve bu mırıltının iyileştirici etkileri olduğu bilinir. Kemikler en iyi 25 ila 50 hz ve 100 ila 200 hz frekans aralığında iyileşir. Kas, tendon ve bağ doku gibi daha yumuşak dokular da, bu frekanslarda daha hızlı iyileşir.⠀

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,367
86,920
Ben daha önce hiç bir hayvana dokunamazken 4 ay önce çocukların yoğun isteği üzerine kedi aldım. İlk günler koltuk tepelerinde dolaşıyordum. Yanıma azıcık yaklaşsın tırmalar korkusuyla çığlık atıyordum.
Şimdi ise onun sayesinde ne kadar mutlu ve huzurlu olduğumu hissediyorum. İnanılmaz güzel bir yüzü var. Kendini çok güzel sevdiriyor. Kedi insana sabırlı olmayı ve pratik olmayı öğretiyor. İyi ki almışım. Hayatımıza renk kattı kedicik.

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,367
86,920
kedi ve muhabbet kusum vardi arkadasa vermek zorunda kaldim :( ama vazgecmis degilim kedi kus olmasa aquarium olur :))
Kuşları çok seviyorum. Evimde de baktım ama korkudan kafesten çıkaramıyordum. Kedinin bakımı kuşlardan daha kolay ve emin ol akvaryumdan da. Hep çok istemişimdir evimin bir köşesinde devasa bir akvaryum ama bakımı zor diye erteliyorum

Kızıl Gül

Sp Kullanıcı
14 Eki 2020
416
2,151
Kuşları çok seviyorum. Evimde de baktım ama korkudan kafesten çıkaramıyordum. Kedinin bakımı kuşlardan daha kolay ve emin ol akvaryumdan da. Hep çok istemişimdir evimin bir köşesinde devasa bir akvaryum ama bakımı zor diye erteliyorum
haklisin canim gercekden kedi bakimi hepsinden daha kolay..
esim sagolsun aquarium bakimini kendisi üstlendigi icin benim icin sorun olmicak..

Son mesajlar