Yorum Kimler "Veli"dir...?

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,465
"Sizin "veli"niz ancak Allah'tır, Resûlü'dür, iman edenlerdir; onlar ki Allah'ın emirlerine boyun eğerek namazı kılar, zekatı verirler." Maide 55

"Allah, iman edenlerin velisidir, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkar edenlere gelince, onların velileri de tağuttur, onları aydınlıktan alıp karanlığa götürürler. İşte bunlar cehennemliklerdir. Onlar orada devamlı kalırlar." Bakara 257

"Mü'minler, mü'minleri bırakıp da kafirleri "veli" edinmesin..." Ali İmran 28

"Allah iman edenlerin velisidir..." Alim İmran 68

Ayetler gayet açık ve o kadar da güzel ve muhteşem... Demek ki, Kendisine iman eden erkekler ve Kendisine iman eden kadınlar Allahü Teala'nın velileri imiş... Ve Kendisi'nin verdiği görevlerini de yerine getirenler olarak da tanımlanmış ayetlerde velilik...

Burada şöyle bir şey söylerseniz ona ben de katılırım:

"Her iman eden erkek ve kadın "veli"dir... Lakin - biz bilmesek de - Allah katında "veli"lerin dereceleri farklıdır..."

"Haklısınız" derim... Doğrudur... Allahü Teala kendisi bunu teyid eder: "İnne ekrameküm ındellahi etqaküm" şeklinde...

NOT

"Veli", "dost" manasınadır...

"Evliya" da, "dostlar" manasınadır...

NOT

Bizim toplumumuzda bazılar "veli"liği sadece "birilerine" hasrettiğinden kendisini "veli" olarak görmese de Allahü Teala ona: "Sen bana iman ettin. Ben senin "velinim" der... Gel de feryat etme...

Allahü Teala'nın sözleri ne de mükemmel...

Son mesajlar