Konuşma Adabı

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Güzel konuşmada dikkat edilecek hususlar şunlardır:

1. İnsanları Cehenneme sürükleyip götürenin dillerimiz olduğunu unutmamak.
2. Söze başlarken Besmele çekerek hamd-ü senada bulunarak konuşmak.
3. Konuşurken çokça salavât-ı şerife getirmek.
4. Herkesin anlayacağı bir dille konuşmak.
5. Oldukça tane tane ve ağır ağır konuşmak.
6. Konuşurken manzum**ve belagatlı sözler söyleyelim derken kendini zora sokmamak.
7. Söylenmek istenen söz unutulduğu taktirde hatıra getirmek için salavât-ı şerife getirmek.
8. Bir şey vaat ederken veya gelecekten haber verirken “inşallah“ demek.
9. Kendi zararına dahi olsa konuşurken dosdoğru konuşmak.
10. Konuşurken aşırı münakaşa ve mücadeleye girmekten kaçınmak
11. Konuşurken çok gülmekten kaçınmak
12. Söylediği sözün nereye varacağını düşünmek.
13. Dünya ve âhiret için faydası olmayan sözleri söylememek.
14. Sözleriyle kimsenin gönlünü kırmamak.
15. Musibet ve felaket getireceğinden korktuğu şeyi söylememek.
16. Konuşurken başkasının sözünü kesmemek.
17. Bir insanı över veya yererken aşırı gitmemek.
18. Büyüklerin yanında yüksek sesle konuşmamak.
19. Boşboğazlık, gevezelik etmemek.
20. Söylerken ağzını eğip büzmemek, avurt çatlatmamak, ustalık, bilgiçlik satmamak.
21. Konuşurken karşısındakinin sözlerinde ayıp ve kusur aramamak.
22. Dilini lanete, küfre ve kaba konuşmaya alıştırmamak.
23. Kendisine verilmiş bir sırrı başkasına söylememek. .
24. Yalan yere bir söz vermemek, yapamayacağı bir şeyi söylememek.
25. Yalan söylemekten, yeminden, gıybet etmekten sakınmak.
26. Başkalarıyla alay etmemek, kimseye kötü bir ad takmamak.
27. Sert konuşmamak (ağızdan bir şey sıçramaması için).
28. Konuşurken sağa sola bakmamak, muhatabın yüzüne bakmak.
29. “Sen”, “ben” değil de “Siz”, “Biz” olarak hitapta bulunmak.
30. El kol hareketleri ile bir şeyi ifade etmemek.

Yaban Gülüm

Fe Eyne Tezhebûn
Sp Kullanıcı
9 Mar 2017
2,881
7,786
Dil kalbin aynasıdır demişler büyükler.
Gerçi bazıları için geçerli olmasa da, Kalbi güzel olanın sözü de davranışı da Adab üzere olur.

Teşekkürler Vav.

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Siralanan Maddeler Real hayat da olduğu kadar sanal hayatdada kendini ne derece gosterir bilemem lakin buna çok ihtiyaç olduğu asikardir..

Sanal hayatın verdiği rahatlık mi diyeyim yada uzaklıktan kaynaklanan rahatlık mi diyeyim bilemiyorum lakin Müslüman bireyler olarak kendimize ceki düzen vermemiz gerekiyor, sanal hayat bilinmeyen Alem değil, Görülmeyen Alem hiç değil..
Her Anı hesaplar içinde kayda alinilan en çetin Alem sanal Alem.

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Güzel konusmak hos ve herkes güzel konusabilir mi ve bir sey anlatirkende sadece güzel konusmak da yeter mi yoksa o konuda bundan ehem olan da bilgili olmasidir.

Sonra herne olursa meseleyi kisi iyi ezberlemis mi veya ona vakif mi yeterliolarak sadece güzel konusmak tan cok bilgili konusmak ve konusacagi o seyi bildigi onu anlatmasinida bilecek.
Bilmiyorum bu konuda kendimden bir örnek mi versem benim acimdan kisi güzel konusmasi bir yana bilgili ve o meseleye yeterince vakif olmasi baska bir sekilde hos olur bu sey bende agir basiyor.

1.Kisine konusacagini ve konusurkende tetbirli hareket edip sözlerinidesecerek konusuyorsa böyle birisi de zor bir hata veya yanlis da yapar.

2.Besmele cekmek güzel ve tek bunda degil cok seyler de bununla bir baslamakgerekir. Bunu herkes cekiyor mu veya herkes konusmadan önce besmeleile baslayabilir mi ve her seferi icin de mümteni olarak görünmektedir.

3.Salat-iserif getirmek de hos ve bununda hep yapmak yada herkesin yapmasi damümkün görünmemektedir. Bunu yapmak kolay ve hep bir adet halinegetirip demek de herkes adina bunu herkes bu sözü de söyleyebilirdiyemiyorum.

4.Busöz olarak da denir iki insan konusuyor birbiriyle buda demek olurki bunlarda ayni dili bilip konusuyorlar ve Herkesin anlayacagi bir dille konusmak demek yerine bir misal olarak sunu demek makul olur konusurken karsidakininde anlayacagi kelime yada o sözlerden kollanmak gerekir.

5.Buna daha cok dikkat etmesi gereken kisiler ve sahsiyet olarak hizlikonusanlar olur.

Bunlarin karsisindaki kisi yada yanindaki kisilerdenbiri tarafindan ikaz edilirse yavas ol veya sakin ol ve hizli konusma diye gibi böyle sözler birer misal olur.

Birde sunada bir degineyim yavas konusacagim yada tane tane konusayim derken karsidaki kisiyede biktirmamak veya sIkmamak da gerekir.

6.Konusurken karsidaki kisi yada kisiler begensin diye konusuyorsa bu ilk önce makul ve hos da degildir.

Böyle bir sey de kendini begenmis yada kendini de bir sey sanan kisi den cikar ve kisi kendini ve hattinide biliyorsa böyle bir sey de olsa ondan o yüce rabbine siginir.
7.Böyle bir sey kisi nin aklindaki o sey unutuldugu zaman aklina bunun sebebolmasi ile gelir mi buda bir mümteni olarak görükmekte ve güne birde sunu derim bu konuda Allahu alem.

8.Bu söylemesi gereken hos bir söz olur bunu scok seyler de isteristemez kisinin insan olarak demesi lazim gelir.
9.Böyle olmak ve devam edip hep gidebilmek ne ala ve herkes icin de bunudemek güne mümteni olarak görünmekte ve bir mu´min kisinin deister istemez böyle olmasi gerekir.

10.Kisi münakasaci ise o asiri münakasaya da girebilir ve kendini de hakli cikarmak icin de ister istemez mücadele de edebilir.

Mu´min kimse münakasa dan uzak olur ve ona yaklasmak da istemez bir kere böylesey kisilerin o nefisleri kabartir ve istemeden durduk yerde birbirini kirar ve seytan da bos durmuyor.

iki kimse arkadas yada dost iken ne olur bir düsman bu ise kar degil zarar olur.

11.Konusurken gülmekten yada cok kere gülmekten sakinmak gerekir ve kisi de ister istemez böyle bir sey de kendinide tutmasi gerekir.

Böyle bir hareket ile onu kizdirabilirsiniz yada onu basite aldiginizi da zan edebilir karsinizdaki o sahsiyet de.

12.Konusurken söyleyecegine o sözü ve mesele nasil vaki veya vakia ne ise onu oldugu gibi demek gerekir.

Biz buna birde söyle diyelim söz olsun ve haber olsun oldugu gibi söylemek icin sahih rivayet etmekdir

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
13.Dünya ve âhiret için faydası olmayan sözleri söylememek.14.Sözleriyle kimsenin gönlünü kırmamak.
15.Musibet ve felaket getireceğinden korktuğu şeyi söylememek.16.Konuşurken başkasının sözünü kesmemek.
17.Bir insanı över veya yererken aşırı gitmemek.18.Büyüklerin yanında yüksek sesle konuşmamak.
19.Boşboğazlık,gevezelik etmemek.20.Söylerken ağzını eğip büzmemek,avurt çatlatmamak,ustalık,bilgiçlik satmamak.
21.Konuşurken karşısındakinin sözlerinde ayıp ve kusur aramamak.22.Dilini lanete,küfre ve kaba konuşmaya alıştırmamak.
23.Kendisine verilmiş bir sırrı başkasına söylememek.24.Yalan yere bir söz vermemek,yapamayacağı bir şeyi söylememek.
25.Yalan söylemekten, yeminden,gıybet etmekten sakınmak.26.Başkalarıyla alay etmemek,kimseye kötü bir ad takmamak.
27.Sert konuşmamak ağızdan bir şey sıçramaması için).28.Konuşurken sağa sola bakmamak,muhatabın yüzüne bakmak.
29.“Sen”, “ben”değil de“Siz”,“Biz” olarak hitapta bulunmak.30.El kol hareketleri ile bir şeyi ifade etmemek.
Yukaridaki yazilanlara bir degindim ve buna ne diyelim degerlendirme mi yada bir yorum mu desek artik hangisi makul olursa.

Geri deki bu 18 kadar madde icin sana katiliyorum ve haklisin bunlarda makul ve ayni zamanda makbul olduklari icinde bir sey demek de istemedim.

29. madde mesela karsindaki kisi arkadasin yada dostun veyahut Samimi oldugun biri olur onada hitab olarak sen diyebilirsin.

Son mesajlar