Koronavirüs hayatınızda ve algınızda neler değiştirdi?

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Aslında tamda bunu konuşma zamanı...

Küreselleşmenin getirdiği en büyük zarar yayılım ve iletişim hızı...
Modern çağlarda olmasaydık belkide virüs Wuhan sınırları dışına çıkmadan yok edilecekti...

Kitle iletişim ve kitle ulaşım araçları bununun yayılım hızını rttırarak küresel bir vakıa haline getirdi...

Bu bağlamda neler söylemek istersiniz?

Sevgi Platformu / Qasem

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Dünyadaki tek virüs buymuş gibi davranılmasını anlayamıyorum ben mesela.
Yanı bu salgın bitse yine eskiye dönülecek gibi ,kimse hijyene dikkat etmeyecek,sanki ölümsüzlük gelecek ya da ne bileyim tam ifade edemiyorum ama tek dert,tek sorun buymuş gibi...

Elif

Sp Kullanıcı
11 Haz 2018
100
34
Virüsün hızla yayılmasında iletişim araçlarının katkısı elbette büyük. Bunun yanında insanların vurdumduymazliklari ve düşüncesiz hareketlerinin etkiside var.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Vebadan sonra en hızlı yayılan, ve en hızlı can alan bulaşıcı hastalıklardan biri...

Mesela totalde baktığınızda gripten her sene ölen insan sayısı Koronadan ölen insan sayısından fazla... Ama Koronanın yayılım hızı ve bulaşma hızı çok çok farklı ve kalıcı hasar etkisi çok yüksek...

Mesela Aıds, ebola yakın dönem insanlığı tehdit edwn ama kısa zamanda çözüm buluna;ve ölüm riaki daha uzun vadeye yayılan bulaşıcı etkileri vardı.
Bu çok farklı.
Bulaşma yönüde farklı.
Mesela dokunduğunuz yere dokunan hastalığı kapıyor. Bağışıklığı düşükse ölüyor...

Totalde 90 milyon insanın ölmesi bekleniyor...
Hastalık mutasyon geçiriyor...

Bu bile korkmaya eve kapanmaya yeter artar...

Sevgi Platformu / Qasem

Tuğba

Editör
Yönetici
Editör
30 Ocak 2017
3,030
11,923
Biz tedbirli olalım yinede, salgın çindeyken matrak geçiyodum falan ama dibimize gelince ciddiyeti elden bırakmamak lazım. Hayırlısıyla geçip gitseydi bi iyi olacak:temiz:

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Millet bu zamana kadar hiç elini yıkamıyordu mu acaba :)
Diş fırçalamak iyi geliyor dese biri de diş fırçalama alışkanlığı da kazansak toplum olarak:)
Sonra yazarım deneyimlerimi

Mystery

Teknik Destek
Teknik Destek
29 Ocak 2017
6,368
26,738
Biz tedbirli olalım yinede, salgın çindeyken matrak geçiyodum falan ama dibimize gelince ciddiyeti elden bırakmamak lazım. Hayırlısıyla geçip gitseydi bi iyi olacak:temiz:
Hastalık bitermi hiç :), bugun korona yarın vur ona :)
Tedbirlerimize devam edelim gerisi takdir :)

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Millet bu zamana kadar hiç elini yıkamıyordu mu acaba :)
Diş fırçalamak iyi geliyor dese biri de diş fırçalama alışkanlığı da kazansak toplum olarak:)
Sonra yazarım deneyimlerimi
Kendi adıma söyleyeyim abdest alırken yemek ömcesi ve sonrası başka yıkamazdım...

Ama bu süreçte el yıkama manyağı oldum :)
Ya elim yıpranacak ondan korkuyorum...

Sevgi Platformu / Qasem

Son mesajlar