İslam "Kur'an-ı Kerim'i Zamanında Okumak..."

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Kur'an'ı Zamanında Okumak...

Kur'an-ı Kerim'i elbet daim okumak güzeldir. Lakin, Allahü Teala'nin bizden istediği şey, zamanında ve yerinde Kur'an okunması ve O'nunla da amel edilmesidir. Biz müslümanlar, her şeyi, gayesinden çıkardığımız gibi, "Kur'an oku"dan, anlaşılması gereken gayenin de dışına çıkan olmuşuz. Hem bizim ve hem de hocalarımızın bunda büyük payı vardır. Üzücü ama gerçektir. Binlerce kez hatim oku lakin okunması gerektiği yerde de Kur'an okuma ve O'nunla da ihtilaflarını çözme... Allahü Teala binlerce hatim edip etmediğimizi bizden asla sormayacak, asla..! Lakin, O'nu zamanında okumadığımız noktasında bizleri hesaba çekecek ve "Neden dediğimi uygulamadınız?" diye de bizlere azabını hissettirecektir...

Dün, Doğu vilayetlerimizden birinde iki aile arasındaki "husumet"ten dolayı silahlar refarans kılındı müslümanlar arasında ve Kur'an unutuldu ve hem de 100'lerce hatim ettiğimiz Kur'an...
Netice: 7 ölü... Dile kolay 7 ölü...
Ve "kan davaları"na sebep de nice insanlar öldürülüyor malesef...

Peki, Kur'an-ı Kerim'in "husumet" meselesine yönelik bir "çözüm"ü yok mudur..?
Ve kan davalarına da yönelik... Bir çözümü yok mudur..? Elbet de vardır...

İşte, bu zamanlarda elimize Kur'an alıp okumaz ve O'nu refarans almaz isek, silahları refarans kılmamız kaçınılmaz olacaktır. Ve yüzlerce yapmış olduğumuz hiçbir hatmin de faydasını görmemiş olacağız, yazık...
İşte tam burada Allahü Teala, "hadise/olay/vak'a/mes'ele" gündeme geldiğinde: "Neden açıp Kur'an okumadın..?" sorunu bizlere tevdi edecektir... Ve bizleri bununla sorumlu tutacaktır... Fakat hiçbirimizi "Neden şu kadar hatim yapmadın?" sorusu ekseninde bizleri sorumlu tutmayacaktır. Buradaki sıkıntı şudur: Kur'an'ın emri ve Sevgili Peygamberimiz'in fiili tutumu "hatim"e yönelikmiş gibi, müslümanların bunu bilmesi ve uygulamasıdır, çarpıklık ve batıllık işin burasındadır...

Lütfen, Kur'an-ı Kerim'i okunması gereken zamanında okuyalım ve bunu da asla ihmal etmeyelim... Okuduğumuzda da, O'nun çözümüne, hükmüne ram olalım ve O'nun hükmünden asla çıkmayalım...

Selam olsun, Kur'an'ı zamanında okuyup çaresine ram olanlara...

Son mesajlar