Kuzey ve Yakup ailesine kavuştu

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,367
86,917
ELİMİZDEN ALDILAR, BİR AN ÖNCE GERİ ALMAK İSTİYORUZ”
CUMA, 19.06.2020
“Oğullarımızı elimizden aldılar, bir an önce geri almak istiyoruz”“Oğullarımızı elimizden aldılar, bir an önce geri almak istiyoruz”Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalye Eyaleti'ne bağlı Dormagen kentinde Gençlik Dairesi (Jugendamt) tarafından çocukları ellerinden alınan Altınkaya ailesi, Türk medya mensuplarına yaşadıklarını anlattı.
HASTANE GÖREVLİLERİ ANLATIKLARIMIZA İNANMAK İSTEMEDİ

Alman Gençlik Dairesi(Jugendamt) tarafından iki oğlunun elinden alındığı 16 Haziran 2020 tarihi Basın buluşmasında baba Sertan Altınkaya habercilere, olup bitenleri ve bundan sonra nasıl bir yol izleyeceklerini anlattı.
Ben, isteydim, eşim çocuklarla evdeydi. Eşim mutfaktan döndüğünde 15 aylık oğlumuz Yakup Cemal'i yerde görünce, ne olduğunu dört yaşındaki oğlumuz Kuzey Davut'a sormuş o da masadan düştüğünü söylemiş. Hemen annesi Yakup Cemal'e bakmış, bir yerinde bir şey görememiş. Ben, işten geldiğimde Yakup Cemal uyumuştu. Yine de hastaneyi aradık, böyle bir durumun yaşandığını anlattık, uyuyorsa yarın sabah ev doktoruna götürürsünüz denildi, biz de sabaha bıraktık. Sabah eşim, büyük oğlumuzu anakoluna bıraktıktan sonra, Yakup Cemal'i çocuk doktoruna götürdü. Doktor muayene ettikten sonra, küçük de olsa bir kırık görünüyor hastaneye götürün tavsiyesinde bulundu.
Yakup Cemal, 15 aylıkken ailesinden alındıYakup Cemal, 15 aylıkken ailesinden alındıHastanede kırık var mı yok mu diye röntgen çekecekler, ama çocuk panik yaptığı için yerinde durmuyor. Durmayınca eşime, yardımcı olamadın, çocuğu tutamadın, röntgen çekimi olmadı gibi suçlamalarda bulundular. Daha sonra çekilen röntgenle Yakup Cemal'in kolunda kırık tespit edildi. Bunun üzerine hastane görevlileri, sorular sormaya başladılar. Olanları anlatmasına rağmen eşimden şüphelenmeye başladılar. Eşim ve Yakup Cemal hastanede tutuldu, beni ilk başta içeriye almadılar. Hastanede bunlar olurken, gençlik dairesine de, olanlar haber verildi. Ardından gençlik dairesi görevlileri evimize gelerek, bana ve büyük oğlumuz Kuzey Davut'a sorular sormaya başladılar. Biz de, yaşadıklarımızı anlattık. Sonra dört yaşındaki oğlumuz da muayene edildi. Vücudunun bazı yerlerinde ufak tefek morluklar çıktı. Sorduklarında çocuk dışarıda bisikletle oynuyor, futbol oynuyor sokakta diye anlattık.
„Eşimin Yakup Cemal'in masadan düştüğünü anlatmasına önce hastane görevlileri, sonrada gençlik dairesinin görevlileri inanmak istemedi. Ne anlattıysak hep bir şüpheyle yaklaşıldı“ diyen baba Sertan Altınkaya, “Remscheid'de bir hastaneye götürüp, hepimizi orada izlemeye alacaklarını söylediklerinde kabul etmek zorunda kaldık. Her şey iyi olursa sorun yok, evinize gidersiniz denildi. Her gün konuşmalara giriliyordu, takip ediliyorduk ve sonra hiç bir şey bulamıyorlardı” diye anlattı.
ÇOCUKLARI ALACAĞIZ DEDİKLERİNDE ŞOKE OLDUK
Sertan Altınkaya, bir haftalık hastane izlemesinin ardından bize, iyi bir ailesiniz, çocuklarınız Almanca ve Türkçeyi iyi konuşuyorlar, davranışları da iyi. Ama bir kırık var, bu kırık da masadan düşmeyle olacak gibi değil. Çocukları korumaya almak zorundayız diyerek, oğullarımızı elimizden aldılar. Bunu bize, inanmadıkları için ve akıllarından çıkartmadıkları şüpheyle yaptılar dedi.
SAĞDUYULU OLUNMALI
Konuyla ilgili Dormagen Belediye başkanı Erik Lierenfeld'in „Dormagen'de bir çocuk koruma davası hakkında bir tartışma var. Öncelikle size ailenin kaderi için gösterdiğiniz dayanışma ve sempati için çok teşekkür etmek istiyorum. Dayanışma her zaman iyidir. Ancak, sizi temin ederim ki, burada keyfi bir karar alınmadı. Bu davada, çok sayıda pedagoji ve psikoloji uzmanları ve ayrıca adli tip uzmanları yer almaktadır” şeklindeki açıklamaları ve nasıl bir yol izleyeceklerine dair sorulara baba Sertan Altınkaya, şunları söyledi: “Dormagen Belediye başkanını tanıyorum, ama ne dediğine bakmadım. Hiç bir şekilde yolumuzu o tarafa çizmiyorum. Sırf yanlış anlamayı düzeltmek, gençlik dairesinin yanlış anlamalarını düzeltmek istiyoruz. Sosyal medyadan bize çok büyük destek var. Ama ortamı gerecek, gereksiz bazı şeylerde ortalıkta dolaşıyor. Herkesi sağduyuya davet ediyorum, sosyal medyada yanlış şeyler konuşulmasın, rica ediyorum. Tatsız şeyler konuşulmamalı gerginlik olmasın istiyorum. Medyada merak ediyor, sağ olsun herkes destek verdi, ama o bazen yetmiyor. Anne baba olarak, gençlik dairesi ile birlikte çalışmak ve bir an önce çocuklarımızı görebilmeyi, geri alabilmeyi amaçlıyoruz. Bunun için uğraşacağız. Hukuki hakkımızı elbette arayacağız, hukuktan anlamam, avukatlarımız hukuk bölümünü takip ediyor.“
KOMŞULAR AİLEDEN MEMNUN
Ailenin ikamet ettiği mahallede konuştuğumuz tanıdık ve komşuları, Altınkaya ailesinin çocuklarına çok iyi baktığını, sadece kendi çocuklarına değil, komşuların çocuklarına da çok iyi davrandıklarını ve asla şiddet yanlısı olamayacaklarını anlattı.
STK’LAR AİLEYİ ZİYARET ETTİ
Çocukların alındığı haberini duyan akraba ve tanıdıkları Altınkaya ailesine destek ziyaretlerinde bulurken, Uluslararası Demokratlar Birliği(UID) Genel Başkan yardımcısı ve Kadın Kolları başkanı Ayşe Aşut aileye geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ailelerinden alınan çocuklarla ilgili pek çok eylem, etkinlik yapan, Kamil Altay da aileyi ziyaret edenler arasındaydı
Ayrıca T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan'ın başından beri konuyu takip ettiği, T.C. Berlin Büyükelçiliği'nin de devreye girdiği belirtildi. İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Düsseldorf Bölge Başkanlığı'nın da, ailenin yanında olduğu açıklandı.

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,367
86,917
Yakup’un kolu kazayla kırıldı
Alman doktorlar, “Şiddet görmüş” raporu verdi, iki çocuk Türk aileden alındı. Müslüman Doktorlar Birliği, 15 aylık Yakup bebeğin kazayla yaralandığını tesbit etti
Yakup’un kolu kazayla kırıldı

Çarşamba 24.06.2020
Müslüman Doktorlar, Tıpçılar ve Sağlıkçılar Birliği, Almanya'nın Neuss kentine bağlı Dormagen kasabasında ailesinden koparılan çocuklar için devreye girdi. Altınkaya ailesinin çocuğunun kolunun kırılmasıyla ilgili bilirkişi raporu hazırlayan birlik, "Çocuğun kolundaki kırık, düşmesinden kaynaklanıyor. Şiddet sonucu oluşan bir kırık değil" sonucuna vardı. Rapor, cuma günü mahkemeye sunulacak.
ŞİDDET EMARESİ YOK
KONU ile ilgili bilirkişi raporunda Prof. Dr. Hüdayi Korkusuz ile Dr. Özgür Uslu, "Dernek olarak Yakup Cemal'in röntgen filmlerini inceledik. Sonuç olarak Yakup Cemal'in kolunun kırılmasının düşme nedeniyle olduğunu raporumuzda yazdık. Herhangi bir şiddet sonucu kırık meydana gelmesinin inandırıcı olmadığını belirledik. Şiddet kırığında kan lekesi olur. Bu kırıkta böyle bir leke görmedik" diye konuştular.

HASTANENIN RAPORU BIZIMKIYLE ÇELIŞIYOR

ÇOCUĞUN muhtemelen elinin üstüne doğru düşerek kemiğini kırdığını kaydeden Prof. Dr. Korkusuz ve Dr. Uslu, "Hastanenin raporunda yuvarlak halinde kırıldığı yazıyor. Kırığın şiddet sonucu olmuş olabileceği belirtiliyor. Biz ise bunun normal bir yuvarlak kırık şekli olmadığını ortaya koyduk. Bizim raporumuz hastaneninkinden farklı" dediler.
ÇOCUKLARI DERHAL AİLESİNE VERİN
PROF. Dr. Hüdayi Korkusuz, "Hastanenin raporunda 'Çocuğun vücudunda başka kırıklar da olmuş olabilir' yazıyor. Bunu kontrol etmeden rapora yazmaları büyük hata. Ayrıca çocuğun vücudunda darp sonucu oluşmuş bir ize rastlamadık. Derhal hata düzeltilsin, çocuklar ailelerine teslim edilsin" ifadelerini kullandı. Dormagen'de Altınkaya ailesinin 15 aylık oğulları Yakup Cemal'in kolunun kırılması sonucu gençlik dairesi hem Yakup Cemal'e hem de ailenin diğer 5 yaşındaki çocuğu Kuzey'e el koymuştu.

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,510
Bizim Türkiyemizde çocuklar sokakta her gün ve vücudunda her gün morluklar desenize almanlara kalsa evlerde çocuklar kalmaz,,, 🙃🙃🙃🙄🙄🙄🙄

Tuhaf geldi neden hemen almışlar gözetim de tutmadan bir araştırma yapmadan çocuklarına el koymuşlar,, 😑😑😑🤔🤔🤔🙄🙄🙄

Güzel sevindirici olmuş sonu hem de hemen almışlar duygulu sahneler,,,

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,367
86,917
Bu çocuklar aylardır ailesinden ayrı. Jugendamt'ın gözetimi altında kaldı aile bir süre. O süreçte de hiç bir aykırı hareketleri yoktu. Aylardır bu olay gündemde. Çok destek çıkan oldu. Sivil toplum örgütleri, avukatlar halk herkes onların yanındaydı. Elhamdülillah dün itibariyle hayırla neticelendi. Çok şükür ailelerine kavuştu bebeler 💌

Son mesajlar