İslam Ne çok üzüldün değil mi neden duam kabul olmuyor diye?

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,676
59,590
Yirminci Cüzden Bir Ayet:

Ne çok üzüldün değil mi neden duam kabul olmuyor diye?

فَخَرَجَ عَلَىٰ قَوۡمِهِۦ فِي زِينَتِهِۦۖ قَالَ ٱلَّذِينَ يُرِيدُونَ ٱلۡحَيَوٰةَ ٱلدُّنۡيَا يَٰالَيۡتَ لَنَا مِثۡلَ مَآ أُوتِيَ قَٰرُونُ إِنَّهُۥ لَذُو حَظٍّ عَظِيمٖ

Karun, ziyneti ve görkemi içerisinde kavminin karşısına çıktı. Dünya hayatını arzu edenler, “Keşke Karun’a verilen (servet) gibi bizim de (servetimiz) olsaydı. Şüphesiz o büyük bir servet sahibidir” dediler.
Kasas Sûresi 79

Ekranda bir sanatçı görünce keşke ben de bunun gibi olsaydım diye ne kadar iç geçirdin değil mi?

Ya da dizideki kahramanı görünce çok istedin değil mi keşke ben de böyle yakışıklı olsaydım?

Herkesi cazibesine çeken uzun boylu kızı görünce ne kadar da hüzünlendin değil mi kilolarına bakıp?

Daha otuzuna bile varmamış Youtuberlere bakıp neden ben de bunlar gibi olamadım diye hayıflanıp durdun değil mi?

Kızları peşinden hoplatıp zıplatan züppeye bakıp sonra bir kız bile bulamadığın için, için içini yedi değil mi?

Ertesi gün ne oldu biliyor musun?

فَخَسَفۡنَا بِهِۦ وَبِدَارِهِ ٱلۡأَرۡضَ فَمَا كَانَ لَهُۥ مِن فِئَةٖ يَنصُرُونَهُۥ مِن دُونِ ٱللَّهِ وَمَا كَانَ مِنَ ٱلۡمُنتَصِرِينَ

"Sonunda onu da, sarayını da yerin dibine batırdık. Allah’a karşı ona yardım edebilecek adamları da yoktu. Kendisini savunup kurtarabileceklerden de değildi!"

Kasas Sûresi 81

Onun tüm şöhretini aldık, onun tüm itibarını aldık, tüm güzelliğini aldık, tüm takipçilerini aldık ve onu sahip olduğu itibarla, mal ve makamla birlikte yerin dibine geçirdik.

Tarihin sahnesinden çektik onu. Adı sevilmedi, unvanı sevilmedi... Bu dünyada bunu göremezsek de ahirette bunu göreceğimiz muhakkaktır.

Sonra yine mi ne oldu?

وَأَصۡبَحَ ٱلَّذِينَ تَمَنَّوۡاْ مَكَانَهُۥ بِٱلۡأَمۡسِ يَقُولُونَ وَيۡكَأَنَّ ٱللَّهَ يَبۡسُطُ ٱلرِّزۡقَ لِمَن يَشَآءُ مِنۡ عِبَادِهِۦ وَيَقۡدِرُۖ لَوۡلَآ أَن مَّنَّ ٱللَّهُ عَلَيۡنَا لَخَسَفَ بِنَاۖ وَيۡكَأَنَّهُۥ لَا يُفۡلِحُ ٱلۡكَٰفِرُونَ

Daha dün onun yerinde olmayı arzu edenler, “Vay! Demek ki Allah, kullarından dilediği kimselere rızkı bol verir ve (dilediğine) kısarmış. Allah bize lütfetmiş olmasaydı, bizi de yerin dibine geçirirdi. Demek ki kâfirler iflah olmayacak” demeye başladılar.

Kasas Sûresi 82

Allah’ım, iyi ki dünkü duamı kabul etmemişsin! İyi ki beni onun gibi kılmamışsın! İyi ki beni ben yapmışsın!

Şimdi kimin gibi olmayı arzuladığını gözden geçir? Er ya da geç yerin dibini boylayacak olan kaç kişi gibi olmak istedik acaba?

Lüks bir araba görünce, lüks bir ev görünce, meşhur birini görünce, bir güzel görünce, bir yakışıklı görünce ne de çok istedik değil mi? Ona sahip olmayı ya da onun gibi olmayı?

Şems-i Tebrizî’nin şu veciz sözü tüm bu anlattıklarımızın özetidir: Bugün kabul olmadı diye üzüldüğün duaya gün gelecek kabul olmadı diye şükredeceksin.

Murat Padak

Son mesajlar