Ödülde Aşırılık

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513

Çocuk eğitiminde yapılan yanlışlardan biri aşırı ödüllendirme. Son zamanlarda ödül verilerek çocukların motive edilebileceği yönündeki telkinler, biraz abartılarak uygulanıyor. Çocukların okul öncesi dönemden itibaren neredeyse her davranışı ödüllendiriliyor.
Denge gözetilmeksizin verilen ödüller çocukların her şeyi ödül için yapmalarına, ödüllendirilmediği zaman yapılan iyi davranışı devam ettirmemelerine sebep olabiliryor. Daha sonraki zamanlarda doyumsuzluk, ödül alabilmek için kötü davranışlara meyletme, olmayan olayları olmuş gibi anlatma, ödül alacağını düşündükleri arkadaşlarına zarar verme gibi olumsuz davranışlara sürükleyebiliyor.
Rasulullah bizlerden her işte orta yolu takip etmemizi ister. Çocuk eğitiminde ödüllendirmede orta yol nasıl tutulur. Ödüllendirme doğru nasıl kullanılır.
Her davranışı ödüllendirmekten ziyade bazı özel davranışları ödüllendirebiliriz. Şunu yaparsan ödül vereceğim yerine yaptığı davranışlar takip edilerek bazı güzel davranışları ödüllendirilebilir. Mesela “Namaz kılarsan sana ödül vereceğim.” Demek yerine namaz kıldığı zamanlar gözetilerek ödüllendirmek daha motive edici olabilir. “Şu kitabı okursan sana ödül vereceğim.” yerine davranışı ödüllendirebiliriz.
Verilen ödüller de abartıya kaçılmaması da yine çocuğun küçük şeylerle mutlu olmasını, hayatının devamında beklentilerinin çok olmamasını sağlaması açısından faydalı olabilir.

NoktA

Yaren

Fesleğen
Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
4,706
7,257
Öğrenciyken bunu çokça tartışırdık ki o zamanlarım ödülleri çok küçük şeylerdi,bi çikolata ya da kitap,şimdinin ödülleri oldukça büyük olmasına rağmen doyumsuz zira artık çocukların ne yeni giysiye ne bisiklete ihtiyacı var,kitap isteyen zaten yok :)
Bunun bir de aksi var ki o daha kötü;ceza..

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Kalemine sağlık nokta...
Gerçektende ebeveynlerin çokça gözxen kaçırdığı bir nokta.
Yüreğine sağlık...

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,557
59,108
Çok güzel konuya değinmişsin sayın Nokta,,, :)

Öyle gözlrmliyorum hatta diyorum çocuğu olan arkadaşlarıma her isteği yapılıyor bu günün çocukları, hayırı bilmiyorlar
Hayır demeyi bilmiyor anneler, babalar
Bencil çocuklar oluşuyor, yetişiyor
Her şeyleri hale hazırda
Kıymet bilmezler, çünkü her istedikleri oluyor hemen hemen
Konu uzar gider,,, :)

NoktA

Sp Kullanıcı
21 Mar 2017
4,419
513
Öğrenciyken bunu çokça tartışırdık ki o zamanlarım ödülleri çok küçük şeylerdi,bi çikolata ya da kitap,şimdinin ödülleri oldukça büyük olmasına rağmen doyumsuz zira artık çocukların ne yeni giysiye ne bisiklete ihtiyacı var,kitap isteyen zaten yok :)
Bunun bir de aksi var ki o daha kötü;ceza..
Kesinlikle cezanın hiçbir şekli tasvip edilemez.

Kalemine sağlık nokta...
Gerçektende ebeveynlerin çokça gözxen kaçırdığı bir nokta.
Yüreğine sağlık...
Teşekkür ederim üstad :)

Yüreğine sağlık değerli muhterem uzun bir ayrılıktan sonra olumlu anlamda çok değiştin kalemine kuvvet inş :)
Teşekkür ederim muhterem, Kariyerime 15 kartvizit olarak yazarlığı ekledim :D

Patron [MENTION=1]Karaton[/MENTION] bize birer kartvizit yaptırsana. Söylemimiz havada kalmasın :D

Çok güzel konuya değinmişsin sayın Nokta,,, :)

Öyle gözlrmliyorum hatta diyorum çocuğu olan arkadaşlarıma her isteği yapılıyor bu günün çocukları, hayırı bilmiyorlar
Hayır demeyi bilmiyor anneler, babalar
Bencil çocuklar oluşuyor, yetişiyor
Her şeyleri hale hazırda
Kıymet bilmezler, çünkü her istedikleri oluyor hemen hemen
Konu uzar gider,,, :)
Teşekkür ederim sükut :) Moral verdin güç verdin.

Yinede gelecek nesiller adına ümitvar olalım:)

EfuL!m

HüZün'Gâh
Sp Kullanıcı
8 Mar 2017
2,167
544
Ödülden çok süprizler simdilerde cazip geliyor .
Mesela hiç haberi yokken takdir edilmesi gereken davranışı için aşırılıktan uzak ama odak noktası olacak minik süprizler ile güzel dönüşler alabilirsiniz ..
Maddi olarak sınırlandırma da yanlış..
Sarılın mesela sarılmanın bir avuç para döktüğünüz ödülden daha etkili olabileceğini unutmayın ..
"Şu davranışın çok güzeldi önce kendini sonra da beni onurlandırıyorsun" denilmesi onların öz güvenine yapı taşı ekliyor ..
Yine tecrübelerim le sabitlediğim kelam ile ödüllendirin " Seni seviyorum" evladım deyin ve bunu her fırsatta yapın inanın sapasağlam muhabbet bagı kuruyorsunuz ..

Yüreğine sağlık güzel ve mühimdi ..

Son mesajlar