Nasıl Yapılır Osmanlı'dan Günümüze Hâlâ Severek Yenen 10 Yemek Tarifi

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,416
87,123
Osmanlı'dan Günümüze Hâlâ Severek Yenen 10 Yemek Tarifi

Osmanlı-Türk mutfağı derya deniz! Bizler de yüzyıllardır bu topraklarda pişen birbirinden nefis bu yemeklerden nasibimizi elbette aldık. Geçmişte yapılan hünkar beğendiden keşküle, patlıcanlı pilavından badem çorbasına hala hepsini severek tüketiyoruz. O halde gelin bu yemeklerin tariflerine birlikte bakalım!

İÇİNDEKİLER
  1. Hünkar beğendi
  2. Sütlü badem çorbası
  3. Ballı mahmudiye
  4. Patlıcanlı pilav
  5. Piliç topkapı
  6. Düğün çorbası
  7. Keşkül
  8. Bademli kavun dolması
  9. Keşkek
  10. Babagannuş
Hünkar beğendi
Patlıcan kadar farklı lezzette yemeklerin türetildiği başka bir sebze var mıdır acaba? Sanmıyoruz. Hünkar beğendi de Osmanlı'dan günümüze en sevilen yemeklerden biri olma özelliği taşıyor.

Hünkar beğendi nasıl yapılır?

Sütlü badem çorbası
Bademi hem tatlılarda hem de tuzlularda kullanmayı çok seven atalarımız bu kez de çorbada kullanmış ve bizce ortaya muhteşem bir lezzet çıkmış! Tarifi bizden!

Sütlü badem çorbası tarifi

Ballı mahmudiye
Yemeğin içinde bal olur mu Lokmacım dediğinizi duyar gibiyiz. Olur! Hem de çok güzel olur. Tavuğun lezzetini ön plana çıkaran bal, bu tarifte olmazsa olmazımız. Şehzade Cihangir ve Bayezid'in 1539 yılındaki sünnet düğününde de ikram edilen bu yemek Lokmacığınızın da favorileri arasında.

Ballı mahmudiye nasıl yapılır?

Patlıcanlı pilav
Evde bir adet patlıcan kaldığında genellikle elimizin gittiği o tarifin bizlere Osmanlı'dan miras kaldığını biliyor muydunuz? Her yiyenin bayıldığı patlıcanlı pilav tarifi sitemizde!

Patlıcanlı pilav tarifi

Piliç topkapı
Kalabalık davet sofraları için nefis bir önerimiz var! Tavuk severlerin bayılacağı 'Piliç Topkapı' tarifi bizden, kendinize bu tarifimizle mükellef bir sofra kurmak sizden.⠀

Piliç topkapı nasıl yapılır?

Düğün çorbası
İtiraf ediyoruz, biz bu çorbaya bayılıyoruz!
Farklı farklı düğün çorbası tarifleri deneyip mutlu olamayanlar bu tarifte buluşuyor. Lokma'dan tam kıvamında saraylara layık bir düğün çorbası tarifi geldi.

Düğün çorbası tarifi

Keşkül
Sütlü tatlı severlerin kurtarıcısı, diyet yapanların da çok suçlu hissettirmeyecek minik kaçamağı, keşkül! Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen keşkül hala mutfaklarımızın baş tacı olarak yerlerini korumakta. Üstelik bu tarifle evde keşkül yapmak çok kolay!

Keşkül nasıl yapılır?

Bademli kavun dolması
Dolmanın her türlüsünün sevildiği bu topraklarda kavunlar da doldurulmuş! Osmanlı'da çok sevilen bu lezzeti bizler de merak ettik ve kendi mutfağımızda denedik! Çok beğendiğimiz için sizlerle de paylaşmaya karar verdik. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!

Kavun dolması nasıl yapılır?

Keşkek
Günümüzde birçok yörede farklı farklı tarif ve etlerle uygulanan keşkeğin ta Osmanlı zamanından beri yapıldığını biliyor muydunuz? Anadolu'da en mutlu zamanlarımıza eşlik eden keşkek yemeğini bir de Lokmacığınızın tarifiyle deneyin!

Keşkek tarifi

Babagannuş
İçinde azar azar birçok malzemenin bulunduğu lezzeti müthiş bir meze ile karşınızdayız! Bu atıştırmalık çok ekmek yedirir! Kebapların ve çiğ köftenin yanına da oldukça yakışan babagannuş tarifimiz sitemizde sizlerle!

Babagannuş nasıl yapılır?

-Hira-

🌱🌱🌱
Sp Kullanıcı
14 May 2020
12,614
67,445
Çoğunu bilmiyorum desem :D
Ayrıca yemekte meyve bana biraz tuhaf gelıo mesele kavun dolması 🤔
Ayrıca düğün corbasının fotografına iyice bakın o corba kesilmis :D

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,416
87,123
Çoğunu bilmiyorum desem :D
Ayrıca yemekte meyve bana biraz tuhaf gelıo mesele kavun dolması 🤔
Ayrıca düğün corbasının fotografına iyice bakın o corba kesilmis :D
Aynı fikirdeyim. Kavun dolması nedir yaaaa 😏
Ben kavunu meyve olarak bile yiyemiyorum ve dokunamıyorum. Yemeğini düşünemiyorum bile 😏

• Haha
  • Beğen
Tepkiler: Çimen ve -Hira-

Son mesajlar