Prof. Dr. Muhsin Demirci

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Tefsir Anabilim Dalı
1953 yılında Erzurum Tortum’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra hafızlık yaptı. 1966 senesinde Abdurahman Gürses Hoca’dann tecvid ve tashih-i huruf dersleri aldı. 1973’te Erzurum İmam-Hatip Okulu’ndan, 1978’de Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre öğretmenlik yaptı. Fakültemizdeki görevine 1982’de araştırma görevlisi olarak başladı. 1988’de MÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Muhammed b. Abdirrahman el-İsfahânî ve Tefsirdeki Metodu adlı doktora tezini bitirdi. 1996 yılında doçent, 2004 yılında profesörlüğe yükseltildi. M.Ü İlâhiyat Fakültesi'nde ve Yakın Doğu Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevini yürütmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır. Eserlerinden bazıları: Tefsir Usulü, Tefsir tarihi, Kur’an’da Sosyal Gerçeklik, Kur’an ve Yorum, Tefsirde Metodoloji Sorunu.(https://ilahiyat.marmara.edu.tr/bolumler/temel-islam-bilimleri/tefsir/profdr-muhsin-demirci/)

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
kitapları sade ve güzel baya abi çok faydası olmuştu
Bunun o iki kitabini okudum ilk önce Kur´an Tarihi ve sonrada Tefsir Usulu ve Tarihi.

Sende bir haklisin ve kisaca meseleleri de uzatip durmuyor ve normal sekilde veyahut vermesi gerektigi kadar veriyor.

Son söz de sunu diyeyim Kimisi var yazisi veya o anlatimi akici degil veya maselef anlatisi da agir mi diyelim ve bu arada aklima gelmis iken sunuda diyeyim ve türkcede yazilmis olup terceme edilmis eserlerde var maselef o kollanmis olduklari dilde agir olmustur.

Siyah inci

Sp Kullanıcı
7 Eyl 2017
716
210
Evet abi haklısın akıcı ve özlü bir kalemi var kitapları anlaşılır ve eğitici bu yüzden diğerleri gibi değil

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,677
Evet abi haklısın akıcı ve özlü bir kalemi var kitapları anlaşılır ve eğitici bu yüzden diğerleri gibi değil
Abim her söz kendince aciklanir ve söyle diyeyim baska ifade ile her bir söz ayni zamanda tarif de edilebilir.

Bizzat biiznillah demis oldugumuz her ne ise bir söz olarak ve onu ortaya koymada bunada takatimizde vardir.

Bak dikkat edersen ibni Abidin ve ömer nasuhi bilmen gibi kisilerin kitabindan pek yararlanmiyorum.

Bu kimselerin kitablari hos ve icindekiler de makul ve makbul cinsinden olur ve ayni zamanda ilmi meseleler var oldugu gibide isleniyor.

Bunlarin kitablarida türkce ve malesef o türkcedeki dilleri de bugünkü insanimiza göre agir gelir.

Bu her bir eser o asli üzerine de okunmasi ve anlanip kavranmasi insanlar acisindan soru isareti olur.

Bir eser ki sadece türkce degil ise soru isareti olur ve örnek olarak düsünkü yazilmis kitabin icinde cok arabca ve farsca, osmanlica yani o eski türkce var ise bunu bugünkü halk anlayip ve kavrayabilir mi.

Sonra bildigimiz kadariyla herkes kendine göre veyahut söyle diyeyim o ilmi seviyesine göre meseleleri isler ve isleyip de öyle yazip durur.

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
59K