İslam Recep Ayı

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Allahü Teala hem bu ayı ve hem de diğer tüm ayları ve zamanları hakkımızda hayırlı kılsın. Ve İslam üzere ikame edebilmeyi bizlere nasip eylesin. Fazla uzun bir şey yazmayacağım ve şu kadarını söyleyeceğim. Üzerimize yüklenen ibadetler bellidir. Dolayısıyla, ibadetlerin zamana göre, aya göre değişen bir fazlalığı yoktur. Yani eda etmiş olduğunuz bir ibadet ya farz cinsinden bir şeydir ya da nafile cinsinden. Dolayısıyla, Recep ayı da dahil olmak üzere bütün aylarda ikame edeceğimiz ibadetler de bu hale matuftur.

Kitaplarımıza baktığımızda Recep ayı da dahil olmak üzere, aylara ve zamanlara "has/özel/muayyen" ibadetlerle ilgili rivayetlerin tamamı ya zayıftır ya da uydurmadır şeklinde tenkide uğramıştır. Hepimizin üç aylara girerken, "Allah'ım! Recep ve Şaban'ı hakkımızda hayırlı eyle. Mübarek eyle. Ve bizleri Ramazan ayına ulaştır" şeklinde Sevgili Peygamberimiz'e atfen yapmış olduğumuz hadis dahi zayıf olarak kitaplarımızda yerini almıştır.

Şunu demeye çalışıyorum. Meramımı da anlatamıyorum ya da anlaşılmak istenmiyor.

Bizler bu günlerde nafile namaz kılarız... Hiçbir sıkıntı yoktur...
Bizler bu günlerde bolca dua edebiliriz... Bunda da bir sıkıntı yoktur...
Bizler bu günlerde nafile oruç tutar, hayır ve hasenatta bulunur, ikram ve infak edebiliriz... Ve aklınıza gelebilecek her türlü İslam'ın bir emrini yerine getirebiliriz... Gayet güzel ve hiçbir sıkıntı yoktur...

Sıkıntı şuradadır:

1- Bugünlere has ibadet varmış ve bu hal ve niyet üzerinden ibadet gündeme getirmek ve anlatmak...

Mesela hoca açık açık söylüyor videosunda: "Receb ayının 1. günü, "Niyet ettim Allah rızası için Recep ayının şu kadar rekatlı şu namazını kılmaya..." Yanlış olan, o nafile namazın Recep ayına has/özel kılınmasıdır... Bu örneği, oruç, zekat, ikram ve infak üzerinden de verebiliriz...

2- Bu gibi namazlar ve ibadetler, Sevgili Peygamberimiz'in üzerinden anlatılmasıdır... Bu da ikinci yanlıştır ama bu biraz daha tehlikelidir... Onun yapmadığı ve kitaplarda zayıf ve uydurma rivayetler üzerinden sanki Sevgili Peygamberimiz yapmış gibi anlatmak bir anlamda O'nun adına yalan konuşmak olur ki, itikaden ziyade tehlikelidir...

Rabb'im her türlü kulluğunuzu kabul eylesin...

Son mesajlar