Dini Sorular Regl döneminde ki Kadın Namaz kılabilir (mi) ?

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,465
10 gün oruçta tutamaz namazda kılamaz Kuranı kerime elde süremez 10 günden sonra özre girdiği için oruç tutabilir namaz kılabilir
10 günde kesinlik yoktur... Hanımdan hanıma değişir gün sayısı...
Kur'an'a el süremez...
Namaz kılamaz...
Oruç tutamaz...

Tamam bir şey demiyorum. Bu artık yerleşmiş. Atom bombası da atsanız değiştiremezsiniz. Zor gibi... Ama yeni yeni az da olsa oruç tutanlar namaz kılanlar vardır...

Neyse şunu diyeceğim:

Benim ismim Emine... Kadınım yani mesela... Sevgili Peygamberimiz de hayatta... Ben bu dönemlerdeki halimi O'na soruyorum... O da sükut ediyor... Ve sonra ayet iniyor...

Sana kadınlar gelip ay hallerini soruyorlar... Böyle olan kadınlardan erkekler (kocaları) uzak dursunlar" diyor...

Yani tek bir haram getiriyor Allahü Teala...

Neden,
Cami yasağını,
Kur'an'a dokunma yasağını,
Oruç yasağını,
Namaz yasağını,
Kabe ziyaret yasağını falan da....
Söylemiyor...

Yani bunları düşünüyorum... Sen de düşün...

Yukarıda kardeşimiz soruyu anlamamış.
Şunu dedim.
Mesela bir kadın hayızdan dolayı 10 gün oruç tutmadı...
Kadınlara da soruyorum, o kadar zaman geçirdiniz üzerinizdeki borç olan oruçları tutabiliyor musunuz? diye...
Çoğu tutamadığını söylüyor...
Bu durum da çok vahim... Ne yapcaz bilmem... =((

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,465
Eee söylemiyorsa nie camilerde ailelerde olmak üzere bize böyle öğretildi o zaman ?
Hadis rivayetlerini ve ülemanın sözlerini dillendiriyorlar... Buna da bir şey demiyorum. Lakin, ayet her daim gizlenmesin. Ayet böyle diyor lakin hadiste de şöyle denmiş ülema da böyle demiş densin, o da denmiyor... Yani neden yapıyorlar bilemiyorum...
Selamlar...

spesifikay

Üzülme! Davanın sahibi Hak'tır !!!
Sp Kullanıcı
5 Eyl 2021
2,998
10,954
Dünyadan Uzak
www.youtube.com
İmam Şafi üzerinden bir yıl geçerse borcun kefarete dönüşeceğini söylüyor
Nebhani regl harici emzikli kadının gebe kadının da oruç tutmasının haram olduğunu söylüyor
İlk başta dediğim gibi bu konular müteşabih
Fıkıh kişiye göre değişir
Borç adı üzerinde ödemekle mükellefiyet var
Ödenmezse hesabı var

• Beğen
Tepkiler: Tahsin EMİN

Alperen61

Alperen ve Ruveyda'nın babası.
Yönetici
Kurucu
30 Ocak 2017
5,000
31,697
44
BOLU
Ayet açık.
Yasak belli.
Kuran-ı Kerimde açıkça yazılmayan ama haram olan veya fenalık olan her durum için Kuran-ı Kerimde belirtilmemiş diye mi düşüneceğiz.
Kuran-ı Kerim sağlık konusundan bahsediyor ve sigara denilen illetin sağlığa zararlı olduğu aşikar bir durum.ne yapacağız yine pis şeylerden kasıt nedir bunların ölçüsü nedir sınırlarını nerede arayacağız.
Faydalı hoş olan şeyler helal zararlı ve kötü olan herşey haramdır mekruhtur.
Herşeyi en ince ayrıntısıyla Kuran-ı Kerim'de yazmaz bunu iddia etmek biraz afaki bir düşüncedir.
Ama Kuranı Kerim'de yer alamayan bir şeyi de hadis,sünnet diyerek dayatmakta bir o kadar saçma bir düşüncedir.
Ayrıntılar,detaylar ile zorlaştırılan bulandırılan din,
O yoktur bu yoktur Kuran-ı Kerim'de yazmıyor diye sulandırılan din.
Allah genel hükümlerini koymuştur zannımca şu Kuran'da yok ama hadis şöyle diyor Müctehid böyle demiş diyenden de,Kuran'da olmayan bir şey yoktur diyenden de uzak durmak lazım.Ben öyle yapıyorum.:)

spesifikay

Üzülme! Davanın sahibi Hak'tır !!!
Sp Kullanıcı
5 Eyl 2021
2,998
10,954
Dünyadan Uzak
www.youtube.com
İster yapabileceğinizi , ister yapamayacağınızı düşünün
Her iki durumda da haklısınız
Gerçek hüküm Allah'ın katında
Kimse donesiz konuşmuyor çünkü =))
O cihetten ayet der ki Müteşabihatla kalbi marazlılar uğraşır ( Ali imran 7 )
Biz uğraşmayalım =))

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,465
Kur'an-ı Kerim, "Sana mallardan soruyorlar" der Sevgili Peygamberimiz'e. Onlara de ki: "Artanını verin..."
Bu zor değildir ki. En güzeli budur. 40'ta 1, yok şunda 4 falan doğru değildir diye düşünüyorum.
Ben aylık alıyorum diyelim 8.000 TL maaşım var. Ayın 15'inde de aylık alıyorum. Şubat 15'te 8.000 TL'yi cebime koydum, bir ay sonraki Mart 15'de maaşımı çektiğimde geçen aydan cebimde 500 TL kalmış ise,
Bunun fazlalık olduğunu para sahibi bilir...
Borcunu, çocuklarının giderini, evinin giderini, yatırımlarını, ne alacaksa meşru alacaklarını falan bilir...
Bu 500 TL "artan (fazlalık)" bir para da olabilir, cidden lazım olacak bir para da olabilir. Bunu kişi bilecektir...
Eğer bu artan bir para ise... Fazlalık bir para ise ve bu 500 TL Mart 15'inde 8000 TL çektikten sonra cebimizde kalmışsa,
İşte bu artan para verilecek olan paradır, bizim değildir artık, yerine göre insanındır, caminindir, okulundur, fakirindir, miskinindir vs...
Bu öğreni şunun için verdim...
Namaz harici bütün konuların tarifi Kur'an'da tek şıkta olsa açıklanmıştır...
Namaz da şundan açıklanmamıştır diye düşünüyorum.
Namaz Hz Adem'den bu yana ikmal edilen bir ibadet...
Bilindiğinden dolayı açık açık ona yer verilmemiştir diye düşünüyorum...

Neyse:

Kur'an önemlidir...
Hadisler de önemlidir...
Müctehidler de önemlidir...
Hem hadis için ve hem de müctehid için,
"Amaaa!!!" diyerek ayetleri ötelersek...
Madem Kur'an neden indi sorusunu kendime sorarım... Anlamı yok olur o zaman Kur'an'ın inmesinin...

Benim hadislerden bir sıkıntım ytoktur...
Fetvalardan da...
Müctehidlerden de...

Bu üç şey "Bilmediklerimizi anlamada" önemlidir...

Lakin, ayette açık bir şekilde ifade edilen hükmü öteleyecekse bunlar,
İşte bu tehlikeli bir durumdur...
Günümüzde,
Rivayetler Kur'an'ın önüne geçirilmiştir...
Sıkıntı burada...

Son mesajlar