Analiz "Şahane Bir Şey Yaşamak" (Sezen AKSU)

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
"Binmişiz bir aIamate
Gidiyoruz kıyamete
SeIam söyIeyin o cahiI
Havva iIe Adem'e..."

Yukarıdaki mısralar, Sezen AKSU'nun "Şahane Bir Şey Yaşamak" adlı şarkı sözlerinden bir kesit.

Sosyal medyada bu sözler tarışma konusu oldu. Ali BABACAN, Sezen AKSU'yu eleştirenlere karşı çıktı ve sözlerde bir şey olmadığını ima etti.
Ekrem İMAMOĞLU da bu varyantta bir açıklamada bulundu.
Beklemezdim ondan da geldi:
Mustafa İSLAMOĞLU da bu sözler İslam'a muhalif değil gibisinden laflar etti, Sezen AKSU'yu eleştirenleri aşağıladı ve bunların durdurulmasını istedi.

Sizlere de sorayım bu şarkı sözlerinde geçen "cahil" kelimesinden murat nedir?
Hz Adem ve Hz Havva'nın yaptığı hatayı mı ifade ediyor?
Yoksa onları cehaletle suçlamayı mı ifade ediyor?
Ya da burada ifade edilen "cahil" kelimesiyle,
Allah'ın yarattığı iki insanın yaratılışı mı inkar ediliyor... Bunun hurafe olduğumu dillendiriliyor.

Şunu da sorabilirim:

Bu dörtlüklerde geçen "cahil" kelimesinin fikir ya da sanatçı özgürlüğüyle bir alakası var mıdır?

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
“Kur'an, Adem'e asi, yoldan çıkmış, Adem manasında insana cahil ve zalim der. (Taha 121,Ahzab 72). Din dilinde Adem-Havva kadın erkek; ben, sen, o hepimiziz. Değil 19, 49 yıl geçse Sezen Aksu gibi bir sanatçı çıkaramadınız çünkü cahil ve zalimsiniz.”

İhsan ELİAÇIK

Bu "mal" ne diyor? sizlerden yorum istiyorum...

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
“Adem ve eşi: “Biz kendimize zulmettik.”, “Adem Rabbine asi oldu ve yoldan saptı”, “..emaneti insan yüklendi; ama o ÇOK ZALİM VE ÇOK CAHİL biri olup çıktı.” Buna rağmen linçte ısrar etmek, son ayetteki ÇOK ZALİM ve ÇOK CAHİL olmaya aday olmaktır. Linç dindarlık değil, kindarlıktır.”

Mustafa İSLAMOĞLU

Peki bu "mal" ne diyor, bunun için de iki kelimelik yorum almak isteriz...

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,660
59,511
Hocam buna benzer konuyu ben alacaktım tevafuk olmuş siz açtınız konuyu,,,

Şöyle soracaktım sezen Aksunun daha önce hz Adem ile ilgili yine bir şarkısı var, eskiden bu kadar tepki gösterilmedi, o zaman da gösterseydik keşke,,

Ben seni de sevmedim adem
Doğruyu duymak istiyorsun madem
Alt tarafı bir elma yedik beraber

Zehir-i zıkkım oldu bize bal badem

Bu şarkı da hz Adem'e hareket var alanen

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,367
86,920
Dediler ki (Hz.Adem ve Hz. Havva): "Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz, bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz!" (Araf Suresi / 23 )

"Böylece Adem Rabbine karşı gelmiş ve yolunu şaşırmıştı." ( Taha Suresi / 121 )

"Biz emaneti göklere, yerlere ve dağlara teklif ettik. Hepsi de onu yüklenmekten kaçındı ve ondan korktu. İnsan ise onu yüklendi. Gerçekten insan çok zalim, çok cahildir." ( Ahzab Suresi / 72 )

İlk iki ayetin konusu Hz. Adem ile Hz. Havva'nın imtihanından bir kesit.

Üçüncü ayetteki muhatap ise bütün insanoğlu
yani ben-i adem.
Ayetteki emanetten kasıt farzlar, mükellef olduğumuz şeyler, akıl, benlik , irade, itaat vs. gibi kavramları kapsıyor.
İnsana ebedi saadetin kapılarını açacak bir emanet teklif ediliyor. Ayetteki cahiller ve zalimler ise halife-i arz olarak yaratıldığı halde emanetin hakkını veremeyenlerdir.

İlahiyatçı,yazar diye lanse edilen Mustafa İslamoğlu ayetlerin tefsirini yaparken bu ayrıntıları pek âlâ biliyor. Ama medyatik olmak uğruna ruhunu şeytana satmayı tercih etti ve cahiller zümresindeki yerini aldı.

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Eleştiriler cok abartili..eleştirenlerinde çok samimi olmadığı açik..o yüzden samimiyeti olmayan hicbisey beni çekmiyor..

Sezen aksu bile şunu okurken daha samimi dah icten okuyor

Eleştiriler abartı derken,

"Selam söyleyin o cahil,
Havva ile Adem"e

derken, burtadaki "cahil"den kastedilen nedir...

Sezen AKSU Adem ve Havva'nın yaratıldığına inanıyor mu acaba..?
Ya da hadisenin bu yönüne mi "cahil" ithamında bulunuyor...
Muhatap bir Peygamber ve eşi ise, onlara "cahil" demek normal mi ki eleştirisi de normal olsun..?
Senin fikirlerini önemserim buyurun..

• Beğen
Tepkiler: Karaton

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,427
5,275
Bir soytarı bir şey söylemiş,
Bir kaç serseri de tempo tutup al-kış’lamış.
Hayrete düşecek Ne var bunda ?
Bunlar ne ilk’tir , ne de son olacak.

Mazi kıtası’nın makberistanı tür muzahrafatları ateş ile kucakladığı gibi
Müstakbelde ki türevleri de ateşlerine odun olmak için selvi boylar atıp, al yazmalar bağlıyor.

Ehl-li iman ise “ belhum edell “ ayetinin masadaklarını dünya gözleri ile görüyor.

• Beğen
Tepkiler: Eylül Başak

Son mesajlar