SEN bizden değilmisin?

Mizgin_TuRabii

Sizi Rahatsız Etmeye Geldim....
Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460

Köşe Yazısı.

SEN bizden değilmisin?

ve yine ramazan geliyor hayat bize gül gülistan....

Artık ramazan ayının güzellikleri anlatılmaya başlanır medyalarda sanal alemde,yada işte iftar da nelerin olması sahurda nelerin yiyilmesi,daha da cagdas modern hayat yasayan yezidi zengin Müslümanlarda işte kilo alırmıyız işimize engel olurmu hesapları yapar..

Sonuc itibari ile kendimize göre hesaplar yaparız,Ailemiz ve işlerimiz ile ilgili muhasebe yaparız MUHAMMEDİ hesap yapmayız,

Pardon bazı sesler geliyor biz yapıyoruz sen nerden biliyon diye bağrışmalar geliyor kulağıma yine pardon sizi kastedmedim canım neden kızıyorsunuz sonuçta siz Müslümanlar oruc tutuyor ,namaz kılıyor belkide dükkanınıza gelen dilenciye yanınızdakilere ayıp olmasın diye parada veriyorsunuzdur,yada evde kalmış eski giymediğiniz elbiseleride infak ediyorsunuz kabil gibi ...

Neden Ramazan !!!!

Şeytanlar zincire vurulur hepimiz biliyoruz,Ramazan dinsiz kanallar 11 ay bütün rezilligi yapar bir aya Müslüman olurlar yada Müslüman görülmesini sağlarlar ilerde Müslümanın elindeki şekerleri alabilmek için ,Müslümanlarda safya şekerlerini vermediklerini sanırlar oysa gün geçtikçe görülür ki İMAN larını vermişler....Bi uyanık sizsiniz demi Müslüman...

Kanallarda işte fakirlikten gem vuran hocalar olur herkes tarafından ağlayarak dinlenen hocalar olur orucu nefis terbiyesi derler ,dünya hırsının bataklık olduğunu derler de evet derlerde kendileri para amadan sahneye çıkmaz sonuçta Allahın dinin satmagında bir bedeli olmalı demi,zoruna gidiyorsa okuma gec gitsn Müslüman!!!

Ve bu hocaların büyük izleyen potansiyali vardır,her kesimden oldugnu görürsün izleyenlerin oysaki öyle değildir,fetvaları işine gelenlerin sayısı daha coktur...

şimdi kızıyorsunuz bana demi en azında islami anlatıyor belki anlatdıkları ile Müslüman olan olur demi, Öyle Müslüman olunacaksa hic olunmasın,hurafe ve hikayelerle TEVHİDİ İslami nin karşısından olan bu anlatım kar vermez Bülent Ersoy gibi Allah dedirtir başka bir halta yaramaz...

Ve iftar acacaz af aman Allahım gözlerimiz ac halde herseyi yığmışız sofraya bunu yecem bunu icecem diyen bir nefisle imtihan edilecez sonuç ney iftardan sonra ağaç altında yatan lar gibi yıgılacaz bir tarafta ,oysaki gündüzünde nefis terbiyesi yapıyoruz ya ,yada işte ac insanların neler cektigini anlamak için güzel bir ibadet öyle olması lazımya,evet sadace söylemde kalan bir ibadet çünkü öğlene kadar yatan ramazanı tatil gözüyle bakan ve ramazanda izne ayrılan memur gibi öglenede kadar yatar öğleden sonra bi namaz işte aksam iftar vakti ALLAHIM SEN KABUL ET...!!!

ÜMMET!!!

Nedir biirmisin Müslüman!!!

Hani kendini düşün ayağın ağrısa bütün vücudunu agrı tutar demi?
işte ümmet budur bir beldede başka bir yerde bir Müslümanın ayağına diken batsa hissetmendir buna ümmet denirlir,hissetmiyorsan zaten sorun yok o ümmetden değilsin buda sana o kadar etgi etmez ...

ve bugün Dünya üzerinde ümmetin hali içler acısı,hani nere sayımki duymuşsundur belki tv kanallarında hani derler ya suriyede katliam var ülkemize dokunulurmu diyen siperlerden...

yada işte derler ya ırakta savaş var acaba bizim petrol ve elektirk antlaşmamız zarar görür mü?

ordaki halkmızı kurtarmamız lazım,YA DİĞER Müslümanalr halkınız değil mi?

yukardaki zihniyet seytan zihniyet denilir buda hainlerde olur ben ben diyenlerde olur...

ve ordaki ümmetden olmayanlar gelen Ramazan ayında yine katliamlar içersinde kalacak iftarları oruç ,sarin gazı,misket bombaarı olacak...sen sabaha kadar İBADET et Müslüman,

zaten kardeşi açken tok yatan bizden değildir diyor Allah resulü,HEY KÜL BIRAKMAYAN müslim SEN bizden değilmisin?

Güzel kardeşim Ramazan mide terbiyesi değildir bu gözle bakma ,ramazan senin ağzının kilitlenmesi anlamında değildir,Ramazan ümmet kavramının bir arada olmasının adıdır,Ramazan kardeşim dediğine kardeşlik gözterme ayındır....

Ramazan nı serifin hayırlı olsun....
Vav

• Beğen
Tepkiler: Birindarfatma

sükutu-ezber

Öyle işte,,,
Sp Kullanıcı
11 Şub 2017
16,557
59,109
kalemine kuvvet abi çok gerçekçi yazılar yazmışsın,maalesef ki hepimizde var bir ucundan da olsa,ümmet olarak düşünmek gerek,birde ramazana saygı kalmadı,maneviyatını kendi içlerinde azaltıyoruz bizler,yoksa ramazan çok güzel mübarek bir ay maneviyatı çok anlayana,,,
Rabbim bizleri rahmetiyle kendimize getirsin inşallah,,,

• Beğen

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
kalemine kuvvet abi çok gerçekçi yazılar yazmışsın,maalesef ki hepimizde var bir ucundan da olsa,ümmet olarak düşünmek gerek,birde ramazana saygı kalmadı,maneviyatını kendi içlerinde azaltıyoruz bizler,yoksa ramazan çok güzel mübarek bir ay maneviyatı çok anlayana,,,
Rabbim bizleri rahmetiyle kendimize getirsin inşallah,,,
Allah razı olsun Abla teşekkür ederim ..

• Beğen

Asi ve Mavi

Sp Kullanıcı
30 Ocak 2017
5,702
1,387
Eskiden hep duyardim bu sözü Şark ı imanı kurtaracak gibi bir söz olması lazım
Son zamanlarda buda elden gitti yani bi istanbul gibi olmasa da ki istanbula gidenler ramazan istanbula ugramamis derlerdi onun icin diyorum doğuya da ramazan pek ugramiyor artık
Yozlaşma yozlastirilma normalleşiyor sonra herşey herseyde olduğu gibi
Bölüm başı milyarlar alan sözde hocaları hiç tartışmak bile istemiyorum
Evet ramazan geliyor
Infak zamanı
Nefsten
Kötü dilden
Kötü sözden
Eskiden çalıştığım yerde arkadaşlar bir olur her ay bir aileye düzenli yardım yapardık ramazan da ilgi başka olurdu
Rabbim bu güzel günler yaklaşırken akan kanın zulmün bitmesi için Ümmete yardım etsin inşallah

• Beğen

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
13.07.2013
VaV"

Her Ramazanda olduğu gibi yine Ramazan ve yine Gazze..Yanıbaşımız ilk kıblemiz kuddüs etrafı kan gölü olmuş vaziyetde orantısız gücün kullanıldığı,Coluk çocuk dinlenmeden bombardımana tutulan insanlık ....

Televizyonlarda İki güc savası varmış gibi gözterilen sahile düşen yada bos alanlara düşen füzeleri bahane ederek savaşan yada yeni silah ve eğitim tatbikatı askerine yaptıran dünyanın şımarık gücü israel ve hedef tahtası haline gelen mazlum filistin..

Televizyon karşısında haberler bitene kadar lanet okuyan,üzülen Müslüman...Sonrası magazin ve flim....

Artık sıradan geliyor akan kanlar,ölümler soykırımlar,Duada bile sözde laf gebeliği olsun diye Allahım yardım et denecek kadar tembel pasif bizler.

Yazılar dökülür kınamalar yapılır lanet protestoları yapılır,ama o kadarda israeli etgilemez,bundan öte olmadığını bildiği ve bildiğimiz halde Amerika gibi yıkar yakar sonrada NATO devreye girer sözüm ona imar etmeye baslar,NEDEN islam ümmeti bu halde diye sorarız kendimize ve cevabımı içimizde saklı olduğunu unuturuz...

Devrim ınkılabının lideri ve imamı İmam Humeynin bir sözü gercektende yerli yerinde bir söz Her Müslüman ülke israele bir kova su dökse isareli sel alır..Lakin ümmet öyle bir hale düşmüş kü devletleri var lakin devlerinin basındakiler ya Amerika yada İngiliz usagı. Örnekle vermek gerekirse ürdün kralı hanımı yabancı ,suriye başkanı hanımı yabancı,kuveyt kralı gelinleri yabancı,ölen yaser Arafat hanımı yabancı,ölen Saddam huseyn komtanları Hristiyan uyruklu insanlar.Suud kralından zaten hic bahsetmiyom ,Tam olarak islam Müslüman düşmanı ve daha niceleri...

Arap baharı olduğunda islami kesimler artık bu zillet son bulacak dediler tunus Cezayir mısır,hatda arabistanda ayaklanmalar olmuş Libya lideri öldürülmüş,senelerdir zulüm tahtından indirilmeyen mübarek hapse boynanmıstı,Halkın iradesi ile yapılan bu eylemlere herkes tarafından destek verilmişti,İşin ilginç yanı Amerika ve israelde destek vermişti,ne garip dünyanın fitne tohumu eken ülkeler bile destek veriyordu..

Necmettin Erbakan hastanede iken haberciler Arap baharı konusunda fikrini soruyorlardı: Erbakan Siyonizm kabuk değişiyor demişti,bizler anlayamamastık bilmem ne kadar katılırsınız ama gercektende böye oldu...

Avrupa islam beldelerinde öyle bir fitne tohumu ektiki kardeş kardeşi vurmaya başladı kendileri köseye çekilip izlemeye başladılar,Ve islam beldelerinde silahlı grupların çıkmasına neden oldular Suriye ve ırak ta yaşananlar gibi...

Işid yada el nusra yada diğer islami cepheler...Bunlar neden değil,nedenlerden cıkarılmıs sonuçlardır...

Lakin hiçbir grup İsrael tam kaplerin yanında olmalarına rağmen israel gibi bir düşmana saldırmak yerine kendi kendilerine saldırdılar.bataklığı kurutmak varken,sineklerle uğraştılar,sonuc kargaşa katliamlar evlerinden yurtlarında çıkarılmış milyonlarca Müslüman...

Ve BuGÜN Batı medeniyeti bakıp gülüyor ellerini vurmadan Müslümanlar birbirlerini vuruyorlardı...Nezamana kadar sürecek diye insanlar çıkış yolu ararken ,islam sözde büyükleri tartışa dursun her dakika ve saniye kan akıyor...

Mehdinin gelmesini bekleyen zavallarda cabası,Siz mehdinin gelmesini bekleye dursun kıyamet kapıya vardığında mehdi nerde diye sorma zamanınız inşallah olur...

Bugün elimizden gelen ne yazıkki Duada başka bişi yok görünüyor..ebuzeri gıfarı ilk Müslüman olduğunda kabeye gider tekbir getirdiğinde ölürcesine dayak yemişti,hz Abbas kurtarmış ve düzeldiği gibi yine gidip yine tekbir getirip dayak yemişti...Bugün tekbirin mahiyeti bile artık anlamından uzak olduğu için zalimleri o kadarda etgilemiyor işin açıkçası...

İslam beldeleri için elimizden ne geliyorsa geride durmamak gerektiğini ,gerektiğinde cami havlularında,gerektiginde miting aanlarında İsaele lanet okumak Dularımızda kardeşlerimizinde olduğunu unutmamak temennisiyle ,benim lanetim olmasa ne olur deme,gün zalimlerin ve Müslümanların ayırt olma günü,gün kardeşlere elimizden geleni yapma günü...

Dualarda kalma temennisiyle..

• Beğen

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Yürek yanmaz mı?

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde seyyar satıcılık yapan evli ve 4 çocuk babası 40 yaşındaki Hacı Oruç, iftar açmak için geldiği evde eşine iftarda ne yaptığını sorunca, eşinin "Yemek yapacak bir şey yoktu, iftarda yemek yapamadım." demesi üzerine üzülmüş, çocuklarına sarılmış sonra evin bir odasına çekilip, kendisini tavana asmış.

Herhalde bu haberi duyanlar için buruk bir iftar olmuştur. Neyin eksik olduğunu düşünedurduğumuz soframızda yediklerimizin şükrünü sırf sözle yerine getirdiğimizi düşünmüşüzdür.

Bu dramın bu acının nedenlerini saymakla bitiremeyiz herhalde. Sorumluların başına devleti, rejimi, kapitalist sömürü sistemini, yoksulluğu, bireyselleşmeyi, gittikçe tüketim kültürü ile doymayan nefislerimizi, kaybetmeye başladığımız dayanışma, yardımlaşma ibadetimizi, sorumluğumuzu, kalplerimizin katılaşmasını, sorumluklarımızı kurumlara/derneklere havale edişimizi sayabiliriz. Saydıkça uzayan listeye devam ederken acaba kaç insan bu topraklarda iftarında açlığa suyu ile niyet edecek. Süregelen oruçlarını kim bilir kaç ay, kaç yıl devam edecekler.

Sırf Diyarbakır'da, Kürt illerinde değil, İstanbul’un göbeğinde, belki de evimin/evlerimizin yanı başında birileri de aynı dramı, aynı yoksulluğu çekiyordur. Bu acıyı anneler çeker, bu acıyı babalar çeker. Herhalde bir yerde bu acı çekilmez oluyor.

Haberde 'İnancı sağlam biriydi.' diyor Hacı Oruç için eşi. Ne kadar zordur onun için bu kararı almak. Acının katlanarak arttığı bir andı onun yaşadıkları. Fakirlikten ALLAH'a sığınmak bu olsa gerek.

Yoksulluk içimizde…

Bundan on sene önce bir kardeşim ranzasının ucuna bir resim asmıştı. Kürt kızının buruk ve acı dolu bakışları vardı resimde. Sonra ben o acıları her daim televizyon ekranlarında, gazetelerde, internet sayfalarında farklı farklı çocukların bakışlarında gördüm. Acı artık Kürt çocuklarının üzerinde böyle 'güzel' durmamalı.

On yılda her şey çok değişti. İstanbul’un göbeğinde gökdelenler yükselmeye başladı. Kişi başına düşen milli gelirin 7000 $'ı aştığı, Türkiye'nin dünyada ekonomik gelişmişlikte 17. sıraya gelmiş olduğu söylendi durdu. Ama İstanbul'da yükselen gökdelenlerin gölgesinin düştüğü semtlerde yoksulluk diz boyu ve devam edip durmakta.

Yazarak ya da kalbimiz burkularak veyahut da birkaç damla gözyaşı dökerek geçiştiriyoruz herhalde bu yoksulluğu. Afrika'da üzerine sinek konan çocukları, Pakistan'da sellerden sefil düşmüşleri, mülteci kamplarındaki Filistinlileri biliyoruz. Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da, Mersin’de, İstanbul'da orucunu açamayanları da biliyoruz. Bilmeliyiz.

Ramazan ayında bir banka şubesinde beklerseniz birçok insanın hayır için, yardımlaşmak için yardım derneklerine hayırda bulunduklarına şahit olursunuz. Bu güzel ibadeti yapanların ecirlerini ALLAH inşALLAH verecektir. Bu hayırda yarışmanın öneminin altını çizerken aklımıza takılan birkaç soruyu da sormadan edemiyoruz. Mesela: Kendi sorumluklarımızı kurumlara/derneklere havale ederek sorumluklarımızdan kurtuluyor muyuz? Acaba belli zamanlarda belli hesap numaralarına bir yerler için para yatırarak bitiyor mu her şey? Müslümanların evrensel kardeşliği ve dayanışması için, insani sorumluklarımız için İslam coğrafyasında ve tüm dünyada fakirin, mazlumun, muhtacın yanındayken yakınımızdaki kardeşlerimizi de unutmamamız gerekiyor. Belki birileri unutmuyordur. Ama her acı haberi duyunca en azından kendi adıma unuttuğumu düşünüyorum. Ya da yeterince, elimizden gelenden azını yaptığımızı düşünüyorum.

Ramazanda depreşen, kendi süreli açlığımızla empati yaptığımız, ramazanın verdiği o manevi atmosferde hatırladığımız kardeşlerimize gerçekten kardeş olduğumuzu göstermek için bir şeyler yapmalı.

Hacı Oruç, orucunu açamadı. Kendisi için değil, dört çocuğunun karınlarına bir şey girmediği için, eşi de aç olduğu için dayanamadı. Hacı abi. Haci Abim. Orucunu ölüm ile açtı. İçimiz buruk. Hakkını helal et.

• Beğen

SiyahSancaktaR

CEDDİ OSMANLI !...
Sp Kullanıcı
17 Eyl 2017
17,184
40,282
İstanbul..
Yürek yanmaz mı?

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde seyyar satıcılık yapan evli ve 4 çocuk babası 40 yaşındaki Hacı Oruç, iftar açmak için geldiği evde eşine iftarda ne yaptığını sorunca, eşinin "Yemek yapacak bir şey yoktu, iftarda yemek yapamadım." demesi üzerine üzülmüş, çocuklarına sarılmış sonra evin bir odasına çekilip, kendisini tavana asmış.

Herhalde bu haberi duyanlar için buruk bir iftar olmuştur. Neyin eksik olduğunu düşünedurduğumuz soframızda yediklerimizin şükrünü sırf sözle yerine getirdiğimizi düşünmüşüzdür.

Bu dramın bu acının nedenlerini saymakla bitiremeyiz herhalde. Sorumluların başına devleti, rejimi, kapitalist sömürü sistemini, yoksulluğu, bireyselleşmeyi, gittikçe tüketim kültürü ile doymayan nefislerimizi, kaybetmeye başladığımız dayanışma, yardımlaşma ibadetimizi, sorumluğumuzu, kalplerimizin katılaşmasını, sorumluklarımızı kurumlara/derneklere havale edişimizi sayabiliriz. Saydıkça uzayan listeye devam ederken acaba kaç insan bu topraklarda iftarında açlığa suyu ile niyet edecek. Süregelen oruçlarını kim bilir kaç ay, kaç yıl devam edecekler.

Sırf Diyarbakır'da, Kürt illerinde değil, İstanbul’un göbeğinde, belki de evimin/evlerimizin yanı başında birileri de aynı dramı, aynı yoksulluğu çekiyordur. Bu acıyı anneler çeker, bu acıyı babalar çeker. Herhalde bir yerde bu acı çekilmez oluyor.

Haberde 'İnancı sağlam biriydi.' diyor Hacı Oruç için eşi. Ne kadar zordur onun için bu kararı almak. Acının katlanarak arttığı bir andı onun yaşadıkları. Fakirlikten ALLAH'a sığınmak bu olsa gerek.

Yoksulluk içimizde…

Bundan on sene önce bir kardeşim ranzasının ucuna bir resim asmıştı. Kürt kızının buruk ve acı dolu bakışları vardı resimde. Sonra ben o acıları her daim televizyon ekranlarında, gazetelerde, internet sayfalarında farklı farklı çocukların bakışlarında gördüm. Acı artık Kürt çocuklarının üzerinde böyle 'güzel' durmamalı.

On yılda her şey çok değişti. İstanbul’un göbeğinde gökdelenler yükselmeye başladı. Kişi başına düşen milli gelirin 7000 $'ı aştığı, Türkiye'nin dünyada ekonomik gelişmişlikte 17. sıraya gelmiş olduğu söylendi durdu. Ama İstanbul'da yükselen gökdelenlerin gölgesinin düştüğü semtlerde yoksulluk diz boyu ve devam edip durmakta.

Yazarak ya da kalbimiz burkularak veyahut da birkaç damla gözyaşı dökerek geçiştiriyoruz herhalde bu yoksulluğu. Afrika'da üzerine sinek konan çocukları, Pakistan'da sellerden sefil düşmüşleri, mülteci kamplarındaki Filistinlileri biliyoruz. Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Van’da, Mersin’de, İstanbul'da orucunu açamayanları da biliyoruz. Bilmeliyiz.

Ramazan ayında bir banka şubesinde beklerseniz birçok insanın hayır için, yardımlaşmak için yardım derneklerine hayırda bulunduklarına şahit olursunuz. Bu güzel ibadeti yapanların ecirlerini ALLAH inşALLAH verecektir. Bu hayırda yarışmanın öneminin altını çizerken aklımıza takılan birkaç soruyu da sormadan edemiyoruz. Mesela: Kendi sorumluklarımızı kurumlara/derneklere havale ederek sorumluklarımızdan kurtuluyor muyuz? Acaba belli zamanlarda belli hesap numaralarına bir yerler için para yatırarak bitiyor mu her şey? Müslümanların evrensel kardeşliği ve dayanışması için, insani sorumluklarımız için İslam coğrafyasında ve tüm dünyada fakirin, mazlumun, muhtacın yanındayken yakınımızdaki kardeşlerimizi de unutmamamız gerekiyor. Belki birileri unutmuyordur. Ama her acı haberi duyunca en azından kendi adıma unuttuğumu düşünüyorum. Ya da yeterince, elimizden gelenden azını yaptığımızı düşünüyorum.

Ramazanda depreşen, kendi süreli açlığımızla empati yaptığımız, ramazanın verdiği o manevi atmosferde hatırladığımız kardeşlerimize gerçekten kardeş olduğumuzu göstermek için bir şeyler yapmalı.

Hacı Oruç, orucunu açamadı. Kendisi için değil, dört çocuğunun karınlarına bir şey girmediği için, eşi de aç olduğu için dayanamadı. Hacı abi. Haci Abim. Orucunu ölüm ile açtı. İçimiz buruk. Hakkını helal et.
Paramparça ettin dağııtın beni değerli muhterem..

Hakkını helal etsin sonuna kadar haklısın :(

• Beğen

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
Taha suresi 135-
Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla ;
- De ki: "Hepimiz beklemekteyiz, siz de bekleyedurun. Şüphesiz düz yolun sahiplerinin kimler olduğunu ve kimlerin doğru yolda bulunduğunu yakında bileceksiniz.

• Beğen

Mizgin_TuRabii

Sp Kullanıcı
31 Ocak 2017
3,380
10,460
We Büyük sevinç vardı Büyüklerde kücüklerde Ramazan bitiyor bayram geliyor diye Kimin Bayramı oruc tutanların Bayramıydı Tabi ki cocuklarımızın bayramı..

We Bayramda yine hüzün vardı Acılar icinde Kursunlar acılan iftarlar son bulmus yerine Varil bombalar ile süslenmişti gece karanlığı,Ve BİZİM GÖRMEDEN TANIMADIĞIMIZ KARDEŞLERİMİZ VAR diyordu suriyeli cocuk...Nasılsınız sordugumuzda suriyeli cocuga iyiyiz cok sükür ablam ve abim var annen baban nerde dediğimizde esadın iranlı askerleri öldürdü diyorlardı...

We onlardaki bayram telaşı aslında diğer öğüne ne yiyebilirim hesapları vardı...

Unutmayın bugünkü ihtişamlı yasayısınız yarın yerini acı ve hüsran icinde harabe evde yasama olabişlir..Her anınıza her nimete her daim şükredenelrden eylesin Rabbim..

We Şimdi Bayramsa Bayramınız kutlu olsun....Ümmetin bayramı ancak ümmetin zalimlerden kurtuluşu iledir...

• Beğen

Son mesajlar