Sırrı ilk kim çözecek ??

Tahsin EMİN

"Özlem" için "Ümit..."
Sp Kullanıcı
23 Ara 2020
2,783
8,467
Kusura bakmayın ama ben sizin ne demek istediğinizi anlamıyorum. Ne denilir peki? Bu sorunun cevabını siz verin lütfen. Yani akrostiş şiir yazılacak diye kelimelerin yeri kaydırılmış ve ben okurken herkesin çıkardığı manayı çıkaramadım. Üzgünüm.
Kusura bakmayın ama ben sizin ne demek istediğinizi anlamıyorum. Ne denilir peki? Bu sorunun cevabını siz verin lütfen. Yani akrostiş şiir yazılacak diye kelimelerin yeri kaydırılmış ve ben okurken herkesin çıkardığı manayı çıkaramadım. Üzgünüm.
Bendeniz sizin cevabınız yanlış benimkisi doğru falan demedim. Okuyunca parağrafı bizim de aklımıza gelen O ama "Cennete girsin" falan ifadeleri olunca şaşırtıcı geldi ve ben de sizlere sordum, sitem etmenize gerek yok ki. Tamam, doğrudur, denirmiş demek ki. Öğrenmiş olduk.
NOT
Peygamberimiz için bir temennide, bir duada bulunacak olursak Allahü Teala'dan:
"Rabb'im! O'nun öğrettiği şekliyle İslam'ı yaşamayı bizlere ihsan eyle. O'nun ahlakıyla bizleri ahlaklandır" şeklinde dua ve temennilerimizi ifade ederiz. "O'nu cennetine koy, mekanını cennet eyle" gibi temenni ve dualarda bulunmayız. O'nun böyle bir duaya ihtiyacı olmadığından. Ondan sordum "Cennete girsin" denir mi diye.
Özür, kusur işlediysek affola, bir daha sormam...

Son düzenleme:

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,427
5,275
O'nu cennetine koy, mekanını cennet eyle" gibi temenni ve dualarda bulunmayız. O'nun böyle bir duaya ihtiyacı olmadığından. Ondan sordum "Cennete girsin" denir mi diye.
Şahsiyet-i maneviyet-i Muhammed’i ye bakılırsa denilmesinin mahsuru olmadığı,
Bilakıs fazilet meab olduğu görülecektir.

Bunu anlatmaya benim yazmaya, sizin okumaya vaktiniz olmayabilir.
Buna ışık tutacak ve hepimizin ezberinde olan ezan ve kamet duasını hatırlatmakla iktifa ediyorum.

Buyurum :
Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed'e vesîleyi ve fazîleti ver. Onu, kendisine vaadettiğin makâm-ı mahmûda ulaştır, Muhakkak ki sen vaadinden dönmezsin"

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,367
86,917
Bendeniz sizin cevabınız yanlış benimkisi doğru falan demedim. Okuyunca parağrafı bizim de aklımıza gelen O ama "Cennete girsin" falan ifadeleri olunca şaşırtıcı geldi ve ben de sizlere sordum, sitem etmenize gerek yok ki. Tamam, doğrudur, denirmiş demek ki. Öğrenmiş olduk.
NOT
Peygamberimiz için bir temennide, bir duada bulunacak olursak Allahü Teala'dan:
"Rabb'im! O'nun öğrettiği şekliyle İslam'ı yaşamayı bizlere ihsan eyle. O'nun ahlakıyla bizleri ahlaklandır" şeklinde dua ve temennilerimizi ifade ederiz. "O'nu cennetine koy, mekanını cennet eyle" gibi temenni ve dualarda bulunmayız. O'nun böyle bir duaya ihtiyacı olmadığından. Ondan sordum "Cennete girsin" denir mi diye.
Özür, kusur işlediysek affola, bir daha sormam...
Estağfurullah, kusurluk birşey yok. Siz aynı soruyu iki defa üst üste sorunca ben sizin neyi duymak istediğinizi anlamadım. Ezan duasında Yüce Allah'tan peygamber efendimizi vaad ettiği Makam-ı Mahmud ile şereflendirmesini istiyoruz. Makam-ı Mahmud cennetten bir makam.
"Sevginle cennetine girsin" kullanılan bir dua değil. Çünkü bunlar Tek nefesin'in başka anlamlar yükleyerek yazdığı cümle.
Ben oraya gelmeden önce takıldığım başka şeyler olduğu için cevap olarak peygamber efendimizi yazmıştım

• Beğen
Tepkiler: sükutu-ezber

Son mesajlar