Trump'ın yeni vize kararnamesi askıya alındı

sükutu-ezber

Yorgun...
Yönetici
Co-Admin
Katılım
11 Şub 2017
Mesajlar
7,608
Tepkime puanı
15,077
Anadolu Ajansı

16 Mart 2017 Perşembe
K Dünya
trump.jpg


ABD'de Maryland eyaleti Greenbelt Federal Yargıcı Theodore Chuang Trump’ın yeni vize yasağı kararnamesine ihtiyati tedbir uyguladı.Trump'ın yeni vize kararnamesi askıya alındıHawaii’de bir federal yargıcın ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Müslüman ülkeye vize yasağı uygulayan Başkanlık Kararnamesini ülke çapında askıya alınmasına hükmetmesinden sonra Maryland eyaletinin federal yargıçlarından biri de Kararnameye ihtiyati tedbir konulması kararı verdi
Maryland eyaleti Greenbelt Federal Yargıcı Theodore Chuang, Amerikan Sivil Haklar Birliği, mülteci ve göçmen ailelerince açılan davada Trump’ın nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan altı ülkeye uyguladığı vize yasağının arkasında Müslümanlara karşı ayrımcılığa varan bir zihniyetin yattığı ve bu nedenle anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile Kararnameye ulusal çapta ihtiyati tedbir koydu.

Obama döneminde atanmış olan Chuang, Trump’ın kamusal alanda vize yasağına dair kullandığı ifadelerin savunma makamınca öne sürülen Müslümanlara karşı ayrımcılık iddialarını doğrular nitelikte olduğuna karar verdi.

Chuang kararında, “Yapılan değişikliklere rağmen, kamuya yapılan açıklamaların geçmişi İkinci Başkanlık Kararnamesi’nin de amacının uzun zamandır gerçekleştirilmesi planlanan Müslüman yasağı olduğuna yönelik ikna edici deliller sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Chuang ulusal çapta Kararnameye ihtiyati tedbir uygularken Kararnamenin tamamı hakkında durdurma kararı almayı, savunma makamının yeterli delil sunmamasından dolayı reddettiğini açıkladı.

Hawaii Bölge Yargıcı Derrick K. Watson, çarşamba akşamı kararnameye ilişkin eyalet tarafından açılan davanın duruşmasında bu kararın ülke çapında askıya alınmasına hükmetmişti.

Donald Trump'ın ocak ayında imzaladığı ve 7 Müslüman ülkeye vize ve ülkeye giriş yasağı uygulayan kararname, Washington eyaleti Federal Yargıcı James Robart tarafından iptal edilince Trump kararnameyi revize ederek tekrar imzalamıştı.

Yeni kararname, Sudan, Somali, Yemen, Libya, Suriye ve İran olmak üzere 6 Müslüman ülke vatandaşlarına 90 gün boyunca vize verilmemesini, ABD mülteci programlarının 120 günlüğüne askıya alınmasını ve ülkeye kabul edilecek mülteci kotasının 2017 yılı için 110 binden 50 bine düşürülmesini öngörüyor.

Kararname dün gece saat 00.00'da yürürlüğe girecekti.

ABD Başkanı Donald Trump, yeni vize düzenlemesinin, uygulamaya geçmesine saatler kala Hawaii Bölge Yargıcı Derrick K. Watson tarafından ülke genelinde askıya alınmasına tepki göstermiş ve kararı "sınırını aşan beklenmedik bir yargı kararı" olarak nitelemişti
 

Asi ve Mavi

Well-known member
Sp Kullanıcı
Katılım
29 Ocak 2017
Mesajlar
6,372
Tepkime puanı
1,124
Müslüman müslümana düşman olmusken yada faydası yokken elin abd lisi mi olucak
 

sükutu-ezber

Yorgun...
Yönetici
Co-Admin
Katılım
11 Şub 2017
Mesajlar
7,608
Tepkime puanı
15,077
olmaz tabi Rabbimiz bir çok ayetinde onlardan size dost olmaz diyor ,,,, asla çıkarsız bir şey yapmazlar,,,
 
Üst