Sözün Özü

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Alanına ve bölümne göre değişebiliyor.Yüksek lisanstan sonra doktorası var. bölümüne göre 10 15 sene gibi çalışması var ondan sonraki aşamalarda olabiliyor buda üniversitenin durumu rekabet ortamı v.s bir çok şey gerektiyor muhterem acizane.Daha önce Özel bir üniversite de çalıştım oradaki gözlemlerim böyle.
Bu bilg icin sen sag ol muhterem. Bende 10 sene gibi bir zaman düsünmekteyimdim buda galiba kisa zamanli hali olur demek ki 10 yada 12 sene de ister istemez sürebiliyormus.

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Hayat nedir yada neden ibaret diye deseydim kendi kendime bunu da bir cümle ile ortaya koyardim Geldim,gördüm,gidiyorum yani üc kelimeden ibaret olur.

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Ben sizi bilmem de acaba herkes de benim gibi mi bu konuda cok duygusal birisi degilim ve diger taraftan bir beste veya ilahi yada siir de güzel bir söz olsun bizi cekip aliyor bizden akil ucup gider geriye tek bu beden denilen sey olarak ceset kalir.

Suanda ruhsal halimi dile getirmek de zorluk cekiyorum ve ne desem yada nerden baslasam tam olarak da bilmiyorum.

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Sözden maksad bir sey vermek olur ve o seyde verilmisse meselede hasil olmus demektir.

Güzel yazmak bir yana dogru ve yerinde söz söylemek ve ayni zamanda o kelimeleride yerinde kollanmak hos olur.

Gramer dis ise bir cevizin kabugu misali ve o anlatilmak istenilen seyde cevizin ici olur.

Birde su var birinin grameri hos olmayabilir yada güzel de bu demek degil ki bunun o dilide zayif manasinada gelmez.

Yazi söz gibi acik ve kesin olarak asikar da degil her seyde söylenilen bir seye dair de olsa ilkönce imla hatasi var olur ve o ister istemez gündeme gelir.

Sonra insan konustugu gibi de yazamiyabiliyor veya o aklindaki seyleri dilindeki gibi telafuzda edemiyebiliyor ve bunlarda birer mümkün olur.

Qasem

Sp Kullanıcı
18 Şub 2017
3,530
527
Sözden maksad bir sey vermek olur ve o seyde verilmisse meselede hasil olmus demektir.

Güzel yazmak bir yana dogru ve yerinde söz söylemek ve ayni zamanda o kelimeleride yerinde kollanmak hos olur.

Gramer dis ise bir cevizin kabugu misali ve o anlatilmak istenilen seyde cevizin ici olur.

Birde su var birinin grameri hos olmayabilir yada güzel de bu demek degil ki bunun o dilide zayif manasinada gelmez.

Yazi söz gibi acik ve kesin olarak asikar da degil her seyde söylenilen bir seye dair de olsa ilkönce imla hatasi var olur ve o ister istemez gündeme gelir.

Sonra insan konustugu gibi de yazamiyabiliyor veya o aklindaki seyleri dilindeki gibi telafuzda edemiyebiliyor ve bunlarda birer mümkün olur.
Ali kardaşım kimisinin kalemi, kimisinin lisanı, kimisininde hal ahvali kuvetli basar...
Bize düşen meramımızı dilimiz yada kalemimiz döndükçe aktarabilmek...

Rabbim kalemine kuvvet, kelamına incelik, Ruhuna mükkemmeliyet, kalbine ebedi iman bahşetsin...

:) çok dert etme...

Tevhid - Adalet - Özgürlük

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Ali kardaşım kimisinin kalemi,kimisinin lisanı,kimisininde hal ahvali kuvetli basar.Bize düşen meramımızı dilimiz yada kalemimiz döndükçe aktarabilmek.Rabbim kalemine kuvvet,kelamına incelik,Ruhuna mükkemmeliyet,kalbine ebedi iman bahşetsin.:)çok dert etme.
Qasem kardesim Eline saglik iyi ve yerinde hos demissin bu konuda sana katiliyorum. Bizim de galiba gramelerimizden telafuzmuz iyi ve yazarken gibi birde böyle tane olarak veya baska ifade ile yavas da konusabilseydim malasef diyorum bunada.

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Birileri Allahu teala ile onun resulunun arasini aciyorlar ve tek kitabullah demek ile yakisik almaz usul ve uslub vede edeb olarak.

Birde diger taraftan bu söz olarak makul,makbul sonra muteber mi delalet olarak ikinci delil de aradan cikmis ve digerlerinide gelmeden.

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Düneyin you tube de birisinin videosunu izledim ve orda mantik ilminden misal olarak benzerlik üzerinde konusurken bir sözünde söyle diyordu ve benzerlik icin cok olacak diyordu ve buda böyle olmasi sart da degil bir tane de olur veya bir kac tanede benzerlik oldumu bunun icinde kafi olur.

Ali

Sp Kullanıcı
15 Eyl 2017
5,923
10,679
Bir misal olarak da sunu zikir edeyim sarap icki olarak haram degil mi ve raki yada bira da olsun bunlar da bu ickiye yani o hamur a mukayese edilmis ve hükmende haram olduguna varilmis. Sarap insani ne ediyor sarhos ediyor ve ondaki o akli gideriyor ve bunu bir illet olarak ele alirsak ayni sey o raki ve bira da var ve bunlarda ne yapiyor insani sarhos ediyor ve o aklini gideriyor.

Sonuc olarak hepsi de ne ediyor sarhos ve o akli gideriyor burda tek sey dersek sarhosluk olur ve insan sarhos olunca o aklida gidiyor.

Ve illet olarak da sunuda diyebiliriz akli gidermesi olur.

Son mesajlar