Dini Sorular Dövme yaptırmak günah mı?

DenizKızı

Beni Siz Delirttiniz
Sp Kullanıcı
11 Nis 2020
8,368
43,868
30
Kocaeli

Dövme yaptırmak günah mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun "dövme yaptırmak günah mı?" konusuyla ilgili yayınladığı fetva şu şekilde:

"Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur, 'Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah'ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmişti.'
Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa, Allah'tan bağışlama dilemelidir.Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir."

Toprak

Sp Kullanıcı
18 May 2022
983
3,034
Allah in verdiği bedenin neyini beğenmiyor sunuzda dövme yaptırıp estetik yaptırıp kendini zi günaha sokuyorsunuz canı elinde olan Allah im dan tövbe haşa daha mı çok biliyorsunuz mevlam ne yaratmış da baş göz üstüne ne haddime düşmüş benim yarattığını beğenmemek bu arada yeni nesil bayanlar yukarda açıkça bir mesaj var size anlayana:)

Çimen

Burnunun Dikinde
Kurucu Varisi
15 Eki 2020
11,195
54,114
Allah in verdiği bedenin neyini beğenmiyor sunuzda dövme yaptırıp estetik yaptırıp kendini zi günaha sokuyorsunuz canı elinde olan Allah im dan tövbe haşa daha mı çok biliyorsunuz mevlam ne yaratmış da baş göz üstüne ne haddime düşmüş benim yarattığını beğenmemek bu arada yeni nesil bayanlar yukarda açıkça bir mesaj var size anlayana:)
Dövme yaptıran biri olarak yorum yapayım
Dövme yaptırırken hiç güzellik adına birşey dusunmemistim veya diğer düşüncelerini

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,740
88,289
Ben bunu bilmiyordum dövme yaptırdığımda aslında sildirmekte istemiyorum ama sildirirsem yanlışlık ortadan kalkıyor mu ?
Birde sadece kadınlara mi yasaklanmış 🙄
Kadın ve erkek ikisi içinde geçerli. Sonraki unsurları daha çok kadınlar yaptırdığı için sanki kadına has bir şey gibi düşünülebilir ama günah ikisi içinde geçerli.
Dövmenin günah olmasının sebebi sadece estetik değil. O sadece sebeplerden bir tanesi...

Karaton

GÜCÜ DOĞURAN DÜŞÜNCEDİR
Kurucu
27 Ocak 2017
4,318
18,207
Bolu
www.sevgiplatformu.info
Buna dinimiz yasaklamıştir demek biraz asiricilik oluyor sanirim.keza dinimizin hudutlarini çizen kitapta böyle bir sey geçmez..fakat bulundugumuz coğrafyada ve geleneklerde hoş karsilanmayan bir durum olduğuda açıktır.
Bi zaviyeden bakacak olursak kültürel anlamda hoş karsilanmiyor diyebiliriz ama haram oldugunu söylemek bizim haddimiz değildir..Allahtan rol çalmaya gerekte yoktur..
Pygamberimiz şöyle buyurmuştur, 'Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah'ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmişti.'
O zaman hem diyanete hemde bu fetvayi savunan arkadaslara su soruyu sormak gerekmez mi?

Allahin yaratişinda ne eksik veya fazla görüldü ki erkeklerin ve kadinların sünnet ettirilme olayi peygamber sünneti sayıldı?

Ve biliyoruz ki peygamberimiz yokkende bu yahudilerin yaptiği bir uygulamaydı..

Bakin pesinen soyleyeyim beni taşlayasiniz diye sormuyorum..yani dövme veya kadınlarin kaşlarini aldirmasina yaratilişı değistirme gerekçesiyle "haram" diyebiliyorken..sünnet ile yaratilişa müdahale ve değiştirmeye nasıl "sünnet" diyebiliyoruz bu tezatlığı anlamaya çalışıyorum

• Beğen
Tepkiler: Çimen

Son mesajlar

Cevaplar
2K
Görüntüleme
61K