Dini Sorular Şefaat

Eylül Başak

Administrator
Yönetici
Adminiçe
31 Mar 2020
18,192
86,249
Son yıllarda Selefi adını kullanarak piyasaya çıkan Vahhabiler "Şefaat, mucize, keramet..." gibi kutsal bazı manevi değerleri inkar ediyorlar.
Selefiler her ne kadar İbn-i Teymiyye'yi taklit ettiklerini ve onun yolundan gittiklerini söyleseler bile İbn-i Teymiyye şefaat konusunda onlarla zıt düşmekte.
Bakara suresinin 48. ayetinde :
" Kimsenin kimseden faydalanamayacağı, kimsenin kimseden bir şefaat kabul edilemeyeceği, kimseden bir fidye alınamayacağı ve yardım görülmeyeceği günden korunun."
Enbiya suresi 28. ayette ise :
"Allah, onların önlerindekini de, arkalarındakini de yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. Onlar, Allah'ın hoşnut olduğu kimseden başkasına şefaat edemezler. Hepsi de O'nun korkusundan titrerler." ayetinde ifade edildiği gibi Allah'ın hoşnut olduğu, razı olduğu kimselerden başkasına şefaat edilemez.
Meryem suresi 87. ayette :
" O gün Rahman olan Allah'ın nezdinde söz ve izin alandan başkalarının şefaate güçleri yetmeyecektir. "
Zuhruf suresi 86. ayette ise :
Allah'ı bırakıp da taptıkları putlar, şefaat edemezler. Ancak bilerek hakka şahitlik edenler bunun dışındadır. "

Bu ve buna benzer ayetlerden anladığımız kadarıyla Şefaat vardır ve Allah'ın tevbe etmemiş Müslüman kulları için geçerlidir. Allah'ın hoşnut olmadığı kimseye, hiç kimsenin şefaat etmeye gücü ve makamı yetmez.

spesifikay

Üzülme! Davanın sahibi Hak'tır !!!
Sp Kullanıcı
5 Eyl 2021
2,998
10,973
Dünyadan Uzak
www.youtube.com
Neden aynı mecralarda geziniyoruz anlamıyorum, Marsta hayat var mı diye uğraşıyorlar, biz halen milattan önceki konularla uğraşıyoruz. Zümer süresi 44. ayete göre yetki sadece Allah'a ait. Gerisi teferruat yani müteşabih oldukça tartışılır =) Bencağız müteşabihle uğraşmaktan yılanlardanım size kolay gelsin =)

spesifikay

Üzülme! Davanın sahibi Hak'tır !!!
Sp Kullanıcı
5 Eyl 2021
2,998
10,973
Dünyadan Uzak
www.youtube.com
İtikadi ve ameli mesaillerde yollarımız kesişsin efendim ☕
Hüccetsiz konuşanı görmedim bencağız şimdiye kadar =)
siz gördünüz mü ?
Şefaat elbette vardır haktır burada sorun yok
Ama kime verildiği konusu tartışılıyor.
İnsanları kalıplara koymaktan, helal haram yetkisini tek ellerinde üstelik bunu din adına yapan insanlardan beriyim =)
İslam'a en büyük zararı onlar veriyor ve farkında bile değiller
bu gün iman edenler birbirinden bu kadar uzaksa nedeni mutlak doğruluğun kendilerinde olmasına inanmaları
Deizmin bu denli çoğalmasının en büyük sebebi inananların muhatabını ötekileştirmesi
Ayrıca kimseyi ikna edemiyorsunuz bir nevi nefis okşamak oluyor
Allah amel defteri sağından verilenlerden eylesin bizleri...

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,416
5,252
Hüccetsiz konuşanı görmedim bencağız şimdiye kadar =)
siz gördünüz mü ?
Şefaat elbette vardır haktır burada sorun yok
Ama kime verildiği konusu tartışılıyor.
İnsanları kalıplara koymaktan, helal haram yetkisini tek ellerinde üstelik bunu din adına yapan insanlardan beriyim =)
İslam'a en büyük zararı onlar veriyor ve farkında bile değiller
bu gün iman edenler birbirinden bu kadar uzaksa nedeni mutlak doğruluğun kendilerinde olmasına inanmaları
Deizmin bu denli çoğalmasının en büyük sebebi inananların muhatabını ötekileştirmesi
Ayrıca kimseyi ikna edemiyorsunuz bir nevi nefis okşamak oluyor
Allah amel defteri sağından verilenlerden eylesin bizleri...
Biz ehli imanda bölük, börçük’lük var. Burası su götürmez bir hakikattır. Bu parçalanmışlığın paturası malesef ki sefalet ve terakkiuatsızlıkla tüm islam alemine ödetiliyor.
Ama şurası unutulmamalıdır ;
Gayri müslümlerin dünyalık müvaffakiyetleri davalarındaki bir hakikatten kaynaklanmadığı gibi, biz müslümanların sanat ve terakkide geri kalmışlığımız davamızdaki bir hakikatsızlıktan kaynaklanmadığıdır.

Derdimiz belli ,
Dermanımız da.
Bize lazım dermanı damarlarımıza enjekte edecek ve bizi uyandıracak doktorlar.

O doktorlar ki;
Sen , ben, o.
Biz , siz, onlar.

Herkes nefsinde başlamalı. Haydi bismillah.

Kahveler iki oldu.
Üç’e beşe Allah Kerim.

☕☕

Muallem.

Sp Kullanıcı
18 Ara 2020
1,416
5,252
Bireysel hiç bir gücümüz yok malesef
Herkesin kapısının önünü temizleme devri bitti
biz bunu büyük bedeller ödeyerek gördük
nizam gerekiyor , ve en acısı bu nizamı bizzat müslümanım diyenler istemiyor
Nizam
Nazımsız olmaz kardeşlik.

Her ne kadar dünya küçülüp bir köy halini aldıysa da ruhlar fersah fersah birbirlerinden uzak. Bu uzaklıkların her köşesinde gizli binlerle tuzak.

Toplumlar ailelerden, aileler bireylerden oluştuğuna göre; birey düzelirse aile , aile düzelirse toplum düzelir. Ve düzelmeyi dört gözle bekleyen yan yatmış insanlık.

İşte Nazım....

Son mesajlar